KültürManşetSporBURDUR BELEDİYE BAŞKANI ERCENGİZ: “Spor etkinliklerimiz Burdur’un tanıtımına katkı sağlıyor”

7 ay ago

Burdur Belediyesi’nin yaygınlaştırmaya çalıştığı ‘sosyal belediyecilik’ uygulamalarında sportif faaliyetler, düzenlenen spor içerikli etkinlikler büyük önem taşıyor.

Belediye’nin spor atağını gazetemize değerlendiren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 1 Eylül’de ilk’i gerçekleşen yağlı güreş müsabakaları ile 22-23 Eylül 2018 tarihleri arasında ilk’i düzenlenecek olan Judo turnuvası hakkında gazetemize konuştu. Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’a konuşan Başkan Ercengiz, spor turnuvalarının Burdur’un tanıtımına da katkı sağladığını vurguladı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz 1 Eylül 2018 tarihinde Burdur Belediyesi olarak ilkini düzenledikleri yağlı pehlivan güreşlerinin değerlendirmesini yaptı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Güreşin ilkini biz başlattık. O gün güreş alanında da söyledim. Sonuçta biz seçim ile iş başına gelen insanlarız. 2019 Mart ayında seçim var. Göreve devam edebiliriz, ya da edemeyebiliriz. Sonuçta bu iş bir süreç. Biz bu süreçte yağlı pehlivan güreşleri yapılabileceğini gösterdik. İlk olmasına rağmen 30 tane başpehlivanın, 300 ün üzerinde sporcunun katılmış olması vatandaşımızın seyir alanındaki konforu, güreş alanındaki yapılan rehabilitasyonlar bu işin içinde olan birçok vatandaş tarafından beğeni ile karşılandı. Özellikle dışarıdan gelen misafirlerimiz Burdur’da yapılan güreş organizasyonunu çok beğendi.

Güreş ile ilgili ilk duyurularımızı yaparken bu güreşe iş adamlarımızın sahip çıkması gerektiğini düşünerek bir yemek tertip etmiştik. Bu yemekte de belki bizim eksikliğimizdir. Yeteri kadar iş adamımıza ulaşamadığımızı gördük. Bu organizasyonun fiyasko ile sonuçlanacağı umudu içerisinde olan hem siyasi kesim hem de maalesef bunu kullanan bazı arkadaşlar oldu. En güzel cevabı da güreş alanında o gün aldılar. Yani bu işi bizim ticari düşünmediğimizi, bu işi bizim Burdur’un tanıtımına katkı koyan ve Burdur halkının yıllardır özlemini çektiği bir organizasyon olduğunu da biz o gün o alanda gördük. Günahı ve sevabıyla birincisini bitirdik. Bir hafta geçmiş olmasına rağmen tepkiler oldukça iyi. Yani vatandaş bu organizasyondan yüz akı ile çıktığımızı düşünüyor. Böyle bir organizasyon yaptığımız için bizlere teşekkür ediyor ve devamını diliyor. Yani devamını dilemesi de şu anlama geliyor. Burdur’un yağlı pehlivan güreşlerini bundan sonraki süreçte geleneksel hale getirerek büyüteceğine inanıyor. Çünkü bu alt yapı kent insanımızda, bölge halkımızda mevcut. Burada gözlemledik, inşallah gerisi gelecek ve Burdur yağlı pehlivan güreşleri olarak anılacak” diye konuştu.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yine bu sene Merhum Judo Antrenörü Ali Boyacı anısına 22-23 Eylül 2018 tarihleri arasında ilk’ini düzenleyecekleri Judo turnuvası hakkında da bilgi verdi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Judo sporuna yıllarını vermiş, geçen yıl kaybettiğimiz rahmetli Ali Boyacıoğlu hocamız adına düzenlediğimiz bir turnuva. Kendisi Burdur da birçok sporcunun yetişmesine vesile oldu. Belki o olmasaydı Burdur’da judo bu kadar ilgi gören bu kadar milli sporcu çıkaran ve sürekliliği olan bir spor dalı olmayacaktı. Federasyonun izni ve federasyonun gözleminde yapılacak bir turnuva. Türkiye’nin dört bir yanından sporcular katılacak turnuvamıza.

Ben yine 200 den fazla sporcunun bu müsabakalarda yer alacağını düşünüyorum. Bir çoğu da milli sporcu bu arkadaşlarımızın. Biz elimizden geldiğince judocularımıza iyi ev sahipliği yapmaya çalışacağız. Hem rahmetli Ali Boyacıoğlu hocamızın ismini ilkinden başlamak üzere geleneksel hale getirmeyi planlayarak Burdur’da judonun bir spordan öte bir disiplin olarak yapılabildiğini ve birçok sporcunun yetiştiğini bu vesile ile tüm Türkiye’ye duyurmuş olacağız. 22 Eylül tarihinde Hüsnü Bayer spor salonunda turnuvamız başlayacak. Turnuva 2 gün sürecek. 23 Eylül tarihinde de ödül törenimizi gerçekleştireceğiz. Sporcularımız farklı katogarilerde bay bayan olarak bu turnuvaya katılacaklar. Bizde Burdur Belediyesi olarak ev sahipliğini yapacağız. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz ile bu turnuvayı gerçekleştireceğiz. İnşallah bundan da yüzümüzün akı ile çıkacağımızı umut ediyorum. Burdur Belediyesi olarak sürekli etkinlik içerisindeyiz. Hemen hemen boş günümüz yok” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive