EkonomiGündemManşet“14 ŞUBAT EKONOMİSİ” (ALIŞ-VERİŞLER, PİYASA CANLANIYOR)

4 ay ago

Gazetemiz Muhabiri M. Fatih Başcı, ‘14 Şubat Sevgililer Günü’ öncesinde, şehrimizdeki kuyumcu, fotoğrafçı ve çiçekçi esnafları ile görüşerek, “14 Şubat piyasası’nın” nabzını tuttu…

14 Şubat tarihi, dünyada ve ülkemizde en popüler günlerden biri… Son yıllarda ülkemizde de giderek ilgi yoğunluğunun arttığı 14 Şubat Sevgililer Günü , ayın zamanda günümüz modern, kapitalizmin hüküm sürdüğü dünyasında tüketim toplumunun geldiği evreyi ortaya koyan  en önemli göstergelerden biri olarak kabul ediliyor.

Tüm dünyada, ülkemizde ve ilimizde ‘14 Şubat Sevgililer Günü’ dolayısıyla  artan tüketim çılgınlığı, adeta 14 Şubat ekonomisini oluşturuyor. Hediye almanın tavan yaptığı bu günde, çiftler günler öncesinden eşlerine, sevdiklerine,  hediye almak için dükkân dükkân geziyor. Gazetemiz Muhabiri M. Fatih Başcı da bugün kutlanacak olan ‘14 Şubat Sevgililer Günü’ öncesinde, şehrimizdeki kuyumcu, fotoğrafçı ve çiçekçi esnafları ile görüşerek, “14 Şubat piyasası’nın” nabzını tuttu…

Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan ‘Sevgililer Günü’, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkan ve yüzyıllar önce kutlanmaya başlanan Sevgililer Günü, her yıl şubat ayında bir gelenek haline gelerek kutlanmaya devam ediyor. Sevgililer Günü gününde de sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak kutlanıyor.

Sevgililer Günü’nde hediye seçimi de çiftler için bir hayli zorlu oluyor.  Çiftler günler öncesinden sevgililerine hediye almak için dükkân dükkân gezdiler. İlimizde de Sevgililer Günü heyecanı yaşanıyor. Çiftler hediye almak için Kuyumcu, Fotoğrafçı, Çiçekçi esnaflarının yolunu tutuyor…

14 Şubat’ta çiçek satışları çok artıyor

Burdur merkez Kışla Caddesinde çiçekçilik yapan “Bade Çiçek” işletmesinin sahipleri İbrahim Er ve Halil Güngör ‘14 Şubat Sevgililer Günü’nde dükkânlarında birbirini seven çiftleri bekliyorlar.

‘14 Şubat Sevgililer Günü’nün, çiçekçi esnafının en kıymetli günlerden bir tanesi olduğunu vurgulayan Halil Güngör  gazetemize şunları söyledi: “Sevgililer Günü’nde beklentimiz çok yüksek. İşlerimiz güzel gidiyor. Günler öncesinden 14 Şubat Sevgililer Günü için siparişlerimiz geldi onları hazırlıyoruz. 14 Şubat günü de bir yoğunluk bekliyoruz. Müşterilerimizin genel olarak talepleri çoğunlukla ahşap dekorasyonlu çiçekler, kırmızı gül ve orkide. 14 Şubat’ta çiftlerimizi bekliyoruz ve çiftlerimizin Sevgililer Gününü Kutluyoruz.”

Kuyumculardan, 14 Şubat’a özel kampanyalar

Çiçek’ten kozmetiğe, teknolojik ürünlerden giyime kadar sevdiklerini mutlu etmek isteyenlerin duraklarından biri de; ‘kuyumcular.’

1933 yılından beri  şehrimizde hizmet veren, kentin köklü sarraflarından Özboyacı ailesinin günümüzde Gazi Caddesi’nde “Dadacı Kuyumculuk” çiftlerin uğrak noktalarından. Dadacı Kuyumculuk sahibi Mustafa Özboyacı, Sevgililer Günü dolayısıyla bir yoğunluk olduğunu belirterek, “14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla bir haftadır bir hareketlilik var. Muhtemelen son gün daha da hareketlilik olmasını bekliyoruz.  Ama geçen senelerde belki bir tık daha aşağıda şu anda. Müşterilerin tercihi de genellikle uygun pırlantalar, bileklik hediyeli kampanyalı pırlantalar, uygun kolye, yüzük tarzı biraz daha o tarz şeyler tercih ediyorlar. Bu haftaki hareketlilikten memnunuz. İnşallah son günde daha iyi olur diye tahmin ediyoruz.” diye konuştu.

14 Şubat’ta fotoğrafçılık hizmetleri de ilgi görüyor

İlimizde de 14 Şubat Sevgililer Günü’ne özel indirimler ve farklı hediyeler mağazaların vitrinlerini süsledi. Burdur’da uzun yıllardır fotoğraf sektöründe hizmet veren “Derya Fotoğrafçılık’ta” Sevgililer Gününe müşterileri için farklı konsept’te hediyelikler hazırladı. Kupa üzerine resim, kalpli yastıklar, puzzleler, patlayan sevgili kutuları ve özel çerçeveler bunlardan birkaçı.

Derya Fotoğrafçılık işletmecileri Mehmet Eryılmaz ve Sadık Duman; “14 Şubat Sevgililer Günü birbirini seven her insan için özel bir gün. Bu özel günde insanlar sadece sevgililerine, eşlerine değil, annesine, babasına, kardeşlerine, en yakın arkadaşlarına, kısacası sevdiği değer verdiği herkese hediye alıyor. Nesillerden nesillere aktarılacak en ölümsüz hediyelerden bir tanesi de fotoğraf. Yanmadığı, yırtılmadığı ve kaybolmadığı sürece bir fotoğraf yıllar boyu deforme olmadan kalabiliyor. Bu hafta Sevgililer Günü dolayısı ile fotoğraf baskılarımızda, kupa üzerine fotoğraf baskısı, içine fotoğraf ve hediye yerleştirilen patlayan kutular çok revaçta. Biz de Derya Fotoğrafçılık olarak birbirini seven ve hediyeleşmek isteyen herkese yardımcı oluyoruz ve anılarını ölümsüzleştiriyoruz. Birbirini seven herkesin 14 Şubat Sevgililer Günü kutlu olsun diyoruz.” şeklinde konuştular.

Kodlama : SadeMedia Interactive