Yaptırmayan yandı cezası 9 bin 943 TL! Şimdiye kadar 1 milyon araca ceza kesildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, egzoz muayenesi yaptırmayan yaklaşık 1 milyon araca ceza kesildiğini duyurdu. Hava kirliliğini azaltmak amacıyla tüm illerde uygulamaya konulan Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) sayesinde egzoz muayenesi denetimleri gerçekleştiriliyor.

ŞİMDİYE KADAR 1 MİLYON ARACA CEZA KESİLDİ

Bu denetimlerde egzoz muayenesi yaptırmadığı belirlenen araçlara idari yaptırım uygulanıyor. Bakan Özhaseki, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,
"Daha temiz bir hava ve sağlıklı bir dünya için EGEDES'i 81 ilimizde aktif olarak kullanıyoruz.Trafikte hava kirliliğine neden olan araçları egzoz emisyon muayenesi yapmadan tespit ediyoruz. Şimdiye kadar yaptığımız denetimlerde yaklaşık 1 milyon araca ceza uyguladık. Gelecek nesillere daha yeşil, daha sağlıklı ve yaşanabilir bir dünya bırakacağız." dedi.

CHP Burdur Belediye Meclis Üyesi Akif Öz'ün Burdur İçme Suyu Açıklaması CHP Burdur Belediye Meclis Üyesi Akif Öz'ün Burdur İçme Suyu Açıklaması

9 BİN 943 TL CEZA KESİLECEK

Çevre ve Şehircilik Uzmanı Hasan Ege, EGEDES projesinin denetim etkinliğini ve verimliliğini artırarak ulaşım kaynaklı emisyonları azaltmayı amaçladığını belirtti.

Ege, trafikteki sabit veya hareket halindeki araçların plakalarının plaka tanıma cihazlarıyla okunduğunu ve egzoz emisyon ölçümü bulunmayan araçlara idari yaptırım uygulandığını ifade etti.

Ege, "2024 yılı için egzoz emisyon ölçümü yaptırmamanın cezası 9 bin 943 TL. Bakanlığımızın yaptığı çalışmalarda, son bir yıl içinde yaklaşık 1 milyon aracın egzoz emisyon ölçümü olmadan trafikte seyrettiğini tespit ettik." dedi.

Vatandaşları egzoz muayenesi konusunda uyaran Ege, "Araç sahiplerinden, insan sağlığını düşünerek egzoz emisyon ölçümleri konusunda gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz.

Herhangi bir idari yaptırımla karşılaşmamak için ölçüm sürelerini e-Devlet üzerinden takip etmelerini tavsiye ediyoruz." şeklinde konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ