KültürManşetTARİHİ KENTLER BİRLİĞİ’NİN, KÜLTÜREL MİRASI KORUMA YARIŞMASI’NDA; Burdur Belediyesi’ne ‘proje ödülü’

9 ay ago

Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) Kültürel Mirası Koruma Yarışmasında kazanan belediyeler açıklandı.  Kültürel Mirası Koruma Yarışmasında Burdur Belediyesi’de proje ödülü kazandı.

Kültürel mirası koruma ve özendirme projelerini teşvik etmek amacıyla 2001 yılından bu yana Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından düzenlenen yarışmada kazanan belediyeler belli oldu.

Bu yıl 17.incisi gerçekleştirilen “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nda Burdur Belediyesi ‘Proje Ödülü’ne layık görüldü.

62 belediye’den 123 proje ve uygulamanın katıldığı yarışmada 5 farklı kategoride dereceye giren belediyelere ödülleri, 15 Kasım Perşembe günü Antalya’da gerçekleşen YAPEX Restorasyon Fuarı’nda düzenlenecek töreni ile verilecek. Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması 2017” ödüllerinde kazananlar belli oldu. TKB’nin mimarlık, şehircilik, arkeoloji, sanat tarihi, hukuk ve kent yönetimi alanlarındaki uzmanlardan oluşan yarışma jürisi 62 tarihi belediyeden gelen 123 çalışmayı inceledi. Jüri sonuçlarına göre 1 Koruma Büyük Ödülü, 3 Jüri Özel Ödülü, 8 Proje, 8 Uygulama, 11 Süreklilik ve 31 Başarı dalında proje ödüle değer görüldü.

Burdur Belediyesi’nin ‘Değirmen ve Mübadele Kültür Evi’ projeleri ödüllendirildi

Burdur Belediyesi kent merkezi ile kırsal kent çeperlerini, kent yaşamını destekleyecek rekreasyonel işlevler aracılığıyla birleştirmesi ve geçmişte yapılmış koruma çalışmalarını tamamlayıcı nitelikteki “Gümüş Değirmeni ve Mübadele Kültür Evi Restorasyon Projeleri” ile Proje Ödülü’ne layık görüldü.

Kodlama : SadeMedia Interactive