EkonomiManşet‘SEVGİLİLER GÜNÜ’ EKONOMİSİ (Burdur esnafının nabzını tuttuk)

1 sene ago

14 Şubat Sevgililer Günü, son yılların en güncel kutlama günlerinden biri… 14 Şubat tarihi, adeta günümüz modern dünyasının, tüketim kültürünü simgeleyen bir gün. Her ne kadar ülkemizde çoğu zaman eleştirilse de, 14 Şubat Sevgililer Günü popülaritesini korumaya devam ediyor. Artık; başlı başına bir ‘Sevgililer Günü ekonomisi’ gerçeği var… İşte; şehrimizde de ‘Sevgililer Günü’ kutlamalarını mercek altına alan, sahaya inen Muhabirimiz Filiz Eryılmaz, esnafın nabzını tuttu.

SEVGİLİLER GÜNÜ TARİHÇESİ

Roma İmparatoru II. Cladius için en büyük problem orduda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bunun tek sebebi, Romalı askerlerin eşlerini ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. Bu nedenle imparator Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Aziz Valentine de Claudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. İmparator bu durumu öğrenince Aziz Valentine’i öldürdü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat’ı gömüldü. Aradan 226 yıl geçtikten sonra Vatikan, Valentine’ye “aziz” ünvanı vermiş. Valentine’nin ölüm günü, Sevgililer Günü olarak kutlanmaya başlamıştır. Birbirini seven insanlar için gösterdiği bu cesur davranış, kulaktan ve nesilden nesle yayılarak günümüze kadar gelmiştir.

Türkiye’de de 14 Şubat Sevgililer Günü birbirini seven insanlar için özel bir gün olarak kutlanmaya devam ediyor. Bu özel günde eşler, nişanlılar, sevgililerin birbirlerine hediye alarak 14 Şubat sevgililer gününü kutlarken sevgili olmayan ama birbirini çok seven arkadaşlarda birbirlerine hediye alarak kutluyorlar.

14 Şubat Sevgililer Gününde; ülkemizde ve ilimizde insanlar birbirlerine en çok çiçek, takı ve parfüm hediye ediyor. Çiçekçi, kuyumcu, bijuteri ve parfümcüler de 14 Şubat’a özel indirimler ve alternatiflerle birbirini seven insanlara bütçelerine göre hediye alma imkânı sunuyor.

Dadacı Kuyumculuk İşletmecisi Mustafa Özboyacı; “Sevgililer Günü alış-verişi bizde bir hafta önceden başladı. Genelde tek taş, beş taş pırlanta yüzükler çok ilgi görüyor. Bunun yanı sıra kolye ve bilekliklerde satış oldu. Bizde birbirini sevenlere hediye almalarına katkı sağlamak ve bütçelerine göre hediye alabilmeleri imkanını sunmak için özel indirimlerde yaptık” dedi.

Polen Çiçekçilik İşletmecisi Murat Taşlıoğlu; “Sevgililer Günü dolayısıyla çiçek satışlarında patlama yaşandı. Üretici yoğun çiçek talebi yüzünden fiyatları yükseltti. O yüzden biz çiçekçiler, Sevgililer Günü’ne özel çiçek fiyatlarında bir indirim yapamadık bu sene. Çünkü çiçeklerin bize geliş fiyatları da çok yüksek.

Ama buna rağmen kırmızı gül, orkide siparişlerimiz oldukça iyi. Bunun yanında gençler sevdiklerine pelüş ayıcık ve harflerden oluşan çikolata paketlerini de çok tercih ediyor. Sevgililer Günü kış mevsiminde biz çiçekçilerin işlerinin hareketlenmesine vesile oluyor” şeklinde konuştu.

Berrin Bujuteri İşletmecisi İhsan Sanlı; “Bir hafta önceden özellikle genç kesim Sevgililer Günü alış-verişine başladı. Bu sene en çok çift saatleri, gümüş tek taş ve beş taş, gümüş alyans, gümüş kolyeler, çanta ve cüzdanlara ilgi fazla. İşlerimiz beklediğimizden daha iyi geçiyor. Sadece sevgililer, ya da evli çiftler değil birbirini seven yakın arkadaşlar bile bugüne özel hediye alarak birbirlerini mutlu ettiler. Aslında 14 Şubat sadece Sevgililer Günü değil, arkadaşlık, dostluk ve sevgi günü. Hediyeleşerek sevgilerini göstermenin en güzel günü. Biz esnaflar da bu güne özel kampanya ve ürünlerle onların sevgilerini göstermelerine ve mutlu olmalarına katkı sağlıyoruz” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive