1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

RÜZGÂRI ARKAMIZA ALDIK (İçersinde Burdur’un da bulunduğu rüzgâr enerjisi ihalesine dev teklif)

4 Ağustos 2017, Cuma, 7:32 | Manşet, Sürmanşet | 383 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) stratejisinin ikinci projesi için yapılan ihale 3 Ağustos 2017 Perşembe günü sonuçlandı. İhaleyi kazanan konsorsiyum Türkiye’ye 1 milyar dolarlık RES (rüzgâr enerjisi santrali) yatırımı yapacak.

Önceki gün ülkemizde enerji ve ekonomi gündeminin en öncelikli konularından biri rüzgâr enerjisi ihalesi oldu. Alternatif, yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan, rüzgâr enerjisinin Türkiye’de yaygınlaşması için geçtiğimiz Perşembe günü düzenlenen ihale ile dev bir adım atılmış oldu.

İçersinde Burdur’a da yatırımı planlanan Enerji Bakanlığı’nın 1 megavatlık rüzgar enerjisi ihalesine 8 konsorsiyum katıldı. Açık eksiltme turlarında, rüzgâr enerjisi ihalesini Alman Siemens firmasının öncülüğündeki konsorsiyum kazandı. Siemens-Türkerler-Kalyon Enerji ortaklığı kilovatsaat başına 3.48 dolar/cent’e indi. Yerli rüzgar enerjisi santrallerinin işletmeye girmesiyle birlikte her yıl asgari 3 milyar kWh elektrik enerjisi üretilecek. 1.1 milyon evin elektrik ihtiyacı rüzgardan karşılanacak. İhaleyi alan şirket, 1 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Rüzgâr türbinleri ülkemizin tek bölgesine değil çeşitli bölgelerine kurulacak. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenen şu 6 bölgeye toplam 1000 MW kapasite kurulacak. İşte; bunlardan biri de ilimizin de yer aldığı Burdur-Denizli-Uşak bölgesine 100 MW’lik rüzgür türbinleri kurulacak. Diğer bölgeler şöyle, Sivas: 200 MW, Kayseri – Niğde: 200 MW, Edirne – Kırklareli -Tekirdağ: 700 MW, Ankara – Çankırı – Kırıkkale: 200 MW, Bilecik – Kütahya – Eskişehir: 150 MW.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yürütülen YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) stratejisinin ikinci projesi için yapılan ihale önceki gün sonuçlandı. Kilovatsaat başı açık eksiltme usulüyle yapılan ihaleyi Siemens-Türkerler ve Kalyon tarafından oluşturulan Türk-Alman konsorsiyumu 3,48 cent/kwh teklifiyle kazandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “YEKA ihalesinde, rüzgârda yerli katkı payıyla şu anda kilovatsaat başına 10,3 dolar/cent olan alım fiyatı 3,48 cente düşerek bir dünya rekoruyla gerçekleşti.” dedi. Albayrak, “İmzaları attıktan en kısa süre hedefiyle birlikte, inşallah 2019 başına kadar yerli üretim rüzgâr türbinlerimizi sisteme dahil edeceğiz” ifadesini kullandı.

Türkiye’de daha önce yapılan kömür ve nükleer ihaleleri ile karşılaştırıldığında rüzgâr enerjisi oldukça ekonomik görünüyor. Çayırhan kömür sahasından elektrik üretimi ihalesi için 6,04 cent/kwh teklifi, Akkuyu nükleer santralinden elektrik üretimi için de 12,35 cent/kwh teklifi ihaleyi kazanmıştı. Fiyatlara bakıldığı zaman rüzgar enerjisinin kömür enerjisinden iki kat, güneş enerjisinin iki kat ve nükleer enerjisinden de üç kat daha kârlı olduğu görülüyor.

Geçtiğimiz Mart ayında güneş enerjisi YEKA’sı için yapılan ihaleyi 6,99 dolar/cent ile Kalyon ve Güney Koreli ortağı Hanwha Grubu kazanmıştı. Rüzgâr YEKA’sı bu ihaleye göre yarı fiyatla sonuçlandı. Kalyon firması üçüncü havalimanı ihalesine de katılmış ve ihaleyi kazanan konsorsiyum içinde yer almıştı.

YEKA Kapsamında Neler Yapılacak?

Siemens-Türkerler-Kalyon konsorsiyumu 1 milyar doların üzerinde rüzgâr tesisi yatırımı yapacak. Toplam 1000 MW kapasiteli rüzgâr enerjisi santrali kurulumu yapacak. Bunlara ek olarak rüzgâr türbini üretim fabrikası da kurulacak. Enerji sektöründeki yerliliğin arttırılması adına bir takım zorunluluklar bulunuyor.

Siemens-Türkerler-Kalyon konsorsiyumunun açacağı fabrikada yüzde 65 yerlilik oranında üretim yapma ve yüzde 80 yerli mühendis ile Ar-Ge yapma zorunluluğu olacak. Ar-Ge çalışmaları 10 yıl boyunca devam edecek.

Kurulacak rüzgâr türbini üretim fabrikasında her biri en az 2.3 MW gücünde olmak üzere ortalama 300 ile 450 adet yerli rüzgâr türbini üretilecek. Fabrikanın kurulumu için izin verilen süre sözleşme tarihinden itibaren 21 ay olacak. Fabrika ve tesislerin kurulumu ve işletilmesi için yaklaşık 3 bin 750 kişilik istihdam sağlanacak.

Rüzgâr türbinleri ülkenin tek bölgesine değil çeşitli bölgelerine kurulacak. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenen şu 6 bölgeye toplam 1000 MW kapasite kurulacak:

Sivas: 200 MW

Kayseri – Niğde: 200 MW

Edirne – Kırklareli -Tekirdağ: 700 MW

Ankara – Çankırı – Kırıkkale: 200 MW

Bilecik – Kütahya – Eskişehir: 150 MW

Burdur – Denizli – Uşak: 100 MW

Rüzgâr YEKA’sı ihalesini kazanan firma 1 milyar doların üzerinde rüzgâr tesisi yatırımı yapacak. Santrallerin devreye girmesiyle her yıl en az 3 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek ve yaklaşık 1 milyon 100 bin evin yıllık elektrik ihtiyacı rüzgâr enerjisinden sağlanacak. Kurulacak tesisler sayesinde yıllık 1 milyon 500 bin ton karbon emisyonu azaltımı sağlanacak.

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.