ManşetSOKAK HAYVANLARI ONUN ELİNDE CAN BULUYOR!

2 sene ago

Burdur’da iki ay önce iki veteriner hekim tarafından açılan, hem büyükbaş hayvanlara hem de sokak hayvanlarına hizmet veren Kahraman Veteriner Kliniği’nde belki de birçok insanın umursamadığı sokak hayvanları tedavi edilerek hayat buluyor.

Sosyal medya ve cep telefonu aracılığı ile hasta olan sokak hayvanlarına ulaşan veteriner hekimler Ahmet Arvasi Günel ve Durmuş Kahraman, sokak hayvanlarını kliniklerinde misafir ederek iyileşinceye kadar onlara bakıyorlar ve üstelik tedavi ettikleri hayvanların birçoğunu da sahiplendirerek sokaklardan kurtarıyorlar.

Veteriner Hekim Ahmet Arvasi Günel, “Kafkas Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinden 2016 yılında mezun oldum. Memleketim Burdur’da iki ay önce burada veteriner hekim arkadaşım Durmuş Kahraman ile birlikte klinik açarak işletmeye başladık.  Durmuş Kahraman genelde sahaya çıkarak büyükbaş hayvanlara bakıyor, ben daha çok kedi, köpek gibi hayvanlar üzerinde uzmanlaşmaya çalışıyorum” dedi.

Günel sözlerine şöyle devam etti:

“Genelde sokak hayvanı olan kedilerin üst solum yolları ile göz hastalıkları daha çok bize gelmekte. Köpeklerde de virüslerin oluşturmuş olduğu kanlı ishal ile bize gelmekte. Bunların yaşama oranları çok düşük olmasına rağmen kliniğimizde bir hafta misafir ederek tedavi ediyoruz ve olumlu sonuçlar alıyoruz. Rahatsız olan sokak hayvanları için insanlar bize sosyal medyadan ya da cep telefonu vasıtasıyla bize kolayca ulaşabiliyorlar. Genel olarak çok acil vakalarda evde veya olay yerinde tedavi hizmetimiz de var. Çok acil vaka değilse kliniğimize çağırıyoruz.

Çünkü; şu an iki kişi olduğumuz için sokak hayvanlarını zaptetmesi çok zor oluyor. İnsanlara çok fazla alışkın olmadıkları için birden fazla kişi ile müdahale edilmesi daha sağlıklı oluyor. Hayvanlar iyileşinceye kadar biz kliniğimize yatış yapıyoruz, iyileştiği, yemesi içmesi düzeldiği zaman, genel durumu normale döndüğü zaman biz eğer sahipliyse sahibine teslim ediyor, eğer sahipsizse tekrar sokağa bırakıyoruz. Biz burada sokak hayvanlarının bakımını kendi bütçemizden yaparken birde sokak hayvanlarını sevenlere ulaşmaya çalışıyoruz. Bunu sosyal medya hesaplarımızdan yapıyoruz. Kesinlikle ücret almadan birkaç köpek, kedi ve papağan sahiplendirdik. ‘Satın alma, sahiplen’ bizim genel felsefemiz. Müşterilerimize öyle söylüyoruz. Sokaktaki canları ne zaman bitirirsek ancak o zaman satın alabilirler ama önemli olan onların bir an önce sokaktan daha iyi bir ortama ve ailelere kavuşmaları. Biz Kahraman Veteriner Hekimliğinde pansiyon hizmeti, acil veteriner hizmeti ve pet kuaför hizmetleri vermekteyiz. Burdur’da daha yeni olmamıza rağmen iyi bir ilgivar. Bundan dolayı herkese teşekkür ediyoruz.”

Kodlama : SadeMedia Interactive