1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Son yılların en gözde iş alanlarından biri: ‘ÖZEL GÜVENLİK’

31 Ekim 2015, Cumartesi, 3:41 | Ekonomi, Manşet, Sürmanşet | 726 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Türkiye’de giderek hızlanan özel güvenlik eğitimi, Burdur’da da çok talep alan sektörlerden biri haline geldi. Özel sektör başta olmak üzere, resmi kurumların yanı sıra, kişiye özel korumalar da sektörde öne çıkıyor. Güvenlik hizmetleri, özel güvenlik elemanı son yılların en gözde işlerinden biri…

Burdur Özel Güvenlik Kurumları Sahibi Nevzat Çevik, özel güvenlik sektöründeki gelişmeleri, kanuni değişiklikleri ve özel güvenlik görevlilerinin yetki alanlarını gazetemize anlattı. Giderek küreselleşen dünyada güvenliğin giderek en önemli unsur olduğunun altını çizen Nevzat Çevik, “özel güvenlik görevlilerinin terör olaylarına müdahale, uyuşturucu maddeleri tanıma, ilk yardım, güvenlik sistem ve cihazları gibi 11 temel başlıkta eğitim aldıklarını aktardı.   Çevik, ”teknolojik gelişmeler, yasalardaki değişiklikler, giderek artan terör olaylarındaki artış nedeniyle de öğrencilerimizi eğitiyoruz.” dedi.

Terör olaylarına karşı da eğitim verdiklerini anlatan Nevzat Çelik; “Terör olaylarıyla ilgili ‘Güvenlik Tedbirler’ dersimizde, öğrencilerimize bomba eğitimi veriyoruz. Kanunda ne varsa onu anlatıyoruz. Özel Güvenlik Daire Başkanlığınca tavsiye edilen kitaplar statüsünde olan, örnek kategorideki bir kitap olan ders kitabımızda bu bilgilerin tamamı mevcut” diye konuştu.

Açıklamasında terör olayları ve uyuşturucu madde kullanımı ile ilgili ders verdiklerinin altını çizen Çevik şunları kaydetti: “11 ders başlığında bu konuları anlatıyoruz. Özel Güvenlik ve Hukuki Şartları, Güvenlik Tedbirleri 20 saat, Güvenlik Sistem ve cihazları, toplumsal olaylarda müdahale gibi konu başlıklarımız var. Özel telsiz eğitimimiz var. Ayrıca, Temel İlkyardım, Yangına müdahale ve yangın tedbirleri, etkili iletişim, kişi koruma (özel koruma), uyuşturucu madde 18 yaşını doldurmuş ortaokul mezunları, silahsız özel güvenlik eğitimi alabiliyorlar. 22 yaşından gün almış gençlerimizde eğitim alıp, çalışabiliyorlar. Buradan sertifika alan öğrenciler, özel sektörde, fabrikalar, bankalar özellikle iş alanları. Artık okullara da özel güvenlik görevlilerinin alınması gerekiyor, çünkü aileler çocuklarını güvenle okullara gönderiyorlar. Özel okullarda zaten güvenlik görevlileri zaten var.”

Çevik, özel güvenlik görevlilerinin, kurumdan eğitim almalarının yeterli olmadığını, 5 yıl sonra yeni kanunları, değişen sistemleri öğrenmeleri için yeni bir eğitime ve sınava daha tabi tutulduklarının altını çizdi. Çevik; “Buradan eğitim almaları sonsuza dek yetmiyor. Ayrıca, sertifika alanlar 5 yılda bir yine bir eğitime tabi tutuluyor. Değişen kanunlar, değişen sistemler, teknolojik gelişmeler ile ilgili ders almaları ve sınava girmeleri gerekiyor.” bilgisini paylaştı.

Hacer ZEREN

 

 

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.