GündemManşetYeni Hastane yeri ile Hızlı Tren güzergâhı tartışmalarında; ÖZÇELİK’TEN “DOĞRU BİLGİ” VURGUSU

2 sene ago

Burdur’da Kasım ayının, son bir ayın en çok konuşulan iki gündemi, şehrimize yapılacak olan yeni Hastane’nin yeri ile Hızlı Tren projesinde güzergâh belirleme çalışmaları hakkında AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, önceki gün düzenlediği basın toplantısında detaylı, kapsamlı açıklamalar yaptı.

Burdur gündeminin öne çıkan iki konusu Yeni Hastane ile Hızlı Tren hakkında çarpıcı açıklamalar yapan Özçelik, tüm uğraşlarının Burdur için, Burdur’un daha iyi yerlere gelmesi için olduğunun altını çizdi.

Gerek yeni Hastane yeri gerek Hızlı Tren hakkında özellikle sosyal medyada yapılan yorumlardan, tartışma üslubundan yakınan Özçelik, düzenlediği bu basın toplantısının kesinlikle bir mesaj verme kaygısı, birilerine, bazı çevrelere cevap niteliği taşımadığını, tam aksine kamuoyunu doğru bilgilendirmek, yanlış ve eksik bilgileri düzeltmek adına bu basın toplantısını gerçekleştirdiğini vurguladı.

Milletvekili Özçelik, gelinen bu noktada, bu iki konu hakkında basın mensuplarından da yardımcı olmalarını istedi. “Bu tür tartışmalar, Burdur’un enerjisini kaybetmesine, motivasyonun bozulmasına neden oluyor, oysa hepimiz Burdur için uğraşıyoruz. Öyleyse ortak aklı bulmalıyız. Bunun için de öncelikle doğru bilgilerden hareket etmeliyiz. Bu noktada siz basın mensuplarına da görevler düşüyor. Sizlerden ricam yapıcı olmanız” şeklinde konuştu.

Basın toplantısını da tartışmalara, eleştirilere bir cevap olmaktan öte, kamuoyunu doğru bilgilendirme üzerine kurguladığını belirten Özçelik, “yeni Hastane ve Hızlı Tren hakkındaki süreçler hakkında doğru bilgiler ortaya konursa, doğru bir noktaya varabiliriz. İşte o zaman eleştirilerin bir anlamı olur” ifadelerini kullandı.

İlimiz Milletvekili Özçelik’in basın toplantısına damga vuran en önemli gelişmelerden biri de yeni Hastane projesi ile ilgili bilgileri ve görüntüleri paylaşması oldu. Özçelik’in yeni Hastane yeri hakkında yaptığı açıklamaların özü, ana fikri; “yeni hastanenin güzel, modern olabilmesi, ihtiyaç duyulan yeni ünitelerin de devreye sokulabilmesi için geniş bir araziye, 50 dönümlük bir arsaya duyulmasına” dayanıyor.

Bu noktadan bakıldığı takdirde, yeni Hastane yapımı ile ilgili sürecin bu şekilde işlediğini belirten Özçelik, “Sağlık Bakanlığı’nın da bizim de ilk alternatifimiz mevcut hastane sahası idi. Ne yapsak, istediğimiz kadar genişletelim, kamulaştırmalar da dahil ancak 30-34 dönümlük bir alan ortaya çıktı. Bu da Bakanlığın istediği kriterleri karşılamadı. Ardından Sultandere’daki Belediye’ye ait arazi ikinci seçenek idi. O da olmayınca Bur-kent’teki Milli Savunma Bakanlığı’ndan Hastane için tahsis edilen 95 dönümlük alan, Sağlık Bakanlığının istediği geniş, sosyal donatıları, otoparkları için en ideal Hastane yeri haline geldi. Projesi de şekillendi, ödeneği hazır. 15 Ocak 2018’de yapım ihalesine çıkılacak. O zamana kadar yerle ilgili bütün pürüzleri çözeceğiz. Zemini ile ilgili de herhangi bir sorun yok. Endişe edilecek bir durum yok. Son teknoloji ile modern bir kompleks inşa edilecek” değerlendirmesinde bulundu.

Hızlı Tren tartışmaları, Antalya’ya Hızlı Tren’in Burdur merkezden geçip geçmeyeceğine ilişkin eleştiriler hakkında da konuşan Özçelik, “öncelikle şunun adını koymamız gerekiyor. Aslında Antalya, Burdur Hızlı Tren’i demek yerine, Burdur sınırlarından geçmesini kastetmek gerek. Burdur’un içinden geçmesi beklentisi yanlış bir bakış açısı. Hızlı Tren konusunda proje güzergâhlarından bahsedilirken, Burdur ifadesinin geçtiği yerler, Burdur ili sınırlarından geçtiği anlamına geliyor. Hızlı Tren tartışmalarını, eleştirilerini doğru yorumlamak, sonuca varabilmek için öncelikle bu noktaya dikkat etmemiz gerek. Burdur sınırlarından geçen sözcüğü en doğru tanımlama” şeklinde konuştu.

Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik Öğretmenevi salonunda Burdur’da görev yapan yerel ve yaygın basın mensupları ile bir araya gelerek Burdur gündeminde olan yatırımları paylaştı. Yeni Burdur Devlet Hastanesi, Hızlı Tren hattı, Bozkurt ve Necatibey Mahallerindeki kentsel dönüşüm, Yeni Müze projesi, İnsuyu projesi gibi gündemde olan projeleri açıkladı. Milletvekili Bayram Özçelik’in basın mensupları ile buluşmasında, İl Başkanvekili Adem Çakıcı, Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık, Kadın Kolları Başkanı Serpil Ekici, Gençlik Kolları Başkanı Belkıs Can, İl Genel Meclisi Üyesi Ali Evren katıldı.

Özçelik’in açıklamalarında öne çıkan pasajlar şöyle:

“Basına açıkladığımız bazı konularda kamuoyuna bazı yanlış bilgiler aktarılıyor. Bunları düzeltmek için birçok yol deniyorsun, ama iş farklı bir boyuta taşınıyor. Ve sonuçta bakıyoruz ki tartışma, güzel bir hizmet güzel bir yatırım yapalım derken o yatırımın güzelliğini paylaşalım derken bir bakmışız, hemen taraflar oluşmuş, birbirine bakış noktasında sıkıntılar başlıyor. Bundan dolayı da ben gerçekten üzüntü duyduğumu belirtmek istiyorum. Özellikle sosyal medya üzerinde yapılan çalışmaları paylaştığınız zaman yerinde eleştirilere hak veriyoruz. Bizim çalışmamızı veya daha fazla gayret göstermemizi isteyenler oluyor. Doğrudur söyledikleri. Madem biz bu göreve geldik ve vekil olarak çıktıysak vatandaşlarımızın gelişmeleri yakından takip etmesi bizim daha da çok çalışmamızı sağlayacaktır.

Ama bazen istemediğimiz şekilde sosyal medya üzerinden farklı noktalara taşınabiliyor. Artık Burdur’da tartışarak bir yere varılamayacağını aksine bu tür davranışların Burdur’a enerjini kaybettirdiğini, motivasyonunun bozulduğunun bilinmesini istiyorum. Bu yatırımlar ve hizmetler bizim Hükümetimizin çalışmaları. Yani 65. Hükümetin çalışmaları. 65. Hükümet tek başına bir iktidar. Hastane konusunda sizin de bildiğiniz gibi 200 yataklı cam binayı yaptırdık. 2007 deprem yönetmeliğine bakıldığında Bakanlığımız tarafından kurulan komisyonun incelemesi neticesinde, yeşil bina dediğimiz 5 ve 6 katlı polikliniklerin olduğu binaların yıkılmasına tamamen karar verilince Burdur’a yeni bir hastane yapımı Bakanlığımızca gündeme gelmiş oldu. Burdur birinci derece deprem bölgesi. Burada Allah korusun bir deprem söz konusu olursa ilk kaybettiğimiz yer hastanemiz olursa o zaman biz çok çaresiz kalırız, ondan dolayı çok hızlı bir şekilde yeni hastane yapımına Bakanlığımız karar verdi. programına aldırdı. Birinci olarak Hastanemizin mevcut yerine yapılmasına karar verildi. Bir çok idarecimiz başka yere taşınmasını dile getirirken ben mevcut yerin değerlendirilmesini istedim. Bununla ilgili olarak ta hastanenin bahçesinde 3 defa zemin etüdü yapıldı. Biz bu çalışmayı yaptık. O çevredeki binalardan yıkılabilecek olanların tamamını yıktığımız takdirde nasıl bir alan elde edebileceğiz bunun çalışmasını yaptık. Yeşil binayı da yıktığımız takdirde varabildiğimiz alan 35 dönüm oldu. Bu sırada Sağlık Bakanlığı yatırıma aldıktan sonra Burdur’a 300 yataklı hastane dedi.

Daha sonra bu hastane yapılırken bizim Sağlık Müdürlerimizi, hastane yönetimini Ankara’ya çağırdı. Dedi ki; ihtiyaçlarınızı beyan edin. Bakanlığa gittikleri zaman Fizik tedavi ve Anjiyo laboratuarı biz bu üniteyi açabilirmiyiz talebi iletildi.   Yeni yapılacak hastanemizde de bunun planlaması yapıldı. Hastanemiz 300 yataklı iken 364 revize edildi. Ben bunu Sağlık Bakanımız Recep Akdağ ile paylaştığımda dedi ki ‘364 yataklı iken biz bunu 400 yatağa çıkaralım’ dedi.

Yaklaşık 80 bin metre kare kapalı alan çift kişilik oda sayısı 160 yatak, tek kişilik oda sayısı 120 oda 120 yatak, suit oda 10 yatak, mahkûm yatak odası ayrı, birinci basamak yoğun bakım odası 11 yatak, izole yatak sayısı 2, yeni doğan 1. Basamak 10, yeni doğan ikinci basamak 5 yatak, 14 ameliyathane, Acil servis çocuk müşahede 9 yatak, bay bayan müşahede 24 yatak ve 133 poliklinik oda. Bakanlığımız 475 yatak kapasiteli bir hastane vermiş. Böyle güzel devasa bir hastanenin durumunu değerlendiriyoruz. Şu an da projesi tamamlandı. Ocak 15 itibari ile yer konusunu çözdüğümüz an ihale çıkacağız.

Hızlı Tren konusuna gelince Hızlı Tren hattı Afyon, Isparta, Burdur il sınırlarında geçecek. Biz hiçbir zaman Burdur’un içinden geçecek demedik. Hızlı Tren’in bazı durakları olacak. O duraklardan iniş biniş sağlanacak. Tabi Bu Isparta ilinin içinden geçerse biz de Burdur için elimizden geleni yapacağız.

Bir diğer konu da Bozkurt Mahallesindeki kentsel dönüşüm. Projesi tamamlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından onay geldiği zaman Bozkurt Mahallesinde Kentsel dönüşüme başlayacağız. Oraya 708 konut yapılacak. Burdur yeni iş yerlerine kavuşsun diye konutların alt kısımlarına iş dükkanlar planladık ve bir de alış veriş merkezi olacak.”

Kodlama : SadeMedia Interactive