1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Yenileme çalışmaları süren Fakir Baykurt kavşağına, ‘FAKİR BÜSTÜ’

31 Ekim 2015, Cumartesi, 3:49 | Kültür, Manşet, Sürmanşet | 1.214 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Şehrimizde, Burdur Valiliği, Şeker Meydanı gibi yerlerde yaptığı rölyef çalışmaları ile tanınan, Öğretmen Altan Demir, Fakir Baykurt’un büstünü yapmaya başladı.

Altan Demir, Burdur Belediyesi ile Fakir-Der’in, Fakir Baykurt Kavşağı’nda yapacağı düzenlemeler kapsamında hazırlanacak Fakir’in büstünün yapım çalışmalarını kendi evinde sürdürüyor.

Daha önce, Burdur Valiliği protokol girişinde bulunan, Burdur’un tarihi ve kültürel değeri olan yerleri simgeleyen rölyef çalışmaları ile tanınan, daha sonra Burdur Belediyesi tarafından, Şeker Meydanı’na yaptırılan sahnenin rölyef çalışmalarını yapan Altan Demir, bu kez Burdur Yeşilova Akçaköy doğumlu, yazdığı kitaplarla dünya çapında ün kazanan hemşehrimiz Fakir Baykurt’un büstünü yapıyor.

Şu anda iki proje üzerinde çalıştığını anlatan Altan Demir, “bir tanesi Belediye ile Fakir-Der’in ortaklaşa yaptıkları bir proje. Öğretmenevi kavşağı’na Fakir Baykurt anıtı ve büstü yapılacak. Büst’ün arka planında da Fakir Baykurt ile ilgili rölyef çalışması olacak. Onun çalışmalarına başladım.” dedi.

Daha sonra, Kemal Arslan’ın başkanlığını yaptığı TÜM EMEKLİLER DERNEĞİ’nin hazırladığı proje ile, Burdur’un tarihi ve kültürel yapısındaki simgeleşmiş; Antoninler Çeşmesi, Medusa başı, Gladyatörler, Hacılar Çanağı gibi eserlerin minyatürlerini yapacağını aktaran Demir, “Minyatürlerin kalıpları hazırlanacak ve seri üretime dökmeye elverişli kalıplar yapılacak. Onun çalışması içerisindeyiz.” diye konuştu.

Burdur Eğitim Fakültesi Resim-İş Bölümü mezunu olan Altan Demir,   daha önce kamuya açık yerlerde rölyef çalışmaları olduğunu hatırlatarak; “Şeker Meydanı’nda 45-50 metrekare büyüklüğünde bir rölyef, kabartma çalışması oldu. Burdur Valiliği’nin protokol merdivenlerinin çevresinde bir rölyef çalışması yaptık. Birkaç yerde antik çalışmalar yaptım” diyerek, işini severek ve zevk alarak yaptığını aktardı.

Hacer ZEREN

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.