GündemManşetÜniversite-MAKÜ2. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu ve Bilim Sanat Ödülleri Töreni Arnavutluk’ta gerçekleştirildi

2 sene ago

 

Birincisi 2016 yılının Mart ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla MAKÜ’de yapılan Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu ve Bilim Sanat Ödülleri Töreni’nin ikincisi bu yıl Mehmet Akif’in topraklarında Arnavutluk’un Başkenti Tiran’da gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Arnavutluk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlir Mekta, Tiran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mynyr Koni, Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Arnavutluk Kültür Bakanı Mirela Kumbaro, Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Reşat Petek, Büyükelçiler, İlimiz STK Başkanları ve basın mensuplarının katılımlarıyla düzenlenen tören, Türkiye ve Arnavutluk milli marşlarının okunması ve MAKÜ KİMER tarafından hazırlanan tanıtım filim gösterimi ile başladı.

Tören açılış konuşmaları ile devam etti. Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz yaptığı konuşmada; “Üniversitemiz yaptığı çalışma ve projelerle yerel, ulusal ve uluslararası alanda önemli faaliyetler üstlenmektedir. Elbette bu çalışmaları yaparken taşıdığımız ismin bize yüklediği sorumluluğun farkındayız. Zira Akif’in hayatı, şahsiyeti ve eserleri bize güç katmakta ve bize büyük ufuklar açmaktadır. Akif, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde başlayan ulusal kurtuluş savaşımızda bir nefer olarak yerini almış, zafer kazanılıncaya kadar fikri anlamda her türlü desteği vermiş, Anadolu’nun dört bir yanında mücadeleye aktif olarak katılmıştır. İşte böyle mümtaz bir şahsiyetin ismini taşıyan bir bilim kurumu olarak, biz de gece gündüz demeden var gücümüzle çalışmaktayız. Üniversite olarak bir yandan bilimsel çalışmalara ve diğer yandan da yerel düzeyde kalkınmayı destekleyecek projelere büyük önem veriyoruz. Üniversitemizin içinde bulunduğu Burdur ilinde hayvancılığı daha ileri noktalara taşımak için projeler geliştirdik, geliştiriyoruz. Bu sayede Üniversitemiz Türkiye’de hayvancılık alanında pilot üniversite olarak seçildi. Yakın bir gelecekte bu projelerimizin meyvesini hep birlikte alacağız” dedi.

“Alternatif Sporlar, Sporcu Eğitimi ve Kamp Merkezi” projesinden de bahseden Rektör Korkmaz, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle hayata geçiyor. Temelleri atılan ve hızla ilerleyen bu proje tamamlandığında sadece bölgemiz değil aynı zamanda ülkemizde önemli bir spor altyapısına kavuşacaktır. Bütün bu çabalarımız üniversite olarak bir eğitim kurumu olmanın yanında bölge ve ülke kalkınmasına destek olma misyonumuzun bir göstergesidir. Yine, Türkiye Yükseköğretim Kurulu’nun ilk kez 2017 yılında uygulamaya koyduğu Yurtdışı YÖK Bursları uygulamasında veterinerlik konusundaki burslu öğrencilerin eğitimlerinin üniversitemizde yapılmasına karar verildi. Karar sonrası vakit kaybeden yeni eğitim dönemimizde burslu öğrencileri üniversitemize kabul etmeye başladık. Balkan üniversiteleriyle bundan sonra çok daha güçlü işbirliklerini artırmak niyetindeyiz. Bugün dost ve kardeş ülke Arnavutluk’un başkent Tiran’da Mehmet Akif Ersoy adına düzenlediğimiz bilim ve sanat ödül töreni ile uluslararası sempozyumu, Balkan coğrafyasının seçkin bilim kurumlarıyla yapacağımız işbirliklerinin artırılması açısından bir dönüm noktası olarak görüyoruz. Üniversitemiz tarafından kendilerine verilen fahri doktora payesi ile artık Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ailesi olan Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na böylesi bir etkinliğin düzenlenmesinde verdikleri desteklerle bizi yalnız bırakmadıkları için şahsım ve üniversitem adına içtenlikle teşekkür ediyorum. Bu güzel şehirde dost ve kardeşlik duyguları içerisinde gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte bizimle işbirliği yapan, Tiran Üniversitesi ve saygıdeğer Rektörüne, Türkiye’nin yurtdışı eğitim faaliyetlerinde çok önemli bir misyonu üstlenmiş olan Türkiye Maarif Vakfı yönetim kuruluna ve başkanına ve bize katkı sağlayan Alsar Vakfı’na üniversitem adına teşekkürlerimi arz ediyorum. 2. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödülleri’ne layık görülen değerli bilim insanları ve sanatçılarımız ve araştırmacılarımıza ve onların çalışmalarını değerlendiren, vakit ayıran Üniversitemiz ve ülkemiz için kıymetli jüri üyelerine bu çerçevede düzenlenen sempozyuma bildirileri ile katılan değerli araştırmacılarımıza da şükranlarımı sunmak istiyorum. Burdur’dan katılan Sayın Valim, milletvekillerimiz ve sivil toplum temsilcileri olmak üzere Türkiye’miz ve balkan coğrafyamızın değişik bölgelerinden bu organizasyona katılan herkese katılımlarından dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Ayrıca bu etkinliğimizde kurumsal olarak destek veren Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumuna (TRT) ve Türk Hava Yolları’na teşekkürü bir borç biliyorum. Katılan herkese teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Daha sonra konuşan Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilir META ise “Sempozyuma katılmaktan gurur duyuyorum. Bugün etkinliğe katılarak iki konuda onur duyuyorum. Hem sempozyum gerçekleştirileceği için hem de önemli bir dostumuza fahri doktora verileceği için onur duyuyorum. Bu etkinliği düzenleyen Türkiye Maarif Vakfı’na da teşekkür ediyorum. Türkiye ve Arnavutluk arasındaki ilişkimiz hem dostluk hem kardeş seviyesindedir. Mehmet Akif Ersoy bu ilişkilerinin en güzel sembolüdür. Bunun yanında Şemsettin Sami de önemli milli figürlerimizden biridir. Bu isimler iki ülke arasındaki köprüleri kurmaktadır. Arnavutluk ve Türkiye arasında her alanda işbirliği bulunmaktadır. Dünya güvenliği ve istikrarı için önemli olan terörle mücadelemizde önemli işbirliğimiz bulunuyor. Türkiye Arnavutluk’a her alanda destek vermiştir. 90’lı yılların başında Türkiye Arnavutluk’a büyük destekler vermişlerdir. O dönemde birçok öğrencimiz Türkiye’de okumaya başlamıştır. Ve iki ülke arasındaki köprüleri daha çok geliştirmiştir. Türkiye, Kosova’nın bağımsızlığına da büyük destekler vermiştir. Türkiye’nin son dönemlerde verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz. İki ülke arasındaki işbirliğimizin gelecekte daha güçlü olacağını temenni ediyorum. Bugün çalkantılı bir dünyada yaşıyoruz. Yaşadığımız bölgelerde yaşanılan sıkıntıları göz önünde bulundurursak Türkiye milyonlarca mülteci bekleyerek bu krizlerde önemli destekler vermiştir. Dünyadaki istikrarına yardımlarını esirgememiştir. İnsani yardımları da çok büyüktür. Biz bu zor günleri sadece iki ülke arasındaki işbirlikleri daha çok güçlendirerek daha kolay atlatabiliriz. Bu faaliyeti düzenlediğiniz için organizatörlere teşekkür ederim. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Bey’e söylemek istiyorum ki kardeş ilişkilerimiz her zaman sürecektir. Teşekkür ediyor hepinize saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmalarının ardından fahri doktora payesini almak ve binişlerini giymek üzere Dışleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sahnede yerini alırken, Rektör Korkmaz tarafından da Üniversite senato kararı okundu. Senato kararının okunmasının ardından Rektör Korkmaz tarafından Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na fahri doktora payesi sunuldu ve binişleri giydirildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Fahri Doktora ünvanı verildi

Dost ve kardeş ülke olan Arnavutluk’ta bulunmaktan duyduğu onur ve mutluluğu dile getirerek sözlerine başlayan Bakan Çavuşoğlu; “Düzenlenen sempozyum ve bilim ve sanat ödüllerinden dolayı kutluyorum. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy adına düzenlenmiş bu ödülü hak eden tüm dostlarımızı da canı gönülden tebrik ediyorum. Şahsıma verilen fahri doktora unvanı için MAKÜ senatosuna da şükranlarımı sunuyorum. Daha önceki görevlerimde de özellikle Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi görevlerinde de farklı üniversitelerden, şehirlerden de doktora ve profesör unvanı aldım fakat milli şairimizin adını taşıyan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden bu unvanı almak beni onurlandırdı. Girişimci ve insanı dış politikamızla tüm dünyaya örnek olmaya çalışıyoruz. Var olan sorunlara, çatışmalara bu girişimci ve insanı ruhla çözüm arıyoruz. Güven arttırıcı adımlarla Balkanların, Kafkasya’nın ve bulunduğumuz coğrafyaya katkı sağlamaya çalışıyoruz. Dünyanın her yanında yardım bekleyen insanlara Türk insanının cömert yardımlarını ulaştırıyoruz. Kalkınma desteklerimizle de var olan birçok sorunu olan yokluk, işsizlik, ekonomik sıkıntılar gibi sorunların aşılmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Son bir yıldır Rusya ve İran ile sarfettiğimiz çabalarla çatışmalar yüzde 90 oranında durmuştur. Şimdi hedefimiz siyasi çözümdür. Çünkü kalıcı çözüm, siyasi çözümdür. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye’deki kardeşlerinizin selamlarını getirdim. Bizler Arnavutluk’un istikrarını ve refahını kendiminkinden ayrı görmüyoruz. Ayrıca Arnavutluk’un istikrarı, refahı ve gücü demek Balkanların Doğu Avrupa’nın hatta ötesinin istikrarı ve güvenliği demektir. Kardeş Arnavutluk’un Avrupa Atlantik Bölgesi’nde oynadığı kritik rolü canı gönülden destekliyoruz ve Batı Balkanların istikrarı için Arnavutluk’un rolünü önemsiyoruz. Arnavutluk’ta sizin sevinciniz en çok bizi mutlu eder, sizin bir derdiniz bizi üzer. Kendimizi şu anda evimizde hissediyoruz. Arnavutluk’la evet sınırlarımız yok ama buradaki herkesin söylediği gibi Arnavutluk ile kendimizi komşu hissediyoruz. Komşu olmak için ortak sınırlarımızın olmasına gerek yok. Arnavutluk’la ilişkilerimizi her alanda siyasi, kültürel, güvenlik ve askeri gibi her alanda derinleştirmek için yoğun çaba sarfediyoruz. NATO çatısı altında karşı karşıya kaldığımız sınamaların üstesinden gelmek için Arnavutluk’ta da yakın işbirliği içindeyiz. İlişkilerimizin elbette en önemli boyutlarından biri de kültür ve eğitimdir. Türk kültürü Arnavutluk’un, Arnavutluk ise Türk kültürünün bir parçasıdır. Günlük yaşantıda, kullanılan dilde, yemeklerde kültür ve sanatta bunu görüyoruz. Ülkemizde milyonlarca Arnavutluk kökenli vatandaşımız var. Bunlar iki ülke arasında en önemli bağdır, köprüdür. Mehmet Akif Ersoy’un babası Mehmet Tahir Efendi de Kosova’dan İstanbul’a gelmiştir. Bunun yanında ismini sayamayacağımız birçok bilim insanı Arnavutluk kökenlidir. Tiran Üniversitesi Arnavutluk’un en köklü üniversitesidir. Burada Türkoloji bölümü var. Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde de buradaki dostlarımıza Türkçe öğretmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Elbette eğitim önemlidir dedik. Türkiye’de 200’e yakın üniversitemiz mevcut. Bu üniversitelerimizde yaklaşık 110 bin yabancı kardeşimiz eğitim görüyor. Bizler daha çok öğrencinin Türkiye’de eğitim görmesini istiyoruz. Değişim programlarıyla Türkiye’den Arnavutluk’a birçok öğrencimizin gelmesini istiyoruz. Halen dünyanın 160 ülkesinden 16 bin öğrenci Türkiye burslarından yararlanıyor. Arnavutluk’ta burstan yararlanan öğrenci sayısına baktığımız zaman 1992 yılından bu yana 663 öğrencidir. Bu akademik yıl içinde Arnavutluk’tan 58 öğrencimiz Türkiye burslarından yararlanıyor. Biz bu sayıları arttırmak istiyoruz. Dünyada yaşanılan sorunlara herkes sessiz kalsa bile Türkiye olarak biz sessiz kalmayız. Huzur ve kalıcı barış için birlikte çalışmalıyız. Şahsıma verilmesi uygun bulunan fahri doktora unvanını büyük bir gururla kabul ediyor, bu vesileyle aranızda bulunmaktan dolayı onur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Program, “2. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödül Töreni” ile devam etti. Dışişleri Bakanı Mevlüd Çavuşoğlu tarafından Bilim kategorisinde “Fen Bilimleri” alanında Derviş Karaboğa ve Prof. Dr. Hayrunnisa Bolay Belen’e; “Sosyal Bilimler” alanında Ahmet Ayhan Çitil’e; Sanat kategorisinde “Sanatta Başarı” ödülü Müzikolog Yrd. Doç. Dr. Nuri Özcan’a; “Türk İslam Kültürü Hizmet Başarı Ödülü”nü Büyüyen Ay Anadolu Mektebi’ne; “Mehmet Akif Ersoy Özel Ödülü” ise Prof. Dr. Adnan İsmaili, Mehmet Rüyan Soydan, Alsar Vakfı ve Naim Süleymanoğlu’na verildi. Yakın zamanda kaybettiğimiz milli haltercimiz Süleymanoğlu’nun ödülünü abisi Muharrem Süleymanoğlu aldı.

Toplam 5 kategoride 10 ödülün sahiplerini bulduğu program, gerçekleştirilecek Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu ile devam edecek.

Kodlama : SadeMedia Interactive