1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

TATLI SU MİDYELERİ ÇEVREYİ TEMİZLİYOR, KORUNMALI

17 Kasım 2015, Salı, 6:42 | Çevre, Manşet, Sürmanşet | 561 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Fen Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ümit Kebapçı, türleri yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan tatlı su midyelerini incelemeye aldı.

Türkiye’de 14 türü olduğu düşünülen tatlı su midyelerinin, doğada filtreyle beslenen canlılar olduğunu, organik madde ve bazı kimyasal maddeleri doğadan uzaklaştırarak, suları temizleme görevi üstlendiklerini anlatan Yrd. Doç. Kebapçı, “bu türlerin doğada bulunmaları ve korunmaları önemli” dedi.

‘DOĞAYI KİMSAYALARDAN TEMİZLEYİCİ GÖREVLERİ VAR’

2008 yılında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde göreve başlayan Yrd. Doç. Dr. Ümit Kebapçı, Portekizli akademisyenlerle birlikte, Güney ve Batı Anadolu yöresindeki tatlı su midyesi çeşitliliğini ve koruma durumlarını incelemeye başladı. Batı Anadolu bölgesinde, tatlı su midyesi tespit edilen arazide teyit amaçlı bir çalışma yaptıklarını anlatan Kebabçı, “Bu çalışma sonucunda elde edilen veriler sayesinde, midyelerin Batı Anadolu bölgesindeki koruma durumlarını tespit etmiş olacağız. Tatlı su midyeleri doğada filtreyle beslenen ve temizleyici görevi olan canlılar. Çevre için büyük önem teşkil ediyorlar. Bunun için mutlaka korunmaları gerekiyor.” dedi.

‘10 TÜR İNCELEDİK’

Son 20 yıl içerisinde, tatlı su midyelerinin yok oluş sürecine girdiklerini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Ümit Kebapçı, şu ana kadar 10 tür midyeyi incelediklerini, Türkiye’de 14 kadar türün olduğunun tahmin edildiğini belirtti.

‘SULARI TEMİZLİYORLAR’

‘Güney Marmara çevresinde ve Ege bölgesinin Gediz havzasında tatlı midyelerinin önemli ölçüde yok olduğunu tespit ettiklerini’ aktaran Kebapçı, tatlı su midyelerinin, ekolojik denge içerisindeki önemine vurgu yaparak; “Ekolojik denge içerisinde kilit bir rol oynadıkları için, bu canlıların yok olması, nehir sistemlerinin ekoloji dengesi bakımından büyük tesirlerin olduğunu gösteriyor. Nehirlerde ve göllerde tatlı su midyeleri filtreyle beslenme özelliği gösteriyorlar, organik madde ve bazı kimyasal maddeleri doğadan uzaklaştırarak, uları temizliyorlar.” bilgisini kamuoyu ile paylaştı.

Hacer ZEREN

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.