ManşetTürkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği 20. kuruluş yıldönümü etkinliği; Bakan Fakıbaba: “ÜRETMEK İÇİN MÜCADELE VERECEĞİZ”

1 sene ago

 

Ülkemizde sahadaki üreticiyi temsil eden en etkili sivil toplum kuruluşlarından biri olan, Genel Başkanlığını Burdur’dan bir ismin, Burdur Yetiştiriciler Birliği Başkanı Kamil Özcan’ın yaptığı Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Ankara’da geniş çaplı bir organizasyona ev sahipliği yaptı.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliğinin (TDSYMB) 20. kuruluş yıl dönümü resepsiyonu ile resim-şiir yarışması ödül töreni Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’ nın katılımıyla 30 Ocak 2018 tarihinde, Ankara’da Bilkent Otel ve Konferans Merkezinde gerçekleşti. Programa Bakan Fakıbaba’ nın yanı sıra Milletvekilleri, Tarım Bakanlığı bürokratları, 81 İl Birlik Başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldılar.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği 20. kuruluş yıldönümü etkinliği ile birlikte 2018 yılının Bakanlığımız tarafından “Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele ve Buzağı Yılı” ilan edilmesi nedeniyle çiftçi çocuklarına yönelik sosyal sorumluluk projesi kapsamında geleneksel hale gelen resim ve şiir yarışması sergi ve ödül töreninin dokuzuncusunda “Buzağı ve Çocuk” teması altında gerçekleştirildi.

Kuruluş yıldönümü resepsiyonu ve resim-şiir yarışması ödül töreni kapsamında, Türkiye’nin her yerinden yarışmaya katılan Birlik üyesi ailelerin çocukları ile 2 gün süren bir Ankara gezisi düzenlendi. Gezi programın birinci gününde, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi gezildi. İkinci gününde ise 81 İl Birlik Başkanları, yarışmaya katılan çocuklar ve aileleri ile Anıtkabir ziyaret edilerek mozoleye çelenk bırakıldı. Gezinin devamında ilk TBMM, ikinci TBMM ve Maden Tetkik Arama Tabiat Tarihi Müzesi gezildi.

2 gün süren programın sonunda düzenlenen 20. Kuruluş YılDönümü Resepsiyonu ve Resim-Şiir yarışması ödül töreninde birincilere dizüstü bilgisayar, ikincilere tablet ve üçüncülere fotoğraf makinesi hediye edildi.

20.kuruluş yıl dönümü Resepsiyonu ile Resim-Şiir Yarışması Ödül Töreni, TDSYM Genel Başkanı Kamil Özcan’ın yaptığı açılış konuşması ile başladı. Genel Başkan Özcan, konuşmasına Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır ötesinde gerçekleştirdiği operasyondaki Şehitlerimize Allah’tan rahmet ve Gazilerimize acil şifalar dileyerek başladı. Özcan “Mehmetçiklerimiz, cephede vatan ve millet için kahramanca mücadele ederken, yetiştiriciler olarak bizlerin de inadına üreterek cephede verilen bu kutsal mücadeleye destek vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Özcan, konuşmasına Birliklerin kurulduğu günden bu zamana kadar katettiği gelişmeye rakamlarla dikkat çekerek “Bu gün 81 İl’de örgütlü yapısı 1600 civarında çalışanıyla ve 950 adet saha hizmet araçları ile Türkiye genelinde milyona varan yetiştiriciye hizmet sunmaktayız. Bu kapsamda, Bakanlığımızla müşterek olarak yürütmekte olduğumuz Soykütüğü ve Ön Soykütüğü projeleri ile bugün 4,5 milyon baş’ı inek olmak üzere toplam 13 milyon baş sığırda yetiştirme ve verim kayıtları takip etmekteyiz” dedi.

Genel Başkan Özcan, konuşmasının devamında şunları söyledi; “Merkez Birliğimiz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ile birlikte 19 yıldır yürütmekte olduğumuz ırk ıslahı çalışmaları sayesinde 1999 yılında 7,5 milyon ton olan süt üretimi bugün 18,6 milyon ton’a, 400 bin ton civarında olan kırmızı et üretimi ise 1 milyon 170 bin ton’a yükselmiştir.

Bununla da kalınmamış, ırk ıslahı çalışmalarının meyvesi olan Siyah Alaca ırkı kaliteli damızlık düveleri ve dondurulmuş boğa spermalarını Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere uluslararası pazara ihraç etmekteyiz.Irk Islah Çalışmaları Teknolojik Altyapıya Kavuştu

Irk ıslahı çalışmalarının kapsamı günün ihtiyaçlarına göre her geçen gün yenilenmekte ve gelişmektedir. Bu kapsamda sürü kayıtları kağıt üzerinden kurtarılarak bizzat köyde hayvan başında cep telefonu ve tabletler aracılığı ile bilgilerin toplanmasına imkan verecek teknolojik alt yapıya kavuşturulmuştur.

Merkez Birliğimiz, kaliteli süt üretiminin arttırılması amacıyla İl Birliklerimizin öz kaynakları ile 8 İl’de çiğ süt analiz laboratuvarları kurarak bu konuda da Türkiye’de bir ilki başlatmıştır.

Buna ek olarak et üretimini arttırmaya yönelik ıslah çalışmaları kapsamında besi performansı test merkezi kurmak için çalışmalar başlatılmıştır.

Merkez Birliğimiz, Bakanlığımız ile müşterek olarak Türkiye hayvancılık tarihinde ilk kez Sığırlarda Genomik Seleksiyon projesini başlatmıştır. Bu projenin tamamlanması ile sığırlarda damızlık seçimi daha buzağı yaşta iken yapılacaktır. Bu projenin sığırlarımızda genetik kalitenin gelişim hızına önemli bir katkı sağlamasını bekliyoruz.

Konuşmama burada son verirken, Merkez Birliğimizin 20. Kuruluş yıldönümü vesilesiyle zaman ayırarak yanımızda olma nezaketini gösteren başta siz değerli Bakanım olmak üzere, milletvekillerimize, sivil toplum örgütü başkanlarına ve temsilcilerine, değerli Birlik Başkanlarıma ve değerli yetiştirici kardeşlerime, siz değerli misafirlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum.”

Tarım Bakanı Fakıbaba’dan ithalat değerlendirmesi

Başkan Özcan’ın yaptığı konuşmanın ardından GTHB Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba bir konuşma yaptı. Konuşmasında et ve canlı hayvan ithalatına, Bakanlığın bu konulardaki projelerine değinen Bakan Fakıbaba; “Geldiğim günden beri hep ana, ana, ana diyorum. Ana olmazsa olmaz. Biraz önce başkanımız anlattı evelallah sizlerin sayesinde oluyor, hepinizi tebrik ediyorum. Anaya ne kadar önem verdiğimizi özellikle de bilmenizi istiyorum. Esasında eğer siz olmasaydınız ithalatımız daha fazla miktarda olacaktı. Bunu azaltan sizlersiniz ve yine sizlerle biz azaltacağız. Buna yürekten inanın. Bizim projelerimiz Allah’ın izniyle artık hayata geçireceğiz. Çok değerli arkadaşlar bizim et ithalatını önleyebilmemiz için, arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz yine sivil toplum örgütleriyle yapmış olduğumuz çalışmalar sonucu ortalama 1 milyon düveye ihtiyacımız var. Ben bunların programlarını yaptım. Sizlerle beraber yapacağız, sizlerle beraber yetiştireceğiz ve hükümetimiz özellikle bu konuda sizlere çok büyük destek vermektedir.

Bizim planımız 3 yıllık bir plandır. Ziraat bankasının kredilerine baktığımız zaman ilk kez 3 yıllık bir proje açıklamıştır (ilk kez 3 yıllık kredi kararı çıkarmıştır). Biz Allah’ın izniyle sizlerle beraber 500 bin düveyi 30 Haziran 2019’a kadar ülkemize kazandıracağımıza inanıyorum. Biz bu arkadaşlarımıza özellikle sizlere 100 bin liraya kadar sıfır sübvansiyonlu veriler vereceğiz. Ziraat Bankası, Tarım Kredi ve GTHB iş birliğiyle. Bunun yüzde 80’i düve olacak yüzde 20’si yem olacak. Eğer müracaat eden arkadaşlar yüzde 80 değil de yüzde 90 düve diyorsa o zaman yüzde 10 yem olacak. Ama derse ki ya benim meram çok ve yemim var o zaman 100 bin liranın yüzde 100’ünü de düve olarak kullanabilecek.

Bu 500 bin düvenin 400 binini böyle sağlayacağız. 100 binini de, TİGEM’in elinde 45 bin düvemiz var inşallah 55 bini de içerden karşılayacağız. Ve yüz bin 400 bin daha 500 bin. Ondan sonra TİGEM’in işi bitmiyor. Sizin elinizde olan ne kadar buzağı varsa buzağı ölüm oranlarını düşürmek için bu yılı biz zaten buzağı yılı olarak ilan ettik. Ne kadar buzağı varsa şuandan itibaren özellikle TİGEM Genel Müdürümüzü buraya getirdim sağ olsun. İstediğiniz zaman biz sizin buzağılarınızı alıp onları yetiştirmek için varız. Buzağıyı kaçıncı gün verirseniz ama tabi ki bakanlığımızın buzağı başı 750 liraya kadar destekleri var. Bu desteklerden faydalanmak için ben olsam 4. Aydan sonra veririm. Siz verdiğiniz zaman biz şuandan itibaren almaya hazırız. Gerekli talimatı verdim ve bu konuda biz artık hazırız. Hep birlikte sahip çıkacağız. Yani bu konuda sizinle müthiş bir işbirliği yapmamız gerekli. Ben zaten sizi ta başından beri bir aile olarak gördüm ve sizinle beraber bunu başaracağız. Çok güzel şeyler gösterdiniz Allah razı olsun. Sizlerle biz çok güzel şeyler yaptık ama tabi bunu anlatamıyoruz. Ama inşallah anlatacağız.

İnanın şuanda çok önemli işlerim olmasına rağmen özellikle arkadaşlarıma bir merhaba demek, gerekli konuşmayı yapmak için randevularımı bekletiyorum. Çünkü siz Türkiye’ye çok önemli hizmetler yapıyorsunuz. Biraz önce çok değerli sunucu arkadaşım şehitlerimizden bahsetti. Şehitlerimiz orada canlarını veriyorlar biz onlar için canımızı versek ne çıkar. Hiç olmazsa biz onlara saygı olarak gece gündüz demeden üreteceğiz ve çalışacağız. Allah’ın izniyle Türkiye’yi Dünyanın en önemli ülkesi haline getireceğiz. İnanın bunu başarabiliriz. Zaten Türkiye’ye bu kadar düşman olmalarını sebebi artık başarıya çok yakın olduğumuzu görmelerinden dolayıdır. Ama Allah’ın izniyle onlar başarılı olamayacaklar. Şehitlerimiz için hep beraber el ele vereceğiz. Onlar savaşırken bizde ülkemizde üretmek için mücadele vereceğiz.

İnanmak başarmanın yarısıdır. Rüyası olmayanın başarısı olamaz. Eğer o rüyayı gerçekleştirmek için çalışmıyorsanız bakın yavrularımız ne kadar güzel şiirler yazmışlar tebrik ediyorum. Mükemmel zekalarıyla mükemmel şiirler, mükemmel resimler üretmişler. Hayallerini orada adeta nakşetmişler. Bizlerde çalışarak bunu gerçekleştireceğiz. Çocuklarımıza ve şehitlerime layık olmaya çalışacağız. Mehmetçiğimiz Afrin’de ve başka yerlerde terörle uğraşırken bizde burada çocuklarımızla ve torunlarımızla onların geleceği için el ele vereceğiz ve birlikte hep beraber Türkiye olacağız.

Çocuk ve buzağı gerçekten melektir. Ben böyle bakıyorum onlar melekler. Bu şiir ve resimlere baktığınız zaman çocuklarında melek olduğunu görüyorsunuz. Buzağılara gidiyoruz onlarında melek olduğunu görüyorsunuz. Bu bağlamda meleklere hizmet eden bütün insanları kutluyorum. Hepinizi kutluyorum sağ olun var olun” şeklinde konuştu.

Bakan Fakıbaba, yaptığı konuşmanın ardından 7-9 yaş kategorisi şiir dalında Türkiye birincisi olan Ramazan Korkmaz’a ödüllerini takdim etti. Program, yarışmada dereceye giren çocuklara ödüllerinin verilmesinin ardından yarışmada dereceye giren resim ve şiirlerin sergisi ile sonlandı.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive