GündemManşet12 MAYIS 1971 BURDUR DEPREMİ- Merkez üssü: Yazıköy (ACI; 48 YILDIR TAZE)

6 ay ago

Literatürde Anadolu coğrafyasında ‘Burdur- Fethiye fay zonu’ içersinde, birinci derece deprem bölgesinde yer alan Burdur’da 1914 ve 1971 depremleri, ilimizde bize deprem gerçeğini bir kez daha hatırlatıyor…

1971 BURDUR DEPREMİNİN 48. YIL DÖNÜMÜ

Burdur’da 12 Mayıs 1971’de meydana gelen ve 57 kişinin yaşamını yitirdiği depremin merkez üssü olan Yarıköy ve Yazıköy’de acı, 48 yıldır tazeliğini koruyor…. Burdur’da 12 Mayıs 1971’de sabah 08.25’te meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki depremde kent merkezi ile Yazıköy, Yarıköy ve çevresinde birçok ev yıkılırken 57 kişide yaşamını yitirmişti.

Depremin yıktığı evlerini olduğu gibi bırakan Yazıköy ve Yarıköy’lüler yeni yerleşim yerlerine taşındı. Depremin izlerini taşıyan eski evler ise 48 yıldır olduğu gibi duruyor. DHA Burdur Muhabiri Mesut Madan, 71 Burdur depremi’nin 48. yıl dönümünde hazırladığı özel haberde, Yarıköy ve Yazıköy’de 48 yıl önce depremi yaşayan vatandaşlarla görüştü.

Yarıköy’ün 1971 yılındaki Muhtarı Mehmet Kocabıyık (87) “1971’de köy muhtarıydım. Ben Değirmen’in yanındaydım. Bir baktım köyün her tarafı toz duman oldu. Benim ev yıkılmamıştı, çocuklarıma bir şey olmadı. Kardeşimin 8 yaşındaki çocuğu enkaz altında kalarak öldü” dedi.

Deprem olduğunda 8 kişi öldü, yaralanıp hastaneye giden 3 kişi de hastanede öldü diyen Kocabıyık “Acımız 48 yıldır aynı duruyor. Allah bir daha göstermesin. Çadırlarda çok zorluk çektik. Hayvanlarımız, eşyalarımız yıkıntı altında kaldı. Devlet yiyecek, içecek, battaniye getirdi. Çok yağmur yağdı. İlk gün çok zahmet çektik. Daha sonra devlet yardımları geldi. Zamanın Cumhurbaşkanı geldi. Depremden sonra köyümüz şu andaki yerine taşındı” dedi.

Yarıköy’de oturan 66 yaşındaki Osman Nuri Şen’de “1971 depreminde sabah deprem olduğunda köyün yüzde 90’ı yıkıldı. Çok az sağlam bina kaldı. Çadırlarda çok rezil olduk. Çok yağmur yağdı. Benden 3 yaş küçük amcamın kızı enkaz altında kalarak öldü” dedi.

Deprem olduğunda nişanlı olduğunu ve düğün hazırlıkları içinde olduğunu söyleyen Şen “deprem olunca bütün eşyalarımız enkaz altında kaldı. Çadırda düğün yapamadık. Biz de düğünü bir yıl ertelemek zorunda kaldık” dedi.

Kendisinin deprem sırasında yurt dışında çalıştığını söyleyen Remzi Selçuk (75) “depremi duyunca iki gün sonra köye geldim. Çadır kurduk. Çadır da kaldık. Bunları anlatırken gözlerim doluyor” diye konuştu.

Burdur İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde görevli Jeoloji Yüksek Mühendisi Tamer Kurtman’da Burdur’un birinci derece deprem bölgesinde olduğunu belirtti.

Kurtman; “Türkiye’yi etkileyen Kuzey Anadolu Fayı, Doğu Anadolu Fayı gibi Burdur Fethiye Fay Zonunda bulunan segmentler, yani fay parçaları sol yanal atımlı bir doğrultu fayı hattına dönüşmeye çalışan bir sisteme sahip. Uzun jeolojik dönemlerde Kırıkkale Çorum üzerinden Kuzey Anadolu Fayına bağlanacak ancak bu sistemi KB GD yönlü Ege Graben Sistemi yavaşlatıyor. Bu nedenle aktif bir bölgedeyiz. Ancak bu fay hattının içerisinde Burdur’un olduğu yer KB GD Yönlü bir graben (açılma) sistemi söz konusu ve burada çöküntülerle meydana gelen düşey akımlı fayların etkileri ile depremler oluşuyor, bu nedenle aktif bir fay ortamında olan ilimiz 1914 depreminden sonra 1971 depremini yaşadı. O günden bu yana ciddi bir depremle karşı karşıya kalmadık” dedi.

Kurtman, büyük felaket olarak anılan 1509 İstanbul depreminin ardından 1510 ve 1876 yıllarında Burdur ve Isparta’yı kapsayacak şekilde depremler yaşandığını ve binlerce insanın öldüğünü hatırlatarak, “1914 depreminde Burdur’da 657 kişi ölmüş. 500 civarında da Isparta’da ölü var” bilgilerini paylaştı.

Deprem Köyü’nde Deprem Farkındalık Eğitimi

Yarıköy-Yazıköy deprem yıkıntılarının dünyada benzeri olmayan bir yer olduğunu söyleyen Kurtman “Afetlerden sonra yıkılan binaların olduğu alanlar ya yıkılıp yeniden imara açılıyor ya da tarla gibi başka amaçlarla kul- lanılıyor. Burada insanlar atalarına duydukları saygı nedeniyle hiç dokunmamışlar. Deprem anında ne yıkıldıysa, o günden bugüne meteorolojik koşullardan ne kadar yıprandıysa öylece duruyor. Burayı kazdığımız takdirde çatal bıçakları, maşaları evde kullanılan alet ve edavatları bulabilirsiniz. Bu açıdan dünyada benzeri olmadığını iddia ediyoruz” dedi.

Kurtman; “Savaşlar açısından Çanakkale Savaşı’nın önemi ne ise afet farkındalığı açısından da Burdur deprem köyü o kadar önemli bir yer” diye konuştu.

Yazıköy-Yarıköy deprem yıkıntılarına ‘deprem köyü’ adını verdiklerini anlatan Kurtman “Türkiye’nin her yerinden otobüslerle öğrencilerin bu deprem köyüne gelmesini istiyoruz ve biz burada onları deprem köyünü gezdirip, oluşturacağımız müzede buradaki yıkıntılardan çıkanları sergileyeceğiz. Konferans salonumuzda gelen öğrencilerimize afet farkındalık eğitimleri vereceğiz. Deprem simülasyonu izleyecekler. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) konusunda bilgilendirilecekler ve buradan öğrencilerimizi Afet Farkındalık Sertifikası ile geri göndermeyi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kendisinin 2012 yılından bu yana buranın gelişmesi için çalıştığını anlatan Tamer Kurtman “daha yapacak çok işimiz var. Böyle bir yer başka yok. Eğer; burayı kaybedersek dünyada böyle bir yer olmayacak. 1971’den bugüne o günkü depremin izlerinin ayakta kalması çok güzel bir şey.” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive