KültürManşetYENİ GÜN ANALİZ: Burdur’a yeni Müze yapımı güzel bir gelişme de; ‘mevcut MÜZE’mizin ne kadar FARKINDAYIZ?’

2 sene ago

Geride bıraktığımız haftada Burdur gündeminde geniş yer bulan, ilgi gören konulardan biri de yeni Müze haberi oldu.

İlimiz Milletvekili Bayram Özçelik’in kamuoyuna duyurduğu Askeriye Köyü’ndeki araziye yapılacak olan yeni Müze’nin yapım ihalesi, Burdur’da son yıllarda öne çıkan yeni yatırım beklentilerinden biri idi…

Zengin bir tarih ve kültür değerlerine sahip olan Burdur’da, bu birikim turizme kanalize edildiği takdirde, güçlü bir turizm alt yapısıyla Burdur’un turizmde önemli bir merkez olacağı, turizmin Burdur ekonomisini oluşturan dinamiklerden biri olabileceği öngörülüyor…

Peki; bu kadar olumlu bir tablo sözkonusu iken; Burdur, turizm seçeneğinin, sahip olduğumuz değerlerin farkında mı? Burdur Müzesi, antik kentler, diğer doğal ve tarihi varlıklarımızın ne kadar farkındayız? Burdur’un turizmde patlama yapmasını bekliyoruz da, bu beklentinin gerçekleşmesi için ne yapıyoruz? Bu soruları uzatmak mümkün. Turizm başarısı, sağlıklı bir turizm alt yapısı için öncelikle bu sorulara cevap bulmalı, kendimizi sorgulamalı, özeleştirimizi yapmalıyız.

Valilik, Belediyeler, diğer kamu kurumları, basın, sivil toplum kuruluşları, özel sektör, yatırımcılar, kısacası Burdur’un dinamikleri turizmin neresinde? Yeni Müze yapımı güzel bir gelişme. Bünyesinde 68 bin’e varan eser zenginliği ile sahip olduğu müthiş bir birikimle, elbette; Burdur’un daha konforlu, daha geniş, eserlerin tümünün sergilenebileceği bir komplekse ihtiyacı var. Var olmasına var da mevcudun farkında mıyız? Burdur Arkeoloji Müzesi Türkiye’nin en köklü, sayılı Müzeleri arasında. Geçmişi 1957 yılına, Hacılar kazılarına kadar uzanan Burdur Müzesi, son yılların ortalama istatistiği yılda ortalama 10-12 bin arasında ziyaretçi çekiyor. Oysa; böylesine görkemli bir içeriğe sahip Müze, çok daha fazla ziyaretçi sayısını hakediyor.

Türkiye’de 2015 yılında Müzeleri ve ören yerlerini ziyaret eden toplam ziyaretçi sayısı 30 milyonu aştı. Burdur Müzesi 30 milyonluk ziyaretçi pastasından aldığı pay 10 bin ziyaretçi, yani binde üç’ü. Türkiye genelindeki toplam Müze sayısı 392. Bunların 192’si Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteriyor. Bu Müzelerin 63’ü arkeoloji ve tarih, 44’ü etnografya ve antropoloji, 85’i ise genel Müze olarak faaliyet gösteriyor. 200’ü ise özel Müze statüsüne sahip. 2015 yılında ülkemizde en çok ziyaret edilen Müze, Ayasofya Müzesi oldu. İstanbul’da Ayasofya Müzesi’ni 3 milyon 466 bin 638 kişi ziyaret etti. İkinci sırada yine İstanbul’da Topkayı Sarayı var, Topkapı Sarayını 3 milyon 252 bin 524 kişi, Konya’da Mevlana Müzesini 2 milyon 337 bin 850 kişi ziyaret etti.

Burdur Müzesi’nin de o arzuladığımız ziyaret sayılarını yakalayabilmesi için öncelikle Burdur’un kendi değerine sahip çıkması gerekiyor. Müze’mize 10 bin ziyaretçi sayısı ile kültür turizminde iddialı olmak, turizm alt yapısı oluşturmak mümkün değil. Yeni Müze, ziyaretçi sayısını artırmak için elbette bir fırsat olabilir. Ama her şey bina ile bitmiyor, fiziki yatırımlar, iyileştirmeler bir yere kadar. Öncelikle mantalite, zihniyet değişikliği gerekiyor. Burdur’da turizme inanmak lazım. Burdur’un güzelliklerinin turizm ile daha iyi değerlendireceğini gören insanların, özel sektörün, girişimcilerin yatırım yapması şart.

Burdur Müzesi dendiğinde önce kentte yaşayanların Burdur Müzesi’ni bilmesi lazım. İlimizde yaşayanların Burdur Müzesi’ni gezmesi lazım. En azından öğrencilerin Müze’yi ziyaret etmelerini sağlayacak mekanizmaları kurmalı, örnek projeler geliştirmeliyiz. Burdur genelinde toplamda 45 bin’e yakın ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi var. Bu öğrencilerin Burdur Müzesi’ni görmelerini sağlayacak uygulamalar hayata geçirilebilir. Yine il genelinde 30 bin’e yakın üniversite öğrencisi var. Büyük bir bölümü çevre illerden gelen bu öğrencilere de Burdur Müzesi tanıtılabilir, Burdur Müzesi’ni görmeleri sağlanabilir.

Burdur’da yaşayanlar Müze’nin farkına vardıklarında, kendileri ziyaret ettiklerinde, konuklarını Burdur Müzesi’ne götürdüklerinde, yaşanan bu hareketlilik, farkındalık elbette hem rakamlara yansıyacak hem de dışarıdan yerli ve yabancı turistleri çekmek için alt yapı oluşacak.

İnsanların günümüz modern dünyasında ulaşım imkanlarının ve iletişim olanaklarının artmasıyla birlikte gezme ihtiyacı da arttı. Bu yüzden, turizm pek çok ülkenin, kentin en önemli ekonomi seçenekleri arasında yer alıyor. İstihdam, hizmet sektörü, tanıtım ve daha birçok bileşenin yer aldığı turizm aktiviteleri, günümüzde o kadar yoğunlaştı ki; turizmin kendi içinde pek çok türü gelişti. İşte; bunlardan biri de kültür turizmi. Tarihi binalar, tarihi kentler, yapılar, Müzeler, kültür turizmi hinterlandı içinde yer alıyor. Kültür turizmi, turizm destinasyonları içinde son yıllarda giderek öne çıkıyor.

9 bin yıllık zengin bir geçmişe sahip Burdur ili de tarihi değerleriyle ve Türkiye’nin sayılı Müzelerinden biri olan Burdur Arkeoloji Müzesi ile kültür turizminin en önemli adreslerinden biri olmaya aday… Yapımına başlanacak olan yeni Müze, modern yüzüyle tabiiki Burdur’un turizm vizyonuna, turizm iddiasına katkı koyacak. Ama, öncelikle Burdur’un dinamiklerinin Müze gerçeğinin farkına varmaları, inanmaları, yatırım yapmaları gerekiyor. İşte; o zaman, yeni Müze binası daha bir anlam kazanır.

Kodlama : SadeMedia Interactive