GündemManşetTelefon dolandırıcıları suçüstü yakalandı (Tabancası ateş alan polis yaralandı)

2 sene ago

Burdur Polisi, şehrimizde son günlerde artış gösteren telefon dolandırıcılarını  geçtiğimiz Çarşamba günü düzenlediği operasyonda ele geçirdi. Telefon dolandırıcılarını evde suçüstü yakalamak isteyen polis memuru, tabancasının ateş alması sonucu yaralandı.

Alınan bilgiye göre, merkeze bağlı Menderes Mahallesi’nde oturan yaşlı bir çift, kendilerini telefonla dolandırmak isteyen kişileri polise ihbar etti. Çiftin evinde güvenlik önlemi alan polis ekipleri, müşteki, bankadan çektiği 12 bin lirayı verirken zanlıları suçüstü yakalamak istedi. Bu sırada polis memurları ile zanlılar arasında arbede yaşandı. Zanlıların, almak istedikleri polis memuru Mustafa Göktaş’ın elindeki beylik tabancası ateş aldı. Olayda polis memuru Göktaş kendi silahından çıkan kurşunla sağ bacağından yaralandı.

Bu sırada olay yerine gelen diğer ekipler, kaçmaya çalışan zanlıları yakaladı. Yaralanan polis memuru Mustafa Göktaş ile arbede sırasında darbe alan polis memuru Veli Küçük ambulansla Burdur Devlet Hastanesine kaldırıldı. Polis memurlarının sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Gözaltına alınan iki zanlı ifadeleri alınmak üzere Asayiş Şube Müdürlüğüne götürüldü.

Vali Yılmaz, dolandırıcıları suçüstü yakalayan yaralı Polis Memurlarını Hastanede ziyaret etti

Vali Şerif Yılmaz, şehrimiz Menderes Mahallesinde ‘adınıza FETÖ terör örgütünce  hesap açılmıştır’ şeklinde polis süsü vererek vatandaşları dolandırmaya çalışan telefon dolandırıcılarını suçüstü yakalamaya çalıştıkları sırada yaralanan Polisler Mustafa Göktaş’ı ve Veli Küçük’ü tedavi gördükleri Burdur Devlet Hastanesi Acil Servisi‘nde önceki gün ziyaret etti.

Vali Yılmaz’ın yaralı Polisleri ziyaretine; İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Özuğur, İl Sağlık Müdürü Dr. Sevinç Sütlü ve Burdur Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Ferunda Demir eşlik etti.

Vali Yılmaz, Hastane Yöneticisi ve Başhekim Ferunda Demir’den yaralanan polislerin sağlık durumları ile ilgili bilgi aldı. Hastane Yöneticisi Dr. Demir, polis memurlarının tüm sağlık kontrollerinin yapıldığını belirterek, sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtti. Vali Yılmaz, polis memuru Mustafa Göktaş ve Veli Küçük’ü ziyaretinde geçmiş olsun dileklerini ileterek, yaralanan polislere acil şifalar diledi.

Vali Yılmaz yaralanan polisleri Hastanede ziyaret ettikten sonra gazetecilere yaşanan olayın detaylarını anlatarak, açıklamalarda bulundu, vatandaşlara telefon dolandırıcılığı konusunda uyarılarda bulundu. Günümüzde telefon dolandırıcılığı olaylarının arttığına dikkat çeken Vali Yılmaz, Burdur’da bu konuda son bir hafta içinde çok sayıda olayın aydınlatıldığını ifade ederek, Emniyet güçlerinin çalışmalarına titizlikle devam ettiğini dile getirdi.

Vali Yılmaz’dan dolandırıcık vakaları hakkında detaylı açıklama

Burdur İl Emniyet Müdürlüğü’nün titizlikle yürüttüğü çalışmalar doğrultusunda Burdur’da bir hafta içinde 6 tane dolandırıcının yakalandığını ifade eden Vali Yılmaz, “Özellikle son yıllarda ülkemizin değişik bölgelerinde, ilimizde dahil olmak üzere, telefon dolandırıcılığı malumunuzdur. Birçok vatandaşımız telefon dolandırıcılığı suretiyle, dolandırılıyorlar. Bizler her ne kadar ikaz etmiş olsak da, vatandaşlarımızı arayan dolandırıcılar polis, savcı, kaymakam, vali adını kullanarak veyahut da ‘terör örgütleri tarafından hesaplarınıza girildi el konuldu’ şeklinde telefonla yaptıkları görüşmeler neticesinde vatandaşlarımızı ikna etmek suretiyle dolandırıcılıklarına devam ediyor. İlimizde de son günlerde özellikle arkadaşlarımızın yapmış olduğu başarılı çalışmalar ile birisi malumunuz geçen hafta yakalandı. Dün yine 3 kişi aynı şekilde suçüstü yakalandı. Yakaladıklarımız paraları elde edemeden yakalandılar. Bugün de yine arkadaşlarımızın takibinde olan bir suçla ilgili yaşlı çiftin dolandırmak için evlerine geldiklerinde, parayı evlerinde teslim alacaklardı, arkadaşlarımız evde gerekli tertibatı aldılar, eve geldiklerinde mukavemetle karşılaştık maalesef üzücü bir hadise meydana geldi. Arkadaşlarımıza karşı güç kullanmak suretiyle, mukavemette bulunmak suretiyle, arkadaşımızın kendi silahından kendisini yaralamasına sebep oldular. Zanlıları yakaladık, arkadaşlarımızın şu an itibariyle hayati tehlikesi yok. Tedavi süreçleri devam ediyor, kısa sürede inşallah şifa bulurlar. 2 kişiyi suçüstü yakalamış olduk, 1 kişi şu anda kaçak, onu da yakalama çalışmaları devam ediyor, inşallah kısa sürede yakalarız, adalete teslim ederiz” diye konuştu. Vatandaşların telefon dolandırıcılığı ile karşılaştıkları zaman güvenlik güçlerine hemen haber vermelerini isteyen Vali Yılmaz, uyarılarını tekrar yineleyerek “Devlet hiçbir kişiden vali, kaymakam ve polis adı kullanılmak suretiyle yardım etmesini istemez” dedi.

Vali Yılmaz, “Vatandaşlarımızdan ricam, isteğimizi tekrar yinelemek istiyorum. Devlet hiçbir kişiden yardım etmesini, vali, kaymakam ve polis adı kullanılmak suretiyle yardım etmesini istemez. Güvenlik güçlerimiz yine terör örgütleri hesaplarınıza girmiş şeklinde veya terör örgütleri adınıza hesap açmış diye arayarak sizi kurtaracağız şeklinde telefonla sizi aramaz. Biz gerektiğinde resmi üniformalı ekiplerimizi göndeririz, kişiler gider, gerekli ikazları yaparlar. Bunun dışında kim geliyor ise vatandaşlarımızdan ricamız kimlik sorsunlar, gelen memursa kimliğini sorsunlar, kimlik göstermek zorundayız. Bu zorunluluk yerine getirildikten sonra hiç kimsenin dolandırılması mümkün değildir. O nedenle ben dolandırıcılara karşı hassas olunmasını, bizlere yardımcı olunmasını, böyle bir telefon geldiği zaman genelde dolandırıcıların kullandığı yöntem şöyledir ‘Telefonunuzu kapatmayın, telefonunuz açık dursun, kapattığınız anda terörle karşı karşıya kalacaksınız’ gibi bir takım tehditler yapılıyor, bunların hiçbirisi gerçek değildir, gerçek dışıdır. Vatandaşlarımız böyle bir telefon geldiğinde en kısa süre içinde bunları gerek 112, 155 veyahut da 156 ihbar hatlarımızı aramak suretiyle bizim emniyet güçlerimize, gerek jandarmaya, gerek polise bildirsinler, biz de bunlarla ilgili gerektiğinde suçüstü yapıp, adli mercilere teslim edelim. Bu ülkemizde çok yaygın bir şekilde gerçekleşiyor ama arkadaşlarımız son 1 hafta içinde şu ana kadar 6 kişiyi yakaladık, 1 kişi kaçak, inşallah onu da bulup, adalete teslim ederiz. güvenlik güçlerimize polis memurlarımıza son günlerde yaptıkları bu başarılı görevler dolayısıyla teşekkür ediyorum, yaralanan arkadaşlarımıza  acil şifalar diliyorum” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Kodlama : SadeMedia Interactive