1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Vali Hasan Kürklü’nün Turizm Felsefesi: “HEM KORUYALIM, HEM KULLANALIM”

11 Kasım 2015, Çarşamba, 7:06 | Çevre, Ekonomi, Gündem, İlçe, Manşet, Sürmanşet | 603 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Vali Hasan Kürklü, Burdur’un turistik alanları ile ilgili çalışmaları değerlendirdi. Muhabirimiz Hacer Zeren’in sorularını yanıtlayan Vali Kürklü, “Burdur hakikaten saklı bir cennet. Çok güzel doğal güzellikleri var, harika tabiat güzellikleri var. Bunların gün yüzüne çıkarılması ve insanlığın hizmetine sunulması bizim en büyük isteklerimizden. Onun için de çalışmalar devam ediyor. Bu işleri yaparken emin adımlarla, yavaş yavaş, sindire sindire çalışmalar yapmak lazım.” dedi.

‘SAGALASSOS KATKI SAĞLAYACAKTIR’

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın, Japon turistleri bölgemize çekme ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini aktaran Vali Kürklü; “bu bölgede gül toplama, kiraz çiçeği ve buna benzer birtakım gelişmeler devam ediyor. Aslında Japon turistler geliyor. İnşallah Sagalassos’da buna katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum. Bu noktada çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

‘BURDUR’UN TURİZME KAZANDIRILMASI İÇİN GAYRET İÇERİSİNDE OLACAĞIZ’

Antalya’nın, yılda 12-13 milyon turist aldığını hatırlatan Vali Kürklü; “Biz bunun yüzde 10’unu bile buraya çekebilirsek kazanç olacak. Bunun için altyapının hazır olması lazım. Konaklama, yemek yeme gibi bir takım yerlerin yapılması lazım.

Özel teşebbüsler, BAKA’dan, değişik kurumlardan hibe destekleri alarak bu tür yerler yapıyorlar. nşallah bunlar bittiği zaman Burdur’un turizme kazandırılması, Burdur’un bu güzel değerlerinin ülke halkına, turistlere sunulması noktasında da gayret içerisinde olacağız” vurgusu yaptı.

‘O GÜZELLİKLERİ MAHVETMEYELİM’

Turizm çalışmalarını yürütürken amaçlarının ‘Bir güzelliği hem kullanalım, hem koruyalım. Yani o güzelliği mahvetmeyelim ama oradan da faydalanalım.’ olduğunun altını çizen Vali Kürklü şöyle konuştu: “Bunun için de yeni bir yönetim planının oluşması lazım. Bu çalışmalar için BAKA’dan ve diğer kurumlardan destek alınması lazım. Salda Gölümüz zaten turizm alanı ilan edilmiş durumda. Burada elimizi bağlayan bir sit alanı ilanı var, bununla ilgili ne yapılabilir? diye çalışmalar devam ediyor. Sit alanı olduğu için yapılaşma yapamıyorsunuz. Hakikaten orası çok güzel bir göl. Hem koruyalım hem de kullanalım istiyoruz. Etrafına Bisiklet Federasyonu ile görüşüp, bisiklet turlarından etap yapma arzumuz var. Görüşlerimiz devam ediyor. İnsuyu’nda elektrik aydınlatmaları yapılacak. Dışarısı ile ilgili de projemiz var. Maliyeti yüksek olduğu için destek arayışı içerisindeyiz. İnşallah bulduğumuz zaman dışarıya güzel bir kafeterya, otoparkıyla nezih bir alan yaratmayı planlıyoruz. Ödenek bulduğumuz takdirde dış düzenlemesini de yapacağız.”

Hacer ZEREN

 

 

 

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.