1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

SALDA GÖLÜ ve KARACAÖREN dünya markası olabilir

4 Kasım 2015, Çarşamba, 7:26 | Çevre, Manşet, Sürmanşet | 774 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Karanlıkdere Vadisi ‘tabiat parkı’ olmak için onay bekliyor, sıra Salda Gölü ve Karacaören’de

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü, Salda Gölü’nün ‘Milli Park’, Karacaören bölgesinin ise ‘Tabiat Parkı’ olması için çalışmaları hızlandırdı. Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, Gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren’e , ilimizdeki turistik bir bölgenin ‘milli park’ ya da ‘tabiat parkı’ ünvanı almasının ilimize ve bölgemiz insanına sağlayacağı katkıları anlattı.

‘İLİMİZ TURİZMDEN DAHA ÇOK PAY ALIR’

Yılmaztürk, Karacaören’n ‘Tabiat Parkı’ Salda Gölü’nün ise ‘Milli Park’ statüsüne alınmasının, ilimizin turizmden alacağı payı artıracağına dikkat çekti. Bu alanlara, ‘aslına uygun, bozulmadan, tahrip edilmeden’ yapılacak yatırımların, ilimize daha çok turist çekeceğine ve ilimiz ekonomisine çok büyük katkılar sağlayacağına olan inancını dile getiren Yılmaztürk, “İnsanlar, genelde bu tür kültürel ve turistik değeri olan, gittiği zaman huzur bulabileceği, doğal yapısı bozulmamış yerleri tercih ederler. Buraları, doğal yapısını bozmadan, tahrip etmeden yapılacak; konaklama, insanların yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayacak mekanlar, tuvaletler vs. gibi yatırımlarla cazip hale getirebilirsek, koruma-kullanma dengesini gözeterek bu bölgelerde yatırım yapabilirsek , buraları bir cazibe merkezi haline getirebiliriz” dedi.

‘KAPSAMLI PROJELER YAPMAMIZ LAZIM’

Bunun için kapsamlı, her detay düşünülerek, geniş çaplı bir proje yapılması gerektiğinin altını çizen Yılmaztürk, gerek Salda Gölü’nün, gerekse Karacaören bölgesinin, çok iyi bir projelendirme çalışmasıyla ‘dünya markası’ haline getirilebileceğine ve tescillendirilebileceğine dikkat çekti.

KARANLIKDERE VADİSİ ‘TABİAT PARKI’ OLACAK

Yılmaztürk, Altınyayla ilçesinde bulunan Karanlıkdere Vadisi’ne de vurgu yaptı. Karanlıkdere Vadisi’nin ‘tabiat parkı’ yapılması için Bakanlık onayının beklendiğini belirterek, burasının da ‘tabiat parkı’ ünvanı elde etmesiyle, Burdur turizmine sağlayacağı katkılara dikkat çekti.

Hacer ZEREN

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.