Burdur’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Çeltikçi İlçesi Güvenli Köyü’nde program düzenlendi.

15 Temmuz günü darbecilerin ilk hedef aldığı Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda Şehit düşen Özel Harekat Polisi Akif Altay memleketi Burdur’un Çeltikçi İlçesi Güvenli Köyü’ndeki kabri başında dualar ile anıldı.

Burdur Valisi Ali Arslantaş ve İl protokolü Çeltikçi İlçesi Güvenli Köyü’nde 15 Temmuz Şehidi Polis memuru Akif Altay ve 1997 yılında Kuzey Irak’ta PKK terör örgütü mensuplarıyla girdiği silahlı çatışmada şehit düşen Şehit J. Kom. Er Ali Yıldırım’ın kabirlerini ziyaret etti.

“Göreve gitmiş gelecekmiş gibi bekliyoruz”

Programda gazetecilere konuşan Şehit Polis memuru Akif Altay’ın eşi Gülsüm Altay; “15 Temmuz’u Allah bir daha yaşatmasın. Devletimize güç, kuvvet versin. Rabbim bizlere sabır versin. Şehitlerimizin yüzü hürmetine bu vatanı, millet korusun. Diyecek bir şey yok. Acılar unutulmuyor. Acı hiçbir zaman unutulmaz. Her 15 Temmuz’da yaramız daha kanıyor. Sabırla, selametler bu günleri geçirmeye çalışıyoruz. Yapacak hiçbir şeyimiz yok, giden gelmiyor. Acısı, ağrısı bizimle devam ediyor. 5 sene de 3 sene de geçecek bir şey değil, bir ömür boyu bizimle geçecek. Biz onun yanıda gidene kadar devam edecek ağrımız, özlemimiz. Her gün bekliyoruz sanki gelecekmiş gibi, göreve gitmiş gelecekmiş gibi bekliyoruz.”dedi.

“Söylenecek söz var da hepsi insanın boğazına düğümleniyor”

Gülsüm Altay; “En son görüşmemiz 15 Temmuz Cuma günü saat 14:00’da telefon açtı. Çocuklarının halini, hatırını sordu. Çocuklara paralarını gönderdiğini söyledi. Hanım sana da gönderirim inşallah diye söyledi. Bende çocuklardan idare ederim diye söyledim. Orada bir şakalaştık, gülüştük. Çocuklardan önce sana göndermem lazımdı falan diye şakalaştık. İnşallah dedi dönüşümde hep beraber oturururuz, kalkarız. Ne zaman geleceksin diye sordum, 1 hafta sonra geleceğim. O gün gelmesi gerekiyordu, gelmediği için sordum. Niye gelmiyorsun dedim ‘1 hafta sonra geleceğim’ dedi. İnşallah sağlıkla gelirim dedi. İnşallah dedik, dua ettik. Tabi böyle bir şey olacağını bilmiyorduk. Sohbet, muhabbet, biraz kendisi rahatsızdı. Doktora git diye söyledim. ‘Ya dedi haftaya geleceğim inşallah senin yaptığın ilaçlarla ne ağrım, ne sızım benim bir şeyim kalmaz’ dedi. Tabi gelmek nasip olmadı. Rabbim ona en güzel yere yazdı. Şehitliğini rabbim muhafaza eylesin inşallah. Bizde ona layık şehit ailesi olarak yaşamayı nasip etsin. Tüm şehitlerimizi Allah şad eylesin inşallah. Devlete, millet zeval vermesin. Söylenecek söz var da hepsi insanın boğazına düğümleniyor. Bunlar bize 15 Temmuz’da hepsi boğazımız da kaldılar. Sanki hiçbir şey yaşamamışız gibi, hiçbir şey anımız yokmuş gibi hepsi içimizde kaldı ve boğazımıza düğümlendi.” ifadelerini kullandı.

“Milletimizin şuurlu evlatları, canları pahasına bu hain, bu alçak girişimi bastırdı”

Vali Ali Arslantaş ise konuşmasında; “Bugün milletimizin ikbaline, istikbaline resmen çökmek isteyen kara ruhluların eylemini gördük, darbe girişimini gördük. Ama milletimizin şuurlu evlatları, o gün kendi canları pahasına bu hain, bu alçak girişimi, bu haydutları bastırdı.”dedi.

Program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlarken kabir başında dua edildi.

Daha sonra Vali Arslantaş ve İl Protokolü 15 Temmuz Şehidi Polis memuru Akif Altay ve Şehit J. Kom. Er Ali Yıldırım’ın kabrine karanfil bıraktı.

“15 Temmuz resim ergisi açıldı”

Burdur’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 5. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında “15 Temmuz” konulu resim sergisi açıldı.

Resim sergisinin açılışına başta Vali Ali Arslantaş olmak üzere, Şehit Polis memuru Akif Altay’ın eşi Gülsüm Altay, kurum müdürleri, bazı siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Açılışın ardından Vali Arslantaş ve beraberindekiler resim sergisini gezdi.

-Muhammet Fatih Başcı