1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

VALİ YILMAZ’DAN GÖLHİSAR TURU

9 Ağustos 2017, Çarşamba, 7:45 | İlçe, Manşet, Sürmanşet | 432 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Vali Şerif Yılmaz ilçe ziyaretlerini sürdürüyor. Vali Yılmaz 9 Ağustos 2017 Perşembe günü  ilimizin batısında yer alan, son yıllarda kaydettiği gelişme çizgisiyle dikkat çeken, adından sıkça söz ettiren Gölhisar’a geniş kapsamlı bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Vali Yılmaz’ın “Gölhisar mesaisinde” Kibyra antik kenti ve kazı çalışmaları, Böğrüdelik yaylasındaki UMKE 16. bölge tatbikatı ile muhtarlarla yaptığı toplantı öne çıkan gelişmeler oldu.

Kaymakamlık ziyaretiyle Gölhisar turunu başlatan Vali Yılmaz’a, ilimiz Milletvekili Bayram Özçelik ile bürokratlar eşlik etti. Gölhisar Kaymakam Vekili İsmail Kaya’dan Gölhisar hakkında bilgiler aldıktan sonra Kibyra Kazıevi’ne geçen Vali Şerif Yılmaz, kazı başkanı Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru’dan devam eden kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Bilindiği gibi; Kibyra antik kenti, Burdur’un en öne çıkan tarihi değerlerinden birisi… ‘Tarih ve kültür kenti Burdur’un bu birikimini yansıtan simge yerlerden biri olan Kibyra antik kenti, Gölhisar’da günümüzde olduğu gibi geçmişte de geçiş güzergâhları arasında yer alan, pek çok özelliğe, niteliğe sahip bir antik kent…

Gölhisar ilçemiz, Burdur’un batı koridorunda Akdeniz ile Ege bölgesi arasında geçiş noktalarından biri olan yer. Kibyra’nın geçmişinde de ‘coğrafi konumu’ bu antik kenti hep ayrıcalıklı, özel kılmış…

“Hızlı Atların ve Gladyatörlerin Şehri” olarak bilinen Kibyra antik kenti son yıllarda gün yüzüne çıkan eserleriyle, kazı çalışmalarıyla adını sıkça duyuran, arkeoloji dünyasında geniş yankılar uyandıran bir antik kent. Kibyra, kültür turizminde büyük bir potansiyel, gelecek vaad ediyor.

Nitekim; Vali Yılmaz da Gölhisar’ın Kibyra sayesinde kültür turizminde önemli bir yere geleceğini belirterek, turizm alt yapı- sını hazırlayacak çalışmalara ağırlık verdiklerini, kültür turizminden faydalanmak için konaklama başta olmak üzere yol standartları gibi alt yapıları hazır hale getirmek gerektiğinin altını çizdi.

Vali Şerif Yılmaz’ın Gölhisar gezisinde UMKE tatbikatında renkli görüntüler vardı… Gölhisar Böğrüdelik Yaylasında düzenlenen UMKE 16. Bölge Burdur, Isparta ve Antalya illeri UMKE ekiplerinin eğitim ve tatbikat kampını gezerek incelemelerde bulunan Vali Yılmaz, yetkililerden üç gün sürecek 81 personelin katıldığı eğitim kampıyla ilgili bilgi aldı. UMKE ekipleri tatbikat çalışmalarında başarı bir sınav verdiler.

Vali Şerif Yılmaz, Gölhisar gezisinde artık bir gelenek haline getirdiği, büyük önem verdiği Muhtarlar toplantısını da düzenleyerek, katılımcıların talep ve sıkıntıları yerinde dinledi.

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.