GündemManşet‘UNUTMAYACAĞIZ’

2 sene ago

Burdur’da önceki gün 15 Temmuz ruhunu anlatan örnek bir etkinlik gerçekleştirildi. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burdur İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Fereli Sinan Efendi Erkek Öğreci Yurdu’nda düzenlenen “15 Temmuz Milli İrade Destanı Fotoğraf Sergisi” açılış programı geçtiğimiz Salı günü yapıldı.

15 Temmuz’da FETÖ mensubu hainlerin darbe girişiminin anlatıldığı, 15 Temmuz’u hatırlatan Anadolu Ajansı tarafından çekilen fotoğrafların yer aldığı “15 Temmuz Milli İrade Destanı Fotoğraf Sergisi” o kabus dolu gecede neler yaşadığımızı ortaya koyuyor, belgeliyor.

Türkiye’yi büyük bir uçurumdan, işgal girişiminden, darbe görünümlü terör saldırılarından kurtaran milletin yazdığı demokrasi destanını anlatan fotoğraflar, bize pek çok ders, mesaj veriyor.

FETÖ yapılanmasına karşı dik bir duruş sergileyen, konuşmalarında FETÖ’nün zararlarına değinen, 15 Temmuz darbe girişimini değerlendiren Vali Şerif Yılmaz, Fereli Sinan Efendi Erkek Öğreci Yurdu’nda yaptığı konuşmada yine ilginç açıklamalarda bulundu.

Vali Yılmaz konuşmasında şunları söyledi: “Bugün gerçekten duygulu bir gün yaşadık, yine ilimizde eğitim ve öğretim faaliyetini yürüten özel bir okulumuzun bir salona vermiş olduğu isim nedeniyle oradaydık. O isimde ’15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Kültür Merkezi’ idi. Bu ülkede yaşıyorsak, bugün burada eğitim-öğretim faaliyetleri devam ediyorsa, bugün burada bayrağımız dalgalanıyorsa, bugün burada ezan okunuyorsa, bilin ki 241 şehidimizin, 2 bin 194 gazimizin ve nice sokağa çıkan isimsiz kahramanların, o tankların önüne çıkanların sayesinde., o helikopterden atılan normal G3 kurşunu değildi. Bombaların karşısında göğsünü ve imanını siper eden nice isimsiz kahramanın sayesinde bugün biz burada yaşıyoruz. Hepsinden Allah razı olsun, hepsinden Cenab-ı Hak razı olsun, mekanlarını cennet eylesin. Yaralılarımıza acil şifalar versin.

DÜN ORDULARLA ÜZERİMİZE GELİYORLARDI, BUGÜN KENDİ ORDUMUZUN İÇİNE GİRİP, BİZLERİ KURŞUNLADILAR

Bu olayı hepimiz yaşadık, bizim bu topraklarda yaşamamız, bu topraklarda hüküm süren ecdadın mirasını yaşatmamız ki ona da hep gönül coğrafyamız diye hitap ediyoruz. O coğrafyada bizim kardeşlerimizin bulunduğu coğrafyada yaşayan insanlarımızın manevi sorumluluğunu yerine getirecek olan bizlerin, yükünün ne kadar ağır olduğunu bir kez daha yaşadık. Bu Cumhuriyet’ten bu yana, bu 1071’den bu yana haçlı ruhunun bu topraklarda beslediği emellerin bugün hala daha ayakta olduğunu gösteriyor. Ben akşam nöbetlerinde konuşmamın birinde ifade ettim. Bu topraklarda o haçlıların tohumları maalesef varmış, biz Orta Asya’dan gelen asil bir milletin evlatlarıyız diye seviniyoruz, bundan da gurur duyuyoruz ama içimizde o haçlılardan kalan bir takım ne olduğu belirsiz insanların bugün neler yaptığını gördük. Dün ordularla üzerimize geliyorlardı, bugün kendi ordumuzun içine girip, bizleri kurşunladılar. Elinde bayrağı olanı kurşunladılar. Terörle mücadele için yetiştirilen, polis özel harekatına, Ankara emniyet müdürlüğüne, yine Yunanlıların dahi yapmadığı, yapamadığını bu hainler yaparak, milletin iradesinin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bombaladılar.

BİZİM ÇANAKKALEY’İ, DUMLUPINAR’I, SARIKAMIŞ’I 15 TEMMUZ’U UNUTMAMAMIZ VE UNUTTURMAMAMIZ GEREKİYOR

O gün orada gördünüz gece, siyasi parti ayrımı gözetmeksizin Ankara’da bulunan vekillerimiz Meclis’e koştular, o meclisi, bizlerin iradesini, milletin iradesini göstermek için orada kurşunların, bombaların altında beklediler gerçekten, orada bekleyen o cesareti gösteren milletvekillerimize şükran duymak lazımdır. O gün bu milletin bayrağını dünyada temsil etme hakkına sahip olan, bizim birliğimizi temsil etme hakkına sahip olan, milletin iradesiyle seçilen Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni bombaladılar. Külliye’ye giden insanları bombaladılar. Onun için bizim tarihe takılıp kalmamamız gerekiyor, onun için tarihi hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor. Bugün gerçekten Anadolu Ajansı ile beraber Kredi Yurtlar Kurumumuzun gerçekleştirdiği sergi takdire şayandır. Onun için teşekkür ediyorum. Çünkü eğer biz bunları resmetmezsek bir kenara yazmazsak hafızalarımız yarın unutabilir. Bizler ölürüz çocuklarımız unutabilir. Bunların unutulmaması gerekiyor, Japonların nasıl Amerikanın, Hiroşimo’ya attığı bombayı bugün Japon çocuklarına hâlâ gösteriyor ise, biz Çanakkale’yi, Dumlupınar’ı, Sarıkamış’ı, 15 Temmuz’u göstermemiz, unutturmamamız gerekiyor ki, biraz öncede vekilimiz ifade etti, bu ülke çok darbe gördü. O darbelerde hiçbir zaman bugünkü gibi millet sokağa çıkıp, darbenin karşısında durmadı, televizyonlar artık değişik değişik kanallarda verilmeye başladı elinde hiçbir şey olmayan 60 yaşındaki annemizin, o askere in aşağıya demesini gördük. Bunları unutmamamız gerekiyor. Bunlar unutulursa, bugün çok yakınımızda örnekleri var, Suriye’de yaşananları görüyorsunuz, 3 milyona yakın Suriyeli ülkemizde yaşıyor ve bir kısmı batıya gideceğiz derken, denizde sularda boğuldu.

İRİ OLMAMIZ GEREKİYOR, DİRİ OLMAMIZ GEREKİYOR, GÜÇLÜ KUVVETLİ OLMAMIZ GEREKİYOR

Bizim ülke olarak Osmanlı’dan aldığımız o miras, o kültürden dolayı, o manevi mesuliyetimizden dolayı o insanlara kucak açtık, açıyoruz, açmaya devam edeceğiz ama bize kucak açabilecek kuvvet ve kudrette bir ülke yoktur. Bizim gidecek sığınacak bir ülkemiz yoktur. Ülkemize sahip çıkmamız gerekiyor, ülkemizi birilerine peşkeş çekmememiz gerekiyor. Eğer bugün başarılmış olsaydı, ülkemizin belirli bölgeleri, belirli yerleri, ülkelere parsellenip, tahsis edilip, verilecekti. Ben her zaman söylüyorum. Bugün burada hangi sömürge ilinin valisi olarak karşınızda duracaktı hayal edemiyorum. Onun için eğitim öğretim yılı başlarken, üniversitede öğrencilerimizin yurtlarımızda kalmaya başladığı günden itibaren tarihi anın, tarih sayfasını hatırlamalarına vesile olacak olan bu organizasyondan dolayı teşekkür ediyorum. Mehmet Akif’in dediği gibi Cenab-ı Hak bu ülkeye bir daha istiklal marşı yazdırmasın ama gerçekten bütün yük gerçekten sizlerin omuzunda olacak. İri olmamız gerekiyor, diri olmamız gerekiyor, güçlü kuvvetli olmamız gerekiyor o da sizlerin sayesinde olacak.

BU HEPİMİZ ADINA, BÜYÜKLERİMİZİ, ŞEHİTLERİMİZİ, ŞEHİT AİLELERİMİZİ,

GAZİLERİMİZİ HİÇBİR ZAMAN UNUTMAMAMIZ GEREKİYOR

Sizlerin bu ülkeyi Atatürk’ün işaret etmiş olduğu muasır medeniyetler seviyesine çıkarmanız gerekiyor, 30-40 yıl önceki Türkiye ile bugünü mukayese etmeniz mümkün değildir. 30-40 yıl öncekinin insanlarıyla bugünü mukayese etmeniz de mümkün değildir. 30-40 yıl sonra da sizler burada olacaksınız, 10-15 sene sonra buralarda olacaksınız, sizler bizlerden daha iyi olmak zorundasınız. Bizim dünyada sözü dinlenen, sözü geçen ve fikri alınan bir ülke olmamız gerekiyor, bunun içinde hem ekonomik, hem siyasi, hem ticari hem de bilimle fenle kuvvetli olmamız gerekiyor. Bunu bu yıllarda edineceksiniz. Bilin ki mezun olduktan sonra ben yeni bir şey daha öğreneyim derseniz bu mümkün değildir. O işin içinde, günlük işleri bitireceğim derken bir bakıyorsunuz akşam olmuş, onun için dem bu demdir diyorum, hepinize başarılar diyorum. Yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum. Tüm gençlerimize başarılar diliyorum. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Rahmetli olan gazilerimize de Allah’tan rahmet diliyorum, yakınlarına, ailelerine sabırlar diliyorum. Bu hepimiz adına, büyüklerimizi, şehitlerimizi, şehit ailelerimizi, gazilerimizi hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor. Nerede, nasıl olursa olsun öncelikle bunu tüm milletimizin bilmesi gerekiyor, bugün geçmişine sahip çıkmayan, vefa göstermeyen insanların ne hale geldiklerini gördük, inşallah onlara benzemeyiz. Bizler bu ülke, bu topraklar, bu bayrak altında ilelebet birlik ve beraberlik içinde yaşarız” dedi.

“15 Temmuz Milli İrade Destanı Fotoğraf Sergisi” açılışına Vali Yılmaz ile birlikte, Milletvekili Bayram Özçelik, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, AK Parti İl Başkanı Süleyman Faki, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, MAKÜ Genel Sekreteri Ali Nihat Gündüzalp, Burdur Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürü Sami Kala, Fereli Sinan Efendi Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü Mustafa Özçelik, Daire Müdürleri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Burdur İl Temsilcisi Hasan Okyar, Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in kız kardeşi Elif Serin, Şehit Özel Harekat Polis Memuru Akif Altay’ın annesi Fadime Altay, gaziler siyasi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Fotoğraf sergisine 15 Temmuz direnişinin sembol ismi Şehidimiz Ömer Halisdemir’in Burdur’da yaşayan kız kardeşi Elif Serin ile yine 15 Temmuz’da Gölbaşında bombalı saldırıda şehit olan hemşehrimiz polis Akif Altay’ın annesi Fadime Altay’ın da katılması ayrı bir anlam kattı.

Vali Yılmaz konuşmasının ardından, 15 Temmuz gecesi hain saldırıda Anadolu Ajansı tarafından çekilen fotoğraf sergisini gezdi. Sergi sonrası Fereli Sinan Efendi Erkek Yurdunda incelemelerde bulunan Vali Yılmaz Yurt Yemekhanesini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive