1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Uyuşturucu belasından neslimizi korumalıyız! (Burdur’da farklı bir toplantı)

25 Ağustos 2017, Cuma, 7:37 | Gündem, Manşet, Sürmanşet | 402 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Vali Şerif Yılmaz başkanlığında, 24 Ağustos 2017 Perşembe günü ‘İlimizdeki Okullar ve Okul Çevrelerinde Güvenlik’ ile ‘Uyuşturucu ve Uyarıcı Maddelerle Mücadele’ toplantısı  gerçekleşti.

Öğretmenevi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya; Vali Şerif Yılmaz, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, MAKÜ Rektör Yardımcısı V. Prof. Dr. Durmuş Acar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, daire düdürleri, belde belediye başkanları, muhtarlar ve okul müdürleri katıldı.

Toplantıda Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Emine Akkeyik tarafından Okul Güvenliği Uygulamaları hakkında sunum yapıldı.

Uyuşturucu bağımlısı olan oğlu için verdiği mücadeleyi ve tecrübeyi paylaşan Uyuşturucuyla Mücadele Eğitim ve Kültür Gençlik Derneği’nden (UYUMDER) Taekwondo Milli Takımlar Antrenörü Yaşar Erbil’in konuşmasının ardından eskiden uyuşturucu bağımlısı olan bir genç uyuşturucu ile mücadelede verdiği gayreti anlattı.

Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Atilla Birdir tarafından ‘Madde Kullanan Çocuğa Yaklaşım’ konulu konuşması sonrası Bucak Devlet Hastanesi Başhekimi Psikiyatri Uzmanı Dr. Bilal Tanrıtanır’da ‘AMATEM nedir ve uyuşturucu tedavisinde başarı beklentisi nedir?’ konulu konuşmasını gerçekleştirdi.

Bağımlılıklarla Mücadele ve Danışma Merkezi’nin tanıtımı ve ‘Madde Kullanım Yaygınlığı Anketi Sonuçlarının Değerlendirilmesi’ hakkında Halk Sağlığı Müdürü Sevinç Sütlü sunum yaptı. Halk Sağlığı Müdürü Sevinç Sütlü; “Büyük bir tehlike geliyor. Tıbbi tedavi bir yere kadar. 3 ay yatırsak da, 6 ay yatırsak da yine hastaneden çıkaracağız ve kendi doğal ortamına koyacağız. Çocuğu tekrar işsizliğin içerisine bırakıyorsak, sevmediği bir ortama kendi kendine bırakıyorsak hiçbir şey değişmeyecek. Bir iş sahibi yapmak, birey olarak sevilecek bir toplumun içerisine bırakmak düşüncesi ile Sayın Valimizin de sonsuz desteği ile 2 ay içerisinde Bağımlılıkla Mücadele Merkezini açtık. Biz kısaca BADEM diyoruz. Gençlerimizin hatırlaması ve sevimli olması nedeniyle. Biz bununla ilgili bröşürler dağıttık. Arkasında adres ve telefon numaraları var. Ne kadar Halk Sağlığı tarafından açılmış olsa da burası bizim tüm birimlerle ortak kullanacağımız bir merkez. Eskiden uyuşturucu yollarının geçişi üzerindeyiz diyorduk, şimdi uyuşturucunun merkezindeyiz. Avrupa’da %70 ba- ğımlı olan gençlik var. Biz bu seviyelere ulaşmadan tedbir almamız gerekiyor diye çalışmalarımızı başlattık” dedi.

Toplantının devamında konuşma yapan Vali Yılmaz, “ülkemizin ve gençliğimizin içinde bulunduğu en büyük sorunlardan bir tanesi uyuşturucu belasıyla ilgili mücadelenin anlatıldığı bir toplantı gerçekleştirildiğini ifade ederek buradan inşallah hayırlı sonuçlar alınır” dedi.

İl Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonumuzun olduğunu dile getiren Vali Yılmaz, ülke genelinde de yapılan komisyon toplantılarında alınan kararlar doğrultusunda çalışmalar yapıldığını söyledi. Vali Yılmaz, “Bugün burada yaptığımız toplantının farklı olmasını ve farkındalık oluşmasını istedik. Özellikle uyuşturucu ile mücadele eden arkadaşlarımızın tedavi sürecinden sonraki yaşanan ve yaşadıkları dahil olmak üzere bizlerle paylaşsınlar istedik. Çünkü bizim ne yapmamız gerektiğini buruda net bir şekilde görelim istedik” şeklinde konuştu.

Tedavi sürecinin ne kadar zor olduğunu yaşayanlardan ve uzmanlardan öğrenildiğini dile getiren Vali Yılmaz, uyuşturucu ve uyarıcı maddelere bulaşmadan çocuklarımızı, neslimizi korumamız gerektiğini vurguladı. Okulların dışında korunmasız ve açık hedef halinde bulunan bir gençliğimi olduğunu kaydeden Vali Yılmaz, onlarla beraber değerlendirme yapılması gerektiğini belirtti.

Vali Yılmaz, “Bakanlığımızın okulda hayat var projesi var. Okullar eğitim öğretim saati dışında, yaygın eğitimin yanında örgün eğitim, örgün eğitimin yanında yaygın eğitiminde kullanılsın isteniyor. Ancak kontrolsüz bir şekilde kullandığınız zaman her zaman risk altındayız. Onun için okullarda eğitim öğretim devam ederken düğün yaptırmama kararı aldık. Çünkü; okula kimin girdiği kimin çıktığı belli değil. Bu nedenle alınan bir karardır. Okullara kimin girip çıktığı tek tek tespit edilmesi lazım. Bu okul müdürlerinin sorumluluğundadır. Okula girenin çıkanın kim olduğu bilinecek. İlgisiz kişilerin kesinlikle okula girişi engellenecek”

Açık tütünün satışının yasak olduğunu kaydeden Vali Yılmaz, “Tekel bayisininde, şahsında satması yasak. Görüldüğü andan itibaren idari yaptırım uyguluyoruz.  Burdur’da bir sorun var. Tekel büfeleri sabaha kadar açık. Tekel ürünleri saat 22.00’dan itibaren satışı yasak. Tekel büfelerine Belediye tarafından sabaha kadar açık kalma izini verilmiş. Yetki Belediye’ye ait doğrudur.İlimizde içkili yerlerin kapanmasıyla ilgili Belediye sınırları içerisinde yetki belediyelerde, belediye sınırları dışında il Özel İdaresi yetkisi olan yerleri de İl Daimi Encümeninde. İl Daimi Encümeninde karar aldık. Umumi açık yerlerde kapanış saati gece 12.00’dir. Belediye sınırları içerisinde arkadaşlarımız sabaha kadar izin veriyorlar. Kusura bakmayın bu toplantıda konuşulan belaların, musibetlerin ana kaynakların çoğu bu yerlerden çıkıyor. Çünkü bizim oraları 24 saat denetleme şansımız yok. Umumi açık yerlerin kapanış saatini Belediyelerin gözden geçirmesi gerekiyor. İl Emniyet Müdürlüğünden, il Jandarma Komutanlığından, Kaymakamlıklardan, Valilikten, güvenlik ile ilgili görüşlerini soracaksınız ve aldığınız cevaba göre de düzenleme yapın. Saat 4.00’a kadar içkili yer açık olamaz arkadaşlar. Ondan sonra orada ölen kişinin vebali size aittir. Orada uyuşturucu satılıyor ise onun vebali belediyelere aittir. Biz bu bataklığın kurutulması için uğraşmamız gerekiyor. Bu topyekün yapılacak.  Bu sadece Valiliğin bir görevi değil” diye konuştu.

Uyuşturucu ile mücadelede, bu toplantıda verilen bilgilerin okul idaresi, öğretmenler ve veli toplantılarında konuşulması gerektiğini ifade eden Vali Yılmaz, “İnşallah bu toplantının faydası olur. Ama bizim bu farkındalığı oluşturup ailelerin, öğretmenlerin ve din görevlilerimizin çocuklarımıza bunları aktarması, onlara öğretmesi gerekiyor. 26 Ağustos Büyük Taarruz başlıyor. Kocatepe’den hemen arkamızda Şuhut’tan Büyük Taarruz başlatıldı. Bu ülkenin kurtarılması için başlatılacak Kurtuluş Savaşının yıldönümüne geldik. Yine Sakarya’da Dumlupınar’da verilen, 15 Temmuz’da yine aynı şekilde 30 seneden beri PKK belasıyla ülkemizi bölmeye çalışanlar var. Tüm bunlarla başaramayanlar senin neslini geleceğini bitirerek yapmaya çalışıyorlar. Çok basit, eğer siz uyuşturucuyla beraber yaparsanız ne ülke, ne aile ne de gelecek kalır. Ondan sonra hiçbir değeri olmayan başıboş dolaşan istediklerini istedikleri zaman kullanabileceği bir topluluk karşısında olur. Onun için bu beladan bir an önce kurtulmamız gerekiyor.

Milleti de, özellikle hedef kitle olan gençlerimizi de bilinçlendirmemiz lazım. Bir çocuğun bu belaya bulaşmasının vebali hepimize aittir. Sorumlu olduğumuz yerde sorumluluğunuzu yapmadığınız sürece buna vesile olmuşsanız, buna sebep olmuşsanız sorumluluk size aittir. Bu bilinçle hepimizin birlikte hareket etmesi lazım. Bunun burada olmasa bile hesabının verileceğini, hesabının sorulacağını ve çok zor bir hesap olacağını da herkesin bilmesi lazım. Sadece anne ve babaya değil, herkes sorumluluğunun gereğini getirmesi dileğiyle hepinize teşekkür ediyorum. İnşallah hayırlı ve faydalı bir hizmete vesile oluruz. Önümüzde kurban bayramı var. Şimdiden hepimizin bayramı mübarek olsun. Allah nice bayramlara sağlık huzur, birlik, beraberlik içerisinde kavuşturmayı nasip etsin“ şeklinde konuştu.

Filiz ERYILMAZ

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.