ManşetSERGÜL CANIGÜR’DEN ÖRNEK HAREKET; Muhtar maaşı ile 4 çocuk okutuyor

1 sene ago

Mahalle Muhtarlarının çalışmalarına, yer verdiğimiz, ‘Muhtarlar’ yazı dizimizin bu ayki konuğu şehrimizin en büyük mahallelerinden Fevzi Çakmak Mahallesi Muhtarı Sergül Canıgür oldu.

Yıllarca Burdur Belediyesi’nde çalışan, aynı zamanda bir iletişimci, gazeteci olan birikimlerini, hizmetlerini Muhtarlık yaparak sürdüren Sergül Canıgür, Mahalle Muhtarlığını tamamen gönüllük usulü ile yapıyor.

Canıgür, muhtarlıktan aldığı maaşı başkanlığını yaptığı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine bağışlayarak, dört üniversite öğrencisinin burs alarak eğitimine katkı sağlıyor. Muhabirimiz Filiz Eryılmaz Sergül Canıgür ile söyleşi gerçekleştirdi.

Mahalleniz hakkında biraz bilgi alabilirmiyiz?

Fevzi Çakmak Mahallesi Muhtarı Sergül Canıgür; “benim mahallem sonradan inşa edilmiş bir mahalle. Yeni bir mahalle ve yeni bir yapılaşma olduğu için alt yapı, güzleştirme gibi benim mahallemde çok büyük sorunlar yok. Sadece Mahalle sakinleri üst üste dökülen asfaltlardan ve kaldırımların bu asfaltla aynı mesafeye gelmesinden dolayı kaldırım sorunu var. Park talepleri vardı. Park taleplerinin hepsi yapıldı. Bizim mahallemiz şehirden biraz uzak kaldığı için insanlar çocuklarının egolarını tatmin etmek için aldıkları kedi ve köpekleri maalesef ki getirip bizim mahalleye bırakmaya başladılar. Bununla ilgili ciddi bir serzeniş vardı. Ama biliyorsunuz ben de çok ciddi bir hayvan severim.

Mahalle sakinlerimize onların zarar vermeyeceği, sadece onlara yemek ve su verdiğimiz zaman kendilerine mekân bulabileceklerini anlatarak bu sorunu da giderdik. Çok ciddi bir sorunu olmayan mahallelerden bir taneyiz. Bu mahallede bana göre en çok sorun olan şey, bizim mahallemizde yapılaşma halen devam ettiği için inşaat artıklarını çöp konteynırlarının yanına koymaları. Normal şartlarda inşaat atıklarını Burdur Belediyesinin alma olasılığı yok. İnsanların inşaat atıklarını kendileri atmaları gerekiyor. Bu konuda vatandaşların bir şey bilmesi lazım. Bizim mahallemiz genelde bahçeli evlerden oluşuyor ve çevremizde ekim dikim yapılan birçok tarla var. Bahçe otlarını temizledikleri zaman bunları da çöp konteynırının yanına koyuyorlar. Sonra diyorlar ki çöpçüler almadı. Ben sakinlerimize şunu söylemek istiyorum. Topladığınız otlarınızı lütfen büyük boy çöp poşetlerine koyarak çöp konteyırlarının yanına koyarsanız bunları temizlilik görevlileri alacaktır, hem sizin hem mahallenin görüntü kirliliği kalkacaktır diyorum.”

Mahallenizin ekonomik durumu nasıl, yardıma muhtaç insanlar var mı, ve bunlar için nasıl bir çalışma sergiliyorsunuz?

Muhtar Canıgür; “Mahallemizde ihtiyaç sahibi insanlarda var. Ben ilk muhtar olduğum dönemde Sosyal Yardımlaşma bizi bilgilendirmek açısından bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda tüm mahalle muhtarlarına, mahallenizde oturan yardıma muhtaç insanların listeleri diye bir liste verildi. Bu Listeden Ramazan Bayramında yardım alacaklar, Kurban Bayramında yardım alacaklar şeklinde ikiye bölünmesini istediler. 35-37 kişi civarında bir liste verildi bana. Ben listeyi görünce şok oldum. Çünkü bu mahalde belli bir standartta maddi gücü olmayanların oturma şansı gerçekten yok. Çünkü evler hep bahçeli dubleks, Tripleks. Ben bu listeyi kendimin araştırmak istediğimi ve bu listedeki kadar çok gelir düzeyi düşük mahalle sakinimin olmadığını düşündüğümü söyledim. Listeyi aldım kapı kapı dolaştım. Bunları tespit etmeye çalıştım. O gün 37 kişi olan liste 16 ya düştü. Ben doğrudan yanayım. Devletin yaptığı yardımlar hepimizin vergilerinden yapılıyor. Bunun kesinlikle gerçek ihtiyaç sahibi olanlara verilmesinden yanayım.

Bu konuda vatandaşın Devletimizi yanlış yönlendirdiğini fark ettim bu insanların Sosyal Yardımlaşmadan almış oldukları yardımları kestirdim. Sosyal Yardımlaşmadan görevlilerde geldi birlikte tespit ettik bunları. Yardımlar kesinlikle doğru kişilere yapılmalı. Yanlış kişilere yapılan yardımlar şuan benim mahallemde kesildi. Şuan 149 evler civarında oturan, 12 ve ya 13 kişi var. Onun haricinde benim mahallemde yardıma muhtaç çok az kişi var.

Muhtarlık süresince mahallenizde ne gibi hizmetler yaptınız?

Muhtar Sergül Canıgür; “Ben ilk muhtarlığa başladığımda gerçekten tatsız şeyler yaşadım. Biliyorsun benim muhtarlığa adaylığımın özel bir sebebi vardı. Bu da Muhtarlıktan aldığım aylıkla öğrenci okutmaktı. Bunun en önemli sebebi de benim çocuğumun olmaması ve başka çocukların da ellerinden tutma istediğimde. Seçildiğimde diğer adaydan 11 oy farkla seçildim. Devir aldığım zaman insanların park talepleri çoktu. Ben Burdur Belediyesinden emekliyim. Muhtar seçildikten sonra iki yıl çok acil ihtiyaçlar için gittim Belediyemize. Mahallem kültürlü ve bilinçli bir mahalle. Kendilerine söyledim bizden daha ciddi sorunları olan mahalleler var, bırakalım o ciddi sorunu olan mahallerin sorunu çözülsün biz ondan sonra Belediyemize söyleyelim dedim ve ben mahalle sakinlerini takdir ediyorum o kadar anlayışla karşıladılar ki bana bu konuda destek oldular. Şuan park sorunlarımız çözüldü. Duraklarımız ile ilgili sorunlarımız vardı onlar giderildi.

Bir Bayan olarak Mahalle Muhtarlığı yapmak zor bir meslek mi?

Canıgür; “İşinizi doğru ve yasalar çerçevesinde yaptığını zaman mahalle muhtarlığı yapmak çok zor değil. Ama bu konuda şunu söylemek istiyorum. Mahalle muhtarları seçilmiştir. Gerek vatandaşların, gerek muhtar arkadaşlarını bunu asla unutmamaları gerekiyor. Nasıl biz milletvekillerini seçiyorsak, Belediye Başkanını seçiyorsak muhtarlarda seçilmiş insanlardır. Seçilmiş insanlar atanmışların bir tık önünde olan insanlardır. Genelde Muhtar arkadaşlarla bir araya geldiğimizde hep şunu söylerim, biz seçilmişiz, atanmışlara, devlet büyüklerimize tabii ki sonsuz saygımız var ama seçilmiş olduğunuzu fark edin diyorum. Çünkü biz hancıyız.

Biz muhtar olsak da olmasak da hancıyız, biz bu memleketin çocuklarıyız, Burdur’u çok seviyoruz. Atanmışlar yolcudur, bugün var yarın yoklardır. O yüzden buna göre saygı çerçevesinde davranmak gerekiyor bence. Şunu ifade etmek istiyorum. Günümüz toplumunda yavaş yavaş kaybolmaya başlayan bir şey bu. Hiç kimse halkın iradesinin üstünde değildir. Halkın iradesi çok önemlidir. Eğer halk iradesi bir takdir gösterdiyse biz hepimiz ona saygı göstermek zorundayız ve ona göre davranmamız gerekiyor. Muhtarlık konusunda vatandaşların öncelikle şunu çok iyi bilmesi gerekiyor. Muhtarlık yasalar çerçevesinde yapılan bir görev. Bunu yok saymak gibi bir lüksümüz yok bizim. Muhtarlıkta çok ince çizgiler var.

Önümüzdeki yerel seçimlerde tekrar aday olacakmısız?

Canıgür; “Önümüzde bir yerel seçim daha var. Benim Muhtar olma sebebim, belediyeden emekli olup mahallemin ihtiyaçlarını görebilmek. Çünkü Mahallerin ihtiyaçları genelde Belediyeler tarafından giderilir. Ben Muhtar olurken asla vaatte bulunmadım. Ben Belediye Başkanı değilim ki vaade bulunayım. Ben Muhtarlık maaşımı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine bağışlıyorum. Muhtarlığa çıkmamın en büyük nedeni de buydu. Maddi imkanı olmayan 4 çocuğum vardı. Onların üniversiteyi bitirmesi gerekiyordu. Onların mezun olması gerekiyordu. Ben mahallenin elçisiyim.

O çocuklarımızın dördü de mezun oldu ve onların yerine birinci sınıftan beş çocuk ilave oldu. Bu çocukların okumasına beni seçmekle Fevzi Çakmak Mahallesi de katkı sağlamış oldu. Her şey gençler için dedim başarılı da oldum. Bunun sevabı Fevzi Çakmak Mahallesi sakinlerine ait. Şuan tekrar muhtarlığa adaylığımı koyarmıyım bilmiyorum. Ama ben muhtarlık maaşımın yarısını Derneğe bağışlarım diyerek aday olan herkesin arkasında durmaya hazırım” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive