Manşet1971 BURDUR DEPREMİNİN 44. YILINDA Yazıköy’de Deprem Şehitleri anısına 57 fidan dikildi

5 sene ago

Bundan 44 yıl önce 12 Mayıs 1971 depreminde, Burdur’da 57 vatandaşımız hayatını kaybetti. Depremin etkileri ve Burdur’a kaybettirdiklerini geri kazandırmak senelerce sürdü… Burdur halen 1971 depremini unutabilmiş değil. Burdur İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü de, Vali Hasan Kürklü’nün oluru ile Deprem Köyü olarak ilan edilen Yazıköy’de, depremde hayatını kaybeden 57 vatandaşımız için fidan dikim etkinliği düzenledi.

Yazıköy’deki etkinlik hakkında gazetemize konuşan İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Oral, 1971 depreminde hayatını kaybeden 57 vatandaşımızı anmak, hatırlatmak ve toplumda deprem farkındalığı oluşturmak amacıyla, Deprem Köyü Yazıköy’de, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Yazıköy Muhtarlığı, Burdur Arama Kurtarma Derneği ve Orman İşletme Müdürlüğü katkıları ve işbirliği ile ağaç diktiklerini dile getirdi.

BURDUR’DAKİ DEPREM KÖYÜ’NÜN BENZERİ YOK

Yazıköy’de kurulan Deprem Köyü’nün Türkiye’de ilk olduğunu açıklayan Mehmet Oral, Japonya’da deprem semtleri olduğunu, bu yönüyle düşünülürse, projenin dünyada da örneğine rastlamadıklarını kaydetti.

ULUSLARARASI DEPREM SEMPOZYUMU TÜRKİYE’DE İLK’Tİ

Mart ayı içerisinde gerçekleşen ‘Deprem Haftası’ etkinlikleri kapsamında, Deprem Köyü Yazıköy’de 1971 depreminde hayatını kaybedenlerin isimlerinin tabelalara yazıldığını hatırlatan Oral, deprem hazırlıkları ile ilgili olarak; “Depreme hazırlıklıyız. Depremin ne zaman yaşanacağı ile ilgili bir şey söylenemez. Geride bıraktığımız, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlediğimiz Uluslararası Deprem Sempozyumu, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirildi. Burdur, bu konuda birçok alanda ilkleri başarıyor. Sempozyum başarı ile sonuçlandı. Amacımız farkındalık yaratmak ve deprem bilincini oluşturmak.” diye konuştu.

DOĞRU ZEMİN, DOĞRU YAPI VE BİLİNÇLİ İNSAN

AFAD’ın deprem bilinci oluşturmak amaçlı verdiği eğitimlere, vatandaşların açık olması gerektiğini altını çizen İl AFAD Müdürü Mehmet Oral, açıklamasında “Okullarda, mahallelerde, sivil toplum örgütleri ve iş yerlerinde deprem eğitimleri veriyoruz. İller arasında bu konuda da öncüyüz. Eğitimleri başarıyla sonuçlanması için vatandaşımızın bilinçli olması gerekiyor. Bilinçli insan depremden korkmaz. Depreme dayanıklı yapıların yapılması konusunda bireylerin bilinçli olması çok önemli. Yapılar sağlam olunca korkulacak bir şey yok, bir de insanlarımız eğitimli olursa. Doğru zemin seçmek, doğru yapı yapmak, bilinçli olmak depreme hazırlık olmanın en önemli adımları.”vurgusu yaptı.

MADEN KAZALARI İÇİN EĞİTİM ALDIK

Soma’da yaşanan deprem faciasının yıldönümü ile ilgili de açıklama yapan AFAD Müdürü Oral, maden kazalarına müdahale için Eskişehir’de eğitim düzenlendiğini aktardı. Oral, “Maden kazaları üst üste Türkiye’de oldu. Burada hayatını kaybedenlere Alla’htan rahmet diliyoruz. Soma olayından sonra bizim başkanlığımız tarafından, güzel bir eğitim çalışması yapıldı. Geçen hafta bitti. AFAD Merkezimiz eğitimi Eskişehir de gerçekleştirdi.

TECRÜBELERİMİZLE HAZIRLIKLIYIZ

Soma olayında bulunmadım ama Ermenek olayında görevliydim. AFAD yönetim merkezinde yönetici müdür olarak çalıştım. Van depremi ve Kilis’de Suriyeli vatandaşları ağırlarken orada da görev aldık. Biz Burdur olarak, bilgi ve tecrübelerimizle, sayın Valimizin olağanüstü destekleriyle hazır durumdayız” şeklinde açıklama yaptı.

Kodlama : SadeMedia Interactive