EkonomiGündemManşet2.OSB’de ALTYAPI  çalışmaları sürüyor

5 sene ago

Burdur’da uzun yıllardır gündemde olan, kentteki endüstriyel atılımı geliştirecek olan İkinci organize Sanayi Bölgesi’nde kuruluş çalışmalarının yanı sıra bir yandan da altyapı oluşturma çabaları bütün hızıyla sürüyor. İlimiz Milletvekili Bayram Özçelik’in yoğun uğraş verdiği, Vali Hasan Kürklü’nün de yakından takip ettiği Burdur 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde altyapı çalışmaları devam ediyor. İhalesi yapılan yol, atıksu, içme suyu ve yağmur suyu alt yapı işlerinden, yol çalışmaları başladı.

Vali Hasan Kürklü, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, 2.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Gür ve İl Genel Sekreteri İbrahim Şimşek’le birlikte İkinci Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılan çalışmaları inceledi.

Gökçebağ Mevkii’ndeki Şantiyede Bölge Müdürü İnşaat Mühendisi Bülent Aslanboğa ve Poje Müdürü İnşaat Mühendisi Cengiz Gücüyener’den Kroki üzerinde bilgi alan Vali Kürklü daha sonra alanı gezerek yapılan çalışmaları inceledi.

Çalışmaların hızla devam ettiğini söyleyen Vali Kürklü “çalışmalar belli bir aşamaya geldi. Şubat ayında altyapı çalışmalarını bitirmeyi planlıyoruz. Ondan sonra da diğer  yatırımcıların hizmetine girecek.  Ara yollar yapılıyor. Yollardan sonra kanalizasyon ve su hatları yapılacak.  Alanda  bazı dereler var onların ıslah edilmesi için Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ile görüşeceğiz. Yolları da yaptıktan sonra inşallah yatırımcılarımızın hizmetine sunacağız. Elektrik ve Doğalgaz işleri de plânımızda var.” Dedi.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik’te Doğalgaz ve Elektrik projelerinin kısa sürede hayata geçirileceğini aktardı. Keyik şunları söyledi “Kışla Mahallesindeki santralden elektrik alacağız. Yaklaşık 7 km lik hat çekeceğiz.  Bu hat projeleri ile ilgili firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor.  40 direklik bir hat. Ondan sonra da saha içerisindeki elektrik projesi deveye girecek.  Bunlar tamamlandıktan sonra Arıtma projesi ile ilgili çalışmalarımız başlayacak. Bir yandan da yatırımcılarımız gelip fabrikalarını yapıp inşallah o tüten bacaları göreceğiz.”

Gökçebağ Mevkii’nde yapılan İkinci Organize Sanayi Bölgesi 610 Dönümü Sanayi Arsası  olmak üzere toplam 960 Dönüm araziden oluşuyor.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca 26 Haziran 2009 tarihinde onaylanarak yeri kesinleşen, karma nitelikteki Burdur 2. OSB alanı denetiminde yer alan BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik de yaptığı açıklamada; “Burdur istihdamı ve ekonomisi için, karma veya ihtisas Organize Bölgeler büyük önem taşımaktadır. İstimlak işlemlerini bitirdiğimiz, 2. OSB’mizin yol, elektrik, su gibi alt yapı olarak, Müteahhit ve teknik ekibin hızla yürütmekte oldukları çalışmaları yerinde inceledik. Karşılaşılabilecek sıkıntıları süratle çözerek, en kısa sürede yatırımcımızın emrine vermeye çalışıyoruz. Zira; Burdur Teşvikte 3. Bölgede yer almakta ve Organize Bölgede yapılan yatırımlar ise, 4-5 bölge yatırımları niteliğinde teşvik alacaktır. Yatırımcımızın bir an evvel bu teşvikten yararlanarak, yatırımını gerçekleştirmesini istiyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Kodlama : SadeMedia Interactive