KültürManşetSAGALASSOS’ta kazı sezonu başladı

9 ay ago

Burdur’un Ağlasun ilçesinde bulunan, son yıllarda adından sıkça söz ettiren, kültür turizminde büyük bir potansiyeli bünyesinde barındıran Sagalassos Antik Kentinde 2018 yılı kazı çalışmaları başladı. Sagalassos Kazı Başkanı Belçikalı Prof.Dr. Jeroen Pablome Demirören Haber Ajansı’na (DHA) yaptığı açıklamada bu yıl kazı çalışmalarının 9 hafta süreceğini söyledi.

Pablome: “kazı ekibinde birçok ülkeden öğrenci, işçi ve akademisyen olmak üzere 120 kişi yer alacak. Geçen yıl kazmaya başladığımız ve Sagalassos’un en erken malzemesi olan Kalkolitik malzemelerin çıktığı büyük ihtimalle Kalkolitik zamanda mezar olarak kullanılmış, Sagalassos zamanında özel bir yer olarak kullanılmış Kaya Mabedinde bu yıl da kazı çalışmalarımız devam edecek. Sagalassos halkı doğumlar, evlenecekleri zamanlar gibi özel anlarında oraya giderek tanrılardan iyi bir sonuç istemişler” dedi.

Kazı alanında turist trafiğinin arttığını ve bunun için Lojistik Kazılara da devam edeceklerini anlatan Pablome “Yukarı Agora’nın Doğu kısmında bulduğumuz ve Sagalassos’un en eski binası olan Soğuk Hava Deposu’nda kazı çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

Yukarı Agora’daki taşlarda grafiti yazılardan dönemle ilgili bilgi alacaklarını, Kazı çalışmalarının yanında her yıl olduğu gibi restorasyon çalışması da yapacaklarını aktaran Pablome “Tiyatronun giriş yolunu daha güzelleştireceğiz. Yukarı Agora etrafından konservasyon devam edecek ve Hamam’da çalışmalarımız sürecek. Hamam Sagalassos’un en büyük kazısı. Şu anda giremiyoruz çünkü binamız o kaar güvenli değil. Çok iyi bilimsel bir ekip kurduk. İnşallah bu seneden sonra binamızı halka açabileceğiz. programımızı buna göre yaptık” bilgisini paylaştı.

Yüzey araştırmalarına da devam edeceklerini söyleyen Pablome; “Ağlasun ovasında Düzen Tepe etrafında yapacağımız çalışmalarda Antik Dönemin su sistemlerini öğreneceğiz, Sagalassos’un ilk günlerini, köklerini daha iyi anlayacağız” ifadelerini kullandı.

Pablome, zaman zaman kazı alanını gezenlere alanla ilgili bilgiler aktarıyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive