EkonomiManşetUN KRİZİ (Fırıncılar, ekmeklik un temininde zorlanıyor)

9 ay ago

Son zamanlarda ülkemizde ve ilimizde ekonomi gündeminde, vatandaşı ilgilendiren ekonomi haberlerinde gıda ile ilgili gelişmeler öne çıkıyor.

Artan, rekor seviyeye ulaşan enflasyon oranlarının da tetikleyicisi olarak gösterilen gıda fiyatlarında, temel gıdalardan biri olan ekmek ve un ile ilgili haberler, gelişmeler bugünlerde yoğunluk kazandı.

Art arda gelen zamlar ve birçok hammadde temininde yaşanan sıkıntılar ekmek yapan fırıncı esnafını da olumsuz etkilemeye başladı. Sahaya inen Muhabirimiz Filiz Eryılmaz, ekmek ve un sektöründe yaşananları araştırdı.

Un ve maya fiyatlarına gelen yarı yarıya zamlar ve buna üstelik un bulmakta sıkıntı çeken fırıncı esnafı da zor durumda.

Gazetemize konuşan şehrimizdeki Şevval Ekmek Fırını İşletmecisi İlkay Öğütçü; “Son günlerde ekmeğin hammaddesine oldukça yüklü zamlar geldi. 50 kg. unu 60 TL.’den alıyorken şimdi yüzde yüz zamla 120 TL.’den alıyoruz.

Üstelik aldığımız unların vade süresi de düştü. Biz fiyatından vade süresinden de geçtik alacak un bulmakta sıkıntı yaşayamaya başlayacağız diye korkuyoruz. Bu arada ekmek gramında düşüş yapıldı. Tabi bu biz fırıncıların kararı ile değil. Devletimizin biz fırıncılara gönderdiği bir yazı ile gram düşüklüğüne gidildi. 250 gr olan ekmek şimdi 210 gr olarak hazırlanıyor.Tabi bu gram düşüklüğü biz fırıncıların sıkıntısına yine çözüm değil. Un’a, maya’ya, hatta ekmek kattığımız naylon poşete bile zam gelmişken bizim ekmeğe zam yapamayışımız zarar etmemiz demektir. İnşallah en kısa sürede bu sorunumuza da bir çözüm bulunur” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive