GündemManşetBurdur’a 2019 yılı kamu yatırımları için; 326 milyon liralık ödenek

1 sene ago

2019 Mart yerel seçimlerinin tamamlanmasının ardından tüm dikkatlerin yeniden hizmetlere, yatırımlara yöneldiği ortamda 4 Nisan 2019 Perşembe günü ilimizde Vali Hasan Şıldak başkanlığında yapılan İl Koordinasyon Kurulu toplantısı gerçekleşti.

İlçe kaymakamları, ilçe ve belde belediye başkanları, yatarımcı kuruluşların bölge müdürleri ve ilimizdeki kurum müdürlerinin katıldığı toplantıda, ilk üç aylık dönem ile 2019 yılı içersinde Burdur’da ya- pılacak olan kamu yatırımları geniş bir şekilde ele alındı.

İlimizdeki yatırımları yakından takip eden Vali Hasan Şıldak’ın kamuoyu ile paylaştığı bilgilere göre; 2019 yılında ilimizde toplam 203 projenin, toplam bedeli 5 milyar 568 milyon 31 bin 377 Türk Lirası. Önceki yıllar harcaması 696 milyon 672 bin 119 Türk Lirası. Bu sene ayrılan ödenek miktarı 326 milyon lira. Bu ödeneğin, yaklaşık 79 milyon Türk Lirası harcanmış olup şu an itibari ile % 24’lük bir gerçekleşme oranı var. Yerel yönetimlerde ise; toplam 61 proje var. Bu proje bedellerinin toplamı 416 milyon Türk Lirası. Önceki yıllarda harcanan 112 milyon lira. Bu sene 61 projeye ayrılan ödenek yaklaşık olarak 138 milyon Türk Lirası. Bu ödeneğin de şu ana kadar 20 milyon civarında bir harcaması gerçekleşmiş durumda…

Burdur’da gerçekleşen koordinasyon toplantısında, İl Özel İdaresi’nin yatırımları ile Salda Gölü’ne yapılacak olan çalışmalar, turizm hedefleri de gündeme gelen konu başlıkları oldu. Vali Şıldak yaptığı açış konuşmasında Özel İdare’nin hizmetlerini anlattı, Salda Gölü hakkında konuştu.

İl Özel İdare çalışmaları hakkında bilgi veren Vali Şıldak; “Bu sene Özel İdare olarak biz biraz farklı bir model uyguluyoruz. Özel İdareler biliyorsunuz kış aylarında mevsim itibari ile etkin bir çalışma yürütemez. Arazide çalışılır. Ancak Ocak ayından itibaren biz Kaymakamlarımızın da desteği ve katılımıyla alandaydık sürekli. İl Özel İdaresi bu sene ilk defa çok planlı ve düzenli olarak bütün köylerimizde çalışma yürüttü. Üç aya varan bir çalışmada, yollardaki aşınmaları, yama faaliyetiyle tamamladı. İkincisi köy içlerinde veya köyler arası toprak stabilize yollardaki kumlama ihtiyacını karşıladı. En önemlisi yine İç İşleri Bakanlığımız bütçesinden aktarılan ilave bir ödenekle 170’in üzerinde köyümüzde köy içinde kilit parke döşeme işini gerçekleştirdi. 210 bin metre kare çalışmanın yaklaşık % 80’i şuanda tamamlanmış durumda ve halen çalışmalar devam ediyor. Ben bu anlamda tüm Kaymakamlarımıza ve Özel İdare çalışanı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive