KültürManşetSAGALASSOS’A İLGİ ARTIYOR

10 ay ago

Turizm sezonu bu yıl ülkemizde olduğu gibi bölgemiz ve Burdur açısından da iyi geçiyor. Burdur’da başta Salda Gölü olmak üzere lavanta bahçelerine, insuyu’na gelen ziyaretçi sayılarında yaşanan artışlar, turların ilgisi, 2018 yaz turizm sezonunda Burdur’da artan turizm hareketliliğinin birer kanıtı…

Burdur’da turizmde umut veren işaretlerden biri de kültür turizminde yaşanıyor. İlimizdeki antik kentlere gelen turist sayısında yaşanan artışlar, Burdur Müzesi’ne gösterilen ilgi, Burdur’un kültür turizminde de potansiyelinin geliştiğini ortaya koyuyor.

Burdur’da ‘tarih-kültür turizmi’ denilince ilk akla gelen yerlerden biri olan Ağlasun ilçemizdeki Sagalassos antik kenti, ilimizde turizm hareketliliğinin arttığı lokasyonların başında geliyor.

Son açıklanan rakamlara göre; Sagalassos Antik Kentini 2018’in ilk 8 ayında 39 bin 427 kişi gezdi.Geçen yılın aynı döneminde Sagalassos’u 25 bin 286 kişi gezmişti.

Burdur’un Ağlasun İlçesi’nde bulunan ve 1989 yılında Belçika Katolik Leuven Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Marc Wealkens başkanlığında kazı çalışmaları başlayan, son beş yıldır ise aynı üniversiteden Prof.Dr. Jaroen Pablome başkanlığında kazı çalışmaları yürütülen Sagalassos Antik Kentinde 2018 yılınının ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 55’lik bir artış yaşandı.

Geçen yılın ilk 8 ayında ayında 24 bin 622 yerli, 664’ü yabancı olmak üzere toplam 25 bin 286 kişinin gezdiği Sagalassos Antik Kentini bu yılın ilk8 ayında ise 37 bin 941 yerli, bin 486 yabancı olmak züere toplam 39 in 427 kişi gezdi. Bu rakam 2017 yılının tamamındaki ziyaretçi sayısından daha fazla. Sagalassos’u 2017 yılında 34 bin 617’si yerli, bin 110’u yabancı olmak üzere toplam 35 bin 727 kişi gezmişti.

Bu yıl Sagalassos’u görmek için şu ana kadar 40 bine yakın ziyaretçinin ilçelerine geldiğini anlatan Ağlasun Belediye Başkanı Aydın Kaplan; “ziyaretçi sayısının artışından memnunuz. Sagalassos’a gelen yerli ve yabancı turistlerden dolayı ilçemize de ekonomik girdi oluyor” dedi.

Sagalassos’un yol yapım çalışamlarının devam ettiğini DHA’ya anlatan Kaplan; “yol çalışmalarının bitmesi ile ulaşım daha rahatlamış oalcak. Sagalassos’un girişindeki karşılama merkezinin de önümüzdeki yıl daha güzel hizmet vereceğine inanıyorum. Belediye olarak İlçe girişinden Sagalassos’a kadar yerli ve yabancı turiste hitap edecek, yöresel el sanatı ürünlerinin satılacağı işyerleri yapacağız” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive