İlçeManşetYUSUFÇA, yeniden belde oldu

9 ay ago

Burdur’da nüfusu düştüğü için iki kez mahalleye dönüştürülen Yusufça beldesi, mahallelinin verdiği hukuk mücadelesi sonrası yeniden eski statüsüne kavuştu. Gölhisar ilçe merkezine yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıktaki 1972’den beri belde olan Yusufça, 2008’de nüfusundaki azalma nedeniyle Yusufça ve Gölhisar Belediyelerinin meclislerinden çıkan kararla mahalleye dönüştürüldü.

Bu süreçte belde halkı, mahalle olmayı kabullenmeyince Isparta İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, Yusufça’yı mahalle yapan karar için yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından belde olan Yusufça’da 15 Kasım 2009 yılında Belediye Başkanlığı seçimleri yapıldı.

Benzer bir süreç 2014 yerel seçimlerinin ardından da yaşanınca Yusufça, 13 İlde Büyükşehir Belediyesi ve 26 İlçe Kurulması İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasını İçeren 6360 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kurulması Ve Sınırlarının Belirlenmesiyle İlgili Kanun gereğince mahalleye dönüştürüldü ancak Yusufçalılar kararı yine yargıya taşıdı.

Dört yıl süren davanın ilk etabında Isparta İdare Mahkemesi davayı reddetti. Bu kararın ardından beldenin avukatı Ülkem Baş’ın başvurusu üzerine Danıştay, davanın yeniden görülmesini kararlaştırdı.

Danıştay’ın bu kararı doğrultusunda Isparta İdare Mahkemesi dava konusu işlemin iptaline ilişkin karar verdi. Yapılan itirazın ardından Danıştay, oy birliği ile Yusufça’ya tüzel kişiliğinin verilmesini kararlaştırdı. Böylelikle şu andaki nüfusu 2 bin 29 olan Yusufça, yeniden belde oldu.

Yusufçalılar, ikinci kez davayı kazanmanın ve yeniden belde olmanın sevincini yaşıyor.

Kaymakam, belediye başkanı olarak atandı

Kararın ardından Gölhisar Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Burdur Valiliği tarafından 27 Eylül’de Yusufça’ya belediye başkanı olarak görevlendirildi.  Gölhisar Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, AA muhabirine yaptığı açıklamada, görevinin yapılacak yerel yönetimler seçimlerine kadar devam edeceğini söyledi.

Görev süresince en iyi şekilde hizmet etme gayreti içerisinde olacağını ifade eden Böke, “Yusufça beldesine geçici göreve getirilen biri gibi değil, her zaman bu görevi yapan biri gibi çalışarak en iyi hizmeti getirmeye çalışacağım” dedi.

Yusufça Mahallesi eski muhtarı Bekir Çakır ise 2009’da nüfuslarının 2 binin altına düşmesi nedeniyle köy statüsüne düşmemek için Gölhisar’a mahalle olarak bağlandıklarını belirtti.

Verdikleri hukuk mücadelesini 2009’da kazandıklarını ancak çıkan Büyükşehir Yasası ile belediyelerinin ikici kez kapatıldığını anlatan Çakır, şunları kaydetti:

“2012’de yasanın çıktığı dönemde nüfusumuz 2 bin 43 olmasına rağmen, 2011 nüfusu baz alındığı için tekrardan Gölhisar’a mahalle olarak bağlandık. Bu süreçte 2014 yerel seçimlerin hemen ardından hukuk sürecini tekrardan başlattık. Lehimize karar çıkmasının ardından Gölhisar Belediye Başkanlığı resmi olarak yapması gereken itiraz hakkını kullanarak konuyu Danıştay’a götürdü. Danıştay da oy birliğiyle Yusufça’nın beldelik hakkının geri verilmesini kararlaştırdı. Beldemize hayırlı uğurlu olsun.”

“Tüm Yusufçalılar bayram ediyor”

Belde sakinlerinden Şükrü Yıldıran, belediyelerini ikinci kez  geri almanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Yusufça beldesinin hiçbir eksiği olmadığına dikkati çeken Yıldıran, şöyle konuştu:

“Beldemizin altyapısı sağlam. Petrol istasyonumuz, fırınımız, sebze, meyve halimiz var, yollarımız çok iyi, hiçbir eksiğimiz yok. Tüm halkımız ‘Yusufça Belediyesi geriye geldi, oh ne güzel oldu’ diyor. İlçemize mahalle olduğumuz dönemde Gölhisar Belediyesinden de güzel hizmetler geldi ancak buradaki gibi inanın olmuyor. Biz yeniden belde olmayı canı gönülden istiyorduk. Şu anda tüm Yusufçalılar bayram ediyor. Emeği geçen herkesten Allah bin kere razı olsun.”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive