EğitimManşetKaramanlı Devrim İlkokulu’nda; “YEŞEREN HAYALLERDE EL ELE” projesi

2 sene ago

‘Eğitim kenti Burdur’da örnek projeler, sosyal sorumluluk çalışmaları artarak devam ediyor. İlimizde eğitim camiasında proje kültürüne yönelik son dönemlerin en geniş çaplı çalışması Karamanlı ilçesinde yürütülüyor.

Karamanlı Devrim İlkokulu’nda “81 İl’iz Yeşeren Hayallerde El Eleyiz” projesi, yerel ölçekten, ulusal düzeye, şimdi de uluslararası boyuta taşındı. Burdur’da Karamanlı Devrim İlkokulundan Cennet Aksu’nun yürüttüğü proje başlangıçta ulusal düzeyde ve “81 İliz Yeşeren Hayal- lerde El Eleyiz” ismi ile onaylanmıştı… Ancak ortak alım sürecinde Avrupa’nın 7 ülkesinden 13 ortakta projeye dahil oldu. Şimdi ise toplam 191 ortağı olan projede Türkiye’den 178 okul ya da kurum var.

Karamanlı Devrim İlkokulu öğretmeni Cennet Aksu kurucusu olduğu “Dünya Yeşeriyor Hayaller Gerçekleşiyor” projesi hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Projemizin uluslar arası nitelik kazanması ile birlikte isim ve logo çalışmalarını revize etme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Böylece proje adımız Dünya Yeşeriyor, Hayaller Gerçekleşiyor (The Earths Is Getting Green, Dreams Are Getting True) şeklinde güncellenmiştir. Projemizin genel logo seçimi aşamasında bir haftalık süre içerisinde 8248 adet oy kullanılarak bu alanda bir rekor kırılmıştır.

Proje yönetim ekibimiz 7 kişiden oluşuyor. Arkadaşlarımız Burdur, Kırşehir, Bursa, İzmir, Nevşehir ve Ankara’da bulunmaktadır. Belli periyotlarda sohbet ve canlı toplantılar yaparak proje hakkında değerlendirmeler yapıyor ve yol haritamızı belirlemeye çalışıyoruz.

Çalışma planımız şubat başı ile haziran ayı sonu arasındadır. Esas olarak projemiz çocuklarımızın hayaller kurması ve hayallerinin gerçekleştirilmesi üzerine bina edilmiştir.

Hayal kurmak geleceği makro ölçülerde yaşama isteğidir. William Russell “Büyük işler, büyük hayaller kurma özelliği olan insanlarca başarılmıştır” der. Hayaller hayat tarlasından geçerken elimizden toprağa düşen tohumlardır. Tohum ve tarla için de çabalamanız gerekir ki hayaller gerçek olsun. Hayal etmeyen öğrenciler, hayal etmeyen yetişkinler ve maalesef hayalleri olmayan toplum… O halde bunun önüne geçmek bizim elimizde, çocuklarımız hayallerini kağıda yazacak hayal sandığına atacak. Fidan dikiminden sonra sandıklardan çıkarılan hayaller gerçekleşecek. Hem hayaller gerçekleşecek hem de ulusal ve uluslararası düzeyde okullarımızda aynı tarihte binlerce fidan dikilecek.

Çocuklarımızın hayallerini gerçekleştirme sürecinde öncelikle orman haftası içerisinde tüm ortaklarımız ile birlikte fidan dikimi gerçekleştirilecektir. Fidan dikimi ile birlikte çocuklarımızın çevre duyarlılığını artırmak adına resim,şiir ve kompozisyon yarışmaları da yapılacaktır. Devamında 23 Nisan ve 19 Mayıs’da hayalleri gerçekleştirilecektir.

Çalışmanın finalinde Burdur ili Karamanlı ilçesinde 23-24 Haziranda geniş katılımlı bir final öngörüyoruz. 30 Haziran’da ise Ankara’da merkez ilçe belediyelerinin katkıları ile daha geniş kapsamlı büyük final planlıyoruz. Finalde proje çıktısı olarak hazırlayacağımız, içerisinde çalışmanın hikayesi ile katılımcı okullarımızın öne çıkan çalışmalarının olduğu elektronik kitapları basılı hale getireceğiz. Söz konusu kitap çalışmamızın yaygınlaştırılması faaliyetleri kapsamında eğitimde yenilikçi uygulamalar adı ile 81 İl Valiliğine ve Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilecektir. Konu ile ilgili arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapıyorlar. Eğer uygun olurlarsa katılımcı illerin milletvekilleri ile milli eğitim bakanını programa davet etme arzusundayız.  Bu ülke ve ülkemizin çocukları adına değer ifade eden her çalışmaya katkı verme, destek olma noktasında isteğimiz ve arzumuz her daim olacaktır.

Siz de bir çocuğun hayalini gerçekleştirmek ister misiniz? İletişim Numarası
Okul Müdürü Mehmet Yörük: +905397207788″

Kodlama : SadeMedia Interactive