Burdur’da jandarma teşkilatının 183. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Güder Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtına çelenk sundu. Asri mezarlıktaki şehitliği ziyaret eden jandarma heyeti, şehit kabirlerine karanfil bıraktı, dua etti. İl Jandarma Komutanlığı’nda devam eden kutlama programında konuşma yapan Burdur Valisi Ali Arslantaş, 14 Haziran 1839’un Jandarma Teşkilatı’nın kuruluş tarihi olduğunu söyledi.

Jandarma Teşkilatının 183. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla İl Jandarma Komutanlığında düzenlenen programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrası J. Asb. Çvş. Taha Can Akbulut ve J. Asb. Çvş. Kübra Balcı tarafından Jandarma Teşkilatının tarihçesi okundu.

Kuruluş yıl dönümü kapsamında düzenlenen Şiir Yarışmasında 1. olan İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Zeki Sağlık tarafından Jandarma 183 Yaşında isimli şiir ve Kompozisyon Yarışmasında 1. olan Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencisi Emine Öksüz tarafından Güven ve Huzurla 183 Yıl isimli kompozisyon okundu.

Vali Arslantaş ve protokol üyeleri tarafından resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Jandarma teşkilatımız, ülke savunması için muhtelif cephelerde savaşmış, özellikle Çanakkale Savaşları’nda büyük başarılar göstermiştir

Burdur Valisi Ali Arslantaş törende yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Jandarma sözcüğü Kubbealtı Misalli Türkçe Sözlükte: Güvenliği sağlamak ve kamu düzenini korumakla görevli silahlı askerî inzibat kuvveti yahut bu kuvvette görevli kimse şeklinde ifade edilmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ise Jandarmayı “…her zaman yurt, ulus ve cumhuriyete aşk ve sadakatle bağlı tevazu, fedakârlık ve feragat örneği bir kanun ordusu” olarak tanımlamıştır. Sözcük ilk defa 1839’da Tanzimat Fermanı’nın ilanını takip eden yıllarda yayımlanan tatbik kararnamelerinde görülmektedir. Tanzimat Fermanının ilan edildiği 1839 yılı ile Asakir-İ Zaptiye Nizamnamesi’nin yürürlüğe girdiği 14 Haziran günü birleştirilerek, 14 Haziran 1839 tarihi, Jandarma’nın kuruluş tarihi olarak kabul edilmiştir.

1.Dünya Savaşı esnasında, iç güvenliği sağlamaya devam eden Jandarma teşkilatımız, ülke savunması için muhtelif cephelerde savaşmış, özellikle Çanakkale Savaşları’nda büyük başarılar göstermiştir.  Cumhuriyet döneminde asayişin sağlanmasından terör operasyonlarına, Kıbrıs Barış Harekâtından, Zeytin Dalı Harekâtına kadar kendisine tevdi edilen her vazifeyi, Atsızın ifadesiyle “Bozkurt gibi kartal gibi döğüşerek ifa etmiş, Kılıç Arslanların yaşadığını, Atilla’nın cenk ateşinin torunlarına tevarüs ettiğini” cümle cihana ispatlamıştır.

Burdurlu Ahmet Giresun’da jandarma iken, Giresunlu Mehmet Burdur’un jandarmasıdır

Sorumluluk sahası açısından polis görev alanının dışında kalan Türkiye yüzölçümünün %93’üne hizmet vermekte olan Jandarma teşkilatımız, en ince detayın hesaplandığı organizasyon yapısı ve devasa networkü ile asayişin temininden kritik tesislerin korunmasına, trafik hizmetlerinden, arama kurtarma faaliyetlerine, sınır ötesi operasyonlardan hava muharebelerine kadar geniş bir alanda faaliyetlerini sürdürmektedir. Ülke genelinde 3.056 İç Güvenlik Birliği, 218 Komando Birliği, 162 Cezaevi Birliği, 160 Koruma Birliği ve 4 Havacılık Birliği olmak üzere toplam 3.600 birimiyle, teşkilatımız vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak maksadıyla 24 saat esasına göre çalışmaktadır. Tüm bu kitabi hasletlerinden öte Jandarma teşkilatımızın halkımızın gönlünde edindiği muteber bir yer olduğunu söylemek gerekir. Saygı, korku ve sevgiyi aynı anda ihtiva eden bu ruh halini anlamak için köy kahvesinde otururken Jandarma aracını gören ahalimizin hal hareketlerini gözünüzde canlandırmanız yeterli olacaktır. “Çift Jandarma” gibi türkülere ad veren yahut dost sohbetinde film repliklerinden alıntı yapılarak adı geçirilen kaç meslek dalı vardır.

Yakın zamanda Afrin’de bir yandan kalleşlere mermi sıkan ellerin diğer taraftan geçtiği bölgenin çocuklarına şeker dağıttığına tüm dünya şehadet etmiştir. Bu teveccühün sebebi jandarmanın halkın öz evladı olmasıdır.  Burdurlu Ahmet Giresun’da jandarma iken, Giresunlu Mehmet Burdur’un jandarmasıdır. Non-Newtonian maddeler misali hayatın her alanında akışkan halde göz önünde bulunup caydırıcılık sağlarken, olası bir tehdit anında çelikten kavi olma kudret ve kabiliyetine erişen teşkilatımızın neferleri dosta güven düşmana korku mazluma umut olmaktadır.  Yüce Mevladan halkımızın bağrından kopan evlatlarıyla var olan Jandarma Teşkilatımızın nice yüzyıllara ulaşmasını nasip eylemesini, her tür şerden beladan evlatlarımızı muhafaza etmesini temenni ediyor, hepinize sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.”

İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Güder de konuşmasında jandarmanın kurulduğu günden bu yana ülkenin her noktasında gece gündüz, sıcak soğuk, yağmur çamur demeden halkın hizmetinde olduğunu ve olacağını aktardı.

Davetlilerin jandarma personellerinin görevlerinde kullandıkları malzemelerin tanıtımının yapıldığı stantları gezmesinin ardından tören, bomba arama, asayiş ve arama-kurtarma köpekleri ile atlı jandarma birliklerinin gösterisinin ardından sona erdi.

Programa başta Vali Ali Arslantaş olmak üzere Garnizon Komutanı P. Komd. Alb. Yavuz Çankaya, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, Vali Yardımcısı Mehmet Polat, Kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, kurum müdürleri, Şehit aileleri, Gaziler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş adamları, öğrenciler ve jandarma personeli katıldı.