GündemManşet15 TEMMUZ DESTANI (MİLLET KAZANDI)

3 sene ago

Bugün 15 Temmuz…

Son bir yıl içerisinde belki de en çok konuştuğumuz, telaffuz ettiğimiz tarih.

15 Temmuz 2016 gecesi FETÖ’cü yapılanmanın hain darbe girişiminin milletin destansı mücadelesiyle püskürtülmesinin, Milli İradenin, Demokrasi Zaferimizin birinci yıldönümündeyiz…

Son bir yıldır o kabus dolu geceyi konuşuyoruz… 15 Temmuz akşamı Türkiye Cumhuriyeti Devleti eşi benzeri görülmemiş bir büyüklükte hain bir saldırıya maruz kaldı. Düşmanın harp sahasında bile yapmadığı yapamadığı alçaklığı, asker görünümlü kişiler ‘darbe kalkışması’ adı altında yapmaya çalıştı.

7 bin yıllık geçmişi olan kadim bir devlete sahip olan Türk Milleti, 15 Temmuz gecesi, tarihe geçen yeni bir destana imza attı. Devlet hafızası, devlet refleksi, 15 Temmuz gecesi ülkemizi büyük bir felaketin eşiğinden döndürdü. Kurşuna yürüyen bu memleketin aziz evlatları genlerindeki binlerce yıllık ruhla hareket ettiler… Milletimiz o gece ayağa kalkarak sokağa çıktı ve sinsi duvarları, surları yıktı geçti.

15 Temmuz ruhunu anlamak, özümsemek, doğru yorumlayabilmek, birliğimizi güçlendirmek için 15 Tem- muz etkinlikleri büyük önem taşıyor.

Hepimizin 15 Temmuz’u unutmaması, 15 Temmuz’ dan kalıcı dersler çıkarması gerekiyor. Birlik ve beraberlik içinde atlattığımız pek çok büyük meselede olduğu gibi bu süreci de el birliğiyle atlatacağız. Anadolu toprağı sıradan bir toprak parçası değil. İşte; bu eşsiz vatan parçasında, birlikteliğimizden asla ödün vermeyeceğiz.

Bombaların, tankların, kurşunların karşısında canlarını feda eden Şehitlerimizi bu vesileyle bir kez daha rahmetle yad ediyor, Gazilerimizi saygıyla, minnetle anıyoruz.

– Türkiye, hatırlanacağı gibi; darbelerle defalarca sınandı. Gerek emir komuta zinciri içerisinde gerekse yalnızca bir grup asker tarafından demokratik sivil yönetimlere müdahale eden ve olumsuz etkileri yıllarca süren bu çalkantılı ve zor dönemleri geride bıraktık. Millet olarak bu acı deneyimler hafızalarımızda öyle derin bir yer edindi ki; darbeleri sıralayın deseler hemen hemen herkes bir çırpıda; 60, 80 ve 28 Şubat darbelerini sayar…

– Darbelerden çok çeken ve bir daha böyle bir deneyimi yaşamak istemeyen milletimiz büyük bir sağduyusu ve kararlılıkla 15 Temmuz 2016’daki hain darbe teşebbüsünü önleyerek bayrağına, iradesine, demokrasisine ve hepsinden önemlisi geleceğine sahip çıktı…

– 15 Temmuz 2016 FETÖ / PDY’nin darbe girişimi de siyasetçilerin kararlı, emin duruşu ve milletin ortak kararlılığı ve mücadelesi sonucu, halkın devletiyle ve hükümetiyle birlikte dik durmasıyla önlendi. Bu tür anti-demokratik girişimlere ve terör örgütü yapılanmalarına karşı daha güçlü ve kararlı olan yüce Milletimiz,  vatanperverliğini dünyaya örnek olacak şekilde sergiledi.  Milletimiz bu azim ve kararlılığı ile milli birliğine, beraberliğine ve değerlerine özenle, dikkatle ve içten sahip çıktığını 15 Temmuz gecesi ortaya koydu.

– Cinsiyet, sınıf, etnisite, din, dil, mezhep ve ideolojik farklılık gözetmeksizin, toplumun her kesiminden, farklı siyasi görüşlerden, farklı inançlardan, genci ve yaşlısıyla  “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı” olarak tek bir ortak paydada buluşan insanlar, düşman güçlere karşı bu birlik beraberlik ve kardeşlik tablosunu gözler önüne serdi!..

– 15 Temmuz gecesi insanlar sokağa, meydanlara vatan için indiler. Bu duruşun ne ideolojisi ne cinsiyeti, ne etnisitesi, ne partisi ne de sosyal sınıfı vardı. Devletine, namusuna, haysiyetine, iradesine sahip çıkanların, bu toprakların, bu milletin destansı tablosuydu…  İnsanımız, demokratik yollarla seçilmiş hükümeti devirmeye çalışan bir terör örgütüne gereken cevabı, sokağa inerek ve tankların karşısında sapasağlam ve dimdik durarak  gösterdi.

– Demokrasiye sahip çıkmak adına canından feragat eden 246 şehidimiz, ağır silahların karşısında gövdelerini siper ederek, bu milletin özgür iradesine sahip çıktılar… Anayasal sistem ve Anayasal kurumlar korundu.

– Kadın, erkek, yaşlı genç demeden herkesin, 15 Temmuz gecesi ve sonrasındaki etkinliklerde (Demokrasi Nöbetleri) demokrasi için sokağa dökülenlerin ortak paydası; yüce değerlerimize olan inanç birlikteliği, beraberliğimiz, kardeşlik, demokrasi, irade, hukuk, hürriyet, adalet, özgürlük, eşitlik,  tümünü içeren  bu topraklara ve vatana olan adanmışlık oldu… Millet olarak varlığımızı güçlendiren, geleceğimizi aydınlatan, sorumlu, inançlı, duyarlı mücadeleci duruşları ile bize örnek olan başta kadınlarımız, erkeklerimiz, yaşlılarımız, gençlerimiz  gelecekte de aynı bilinç ve kararlılıkla yüce milletimizin iradesine daima sahip çıkacaktır. 15 Temmuz gecesi bize bunu gösterdi, sözün özü; demokrasinin teminatı olan  millet kazandı…

Kodlama : SadeMedia Interactive