1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

‘Spor yapan çocuk daha zeki olur’

21 Ekim 2015, Çarşamba, 2:48 | Manşet, Sağlık, Spor, Sürmanşet | 650 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Burdur Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) organizasyonu ile Burdur’da mücadele eden amatör spor kulüplerine malzemeleri düzenlenen törenle dağıtıldı.

Geçtiğimiz Salı günü ASKF binası önünde gerçekleşen malzeme dağıtım törenine; Vali Hasan Kürklü, ililimz CHP Milletvekili Mehmet Göker, 22, 23, 24. Dönem Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Vali Yardımcısı İsmail Kaya, İl Jandarma Komutanı J. Albay Tayfun Dündar, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Karakaya, İl Özel İdare Genel Sekreteri Servet Olpak, Burdur ASKF Başkanı Nuri Yıldırım, sporcular ve vatandaşlar katıldı.

Gerçekleşen malzeme dağıtım töreninde konuşan Vali Hasan Kürklü, çoçuckların spor alışkanlığı kazanmaları noktasında çarpıcı mesajlar verdi. Sporun insan sağlığı için önemli olduğunu ve bu yüzden önem verdiklerini belirten Vali Kürklü, Burdur’da tesisleşme bakımından da çok kötü bir durumda olmadıklarının altını çizdi.

Kürklü, “Kapalı spor salonumuzun temeli atıldı. En kısa zamanda bitecek ve ilçelerimizde de kapalı spor salonları yapılıyor. Gençlik Merkezleri, semt sahaları gibi bir çok yatırımlar var. Eskiden imkanlar kısıtlıydı. Toprak sahalarda, elverişsiz ortamlarda insanlar spor yapmaya gayret ediyordu. Şimdi ise doğal gaz ile ısınan spor salonlarımız var. Maalesef bilgisayar bağımlısı, oyun bağımlısı bir gençlik yetişiyor. Bizim de büyük sıkıntılarımızdan olduğunu söyleyebilirim. Biz şuna inanıyoruz. Herkesin yapabileceği bir spor muhakkak vardır. Toplumdaki yanlış algıyı yıkabilirsek, çocuklarımız böylelikle spor yapan çocuklar olurlar ve derslerinde daha başarılı olurlar. Fakat biz bunu yanlış anlama ile sporun zaman kaybı olarak değerlendiriliyor. Özellikle velilerimiz bunu böyle algılıyorlar. Son derece yanlış bir düşüncedir. Spor yapan çocuk daha zeki olur, hem derslerine daha konsantre olur. Böylelikle dışardaki kötü alışkanlıklardan uzak durur. Bunu bir şekilde yeni yetişen neslimize öğretmemiz lazım ki sağlıklı bir nesil yetişsin. Ülkemizin geleceği de sağlıklı olsun.” diye konuştu.

Vali Kürklü, “imkanlarımız ölçüsünde spor kulüplerimize, sporcularımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bugün ise az da olsa yardım yapıyoruz. Başta İl Genel Meclisi Başkanı Osman Karakaya olmak üzere İl Özel İdare Genel Sekreteri Servet Olpak, İl Genel Meclisi Üyelerimize, yaptığı spor sahalarından dolayı Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e ve Belediye Meclis Üyelerine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bu verilen imkanları en iyi şekilde değerlendiren sporcularımıza ve ilimize kazandırdıkları tesislerden dolayı milletvekillerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Geçtiğimiz sezon malzeme yardımında destek veren Meclis Üyelerine ve işadamlarına Vali Hasan Kürklü tarafından plaket verildi. 2. amatörde şampiyon olan takımlara ve çeşitli spor dallarında dereceye girmiş sporculara protokol üyeleri tarafından plaket verildi. Son olarak sporcular ve protokol üyeleri birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.