GündemManşetTefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz ‘kutuplaşma tehlikesine’ dikkat çekti: “Biz hangi ara birbirimizden bu kadar nefret ettik, bu kadar koptuk?”

1 sene ago

Ülkemizde son yıllarda giderek artan kutuplaşma iklimi, birlik ve beraberliğimizin önündeki en büyük tehditler arasında yer alıyor… Hele dış tehditlerin günümüzde bu denli arttığı, güneyimizde Akdeniz’e açılan terör koridorları girişimleri, suni devletçikler kurma teşebbüslerinin hız kazandığı, sınırların yeniden çizilmek istendiği bir konjonktürde, iç barışın tehlikede olması, toplumda yaşanan ayrışmaların, fay kırıklarının derinleşmesi korkutucu boyutlara ulaştı!..

Toplumda giderek artan kamplaşma, cepheleşme tehlikesine dikkat çeken Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz, son yıllarda dozu giderek artan toplumda yaşanan ayrışmaya sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

TV’lerdeki tartışmalarda, sosyal medyadaki paylaşımlarda kutuplaşmanın izlerinin net bir şekilde görüldüğünü vurgulayan Alagöz, “biz hangi ara birbirimizden bu kadar nefret ettik? Biz hangi ara birbirimizden bu kadar koptuk?” diye sordu.

Paylaşımında tarih bütünlüğüne vurgu yapan Alagöz, “Türk Tarihi milletimizin geçmişi ortak hafızamız. Ergenekon’dan Malazgirt’e, Malazgirtt’en Söğüt’e, Söğüt’ten Bursa’ya Bursa’dan İstanbul’a İstanbul’dan Ankara’ya bu tarih bizim. Göktürk’ten Selçuklu’ya Selçuklu’dan Osmanlı’ya Osmanlı’dan Cumhuriyet’e bu tarih bizim… Yanlışı ile doğrusu ile Bilge Kağan’da benim, Alparslan’da Ertuğrul Gazi’de benim, Fatih Sultan Mehmet’te Sultan Abdülhamit’te benim. Mustafa Kemal Atatürk’te. Bu tarih bu geçmiş hepimizin. İçinde bulunduğumuz dünya konjektöründe hâlâ bunlarla uğraşıyor olmamiz asırlardır üze- rimizde oynanan oyunun büyüklüğünü gostermektedir. Bizim geçmişimizle bugünümüzle ve birbirimizle barışık olmamız kaçınılmaz zaruriyettir” değerlendirmesinde bulundu.

Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz’ün facebook hesabından yaptığı ders niteliğindeki paylaşımında şu ifadeler yer alıyor:

“Allah aşkına etrafınıza gazetelere televizyon kanallarına ve sosyal medya paylaşımlarına bir bakın. Osmanlı düşmanı Atatürkçüler. Atatürk düşmanı Osmanlıcılar. Alevi’den rahatsız Sünniler Sünni’den rahatsız Aleviler. Türk’ten rahatsız Kürtler Kürt’ten rahatsız Türkler gibi, bunları çoğaltmak mümkün.

Biz hangi ara birbirimizden bu kadar nefret ettik. Biz hangi ara birbirimizden bu kadar koptuk? Ergenekon’dan Malazgirt’e, Malazgirt’ten Söğüt’e, Söğüt’ten Bursa’ya Bursa’dan İstanbul’a İstanbul’dan Ankara’ya bu tarih bizim. Göktürk’ten Selçuklu’ya Selçuklu’dan Osmanlı’ya Osmanlı’dan Cumhuriyet’e bu tarih bizim… Yanlışı ile doğrusu ile Bilge Kağan’da benim, Alparslan’da Ertuğrul Gazi’de benim, Fatih Sultan Mehmet’te Sultan Abdülhamit’te benim. Mustafa Kemal Atatürk’te.

Bu tarih bu geçmiş hepimizin. İçinde bulunduğumuz dünya konjonktüründe hâlâ bunlarla uğraşıyor olmamiz asırlardır üzerimizde oynanan oyunun büyüklüğünü gostermektedir. Bizim geçmişimizle bugünümüzle ve birbirimizle barışık olmamız kaçınılmaz zaruriyettir.

Sanki bir kuşatma gibi Cumhuriyet tarihimizin en zorlu günlerini yaşıyoruz maalesef. Bu cümleden sonra hemen birileri diyecek ki şu partinin bu partinin yüzünden. Diğeri farklı bir pencereden karşılık verecek hayır öbür partinin. Ama bildiğim birşey var ki; bugün kavganın hesaplaşmanın ayrışmanın kutuplaşmanın birbirimizi kırmanın hiç zamanı değil. Bugün hep bir ağızdan aynı cümleyi haykırmanın zamanı: Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Ülkesi ve Milletiyle bölünmez bir bütündür.”

Kodlama : SadeMedia Interactive