EğitimKültürManşetÖzboyacı’da örnek proje; ‘ANNEM, SIRA ARKADAŞIM’

12 ay ago

Özboyacı İlkokulu 1-B sınıfı öğretmeni Sema Sarızeybek Milli Eğitim Bakanlığının her okulda mutlaka bir tane yürütülmesini istediği eTwinning projesi kapsamında “annem sıra arkadaşım” projesi ile farklı bir uygulamaya imza attı.

Okul Müdürü Abdurrahman Sert’in de destekleri ile Öğretmen Sema Sarızeybek her Perşembe günü öğrenci ve öğrenci velilerini aynı sıralarda 20 dakika kitap okuma uygulaması başlattı.

Proje Hakkında bilgi veren 1-B Sınıf Öğretmeni Sema Sarızeybek; “Milli Eğitim Bakanlığının her okulun bir tane yürütmesini istediği eTwinning projesi kapsamında “annem sıra arkadaşım” projesini başlattık. Bu projeye başta okul Müdürümüz Abdurrahman Sert olmak üzere tüm okul yöneticileri de destek veriyor. Amacımız çocuklar söyleneni değil gördüğünü yapar sözünden yola çıkarak annelere, ailelere kitap okuma alışkanlığının kazandırılması, çocuklarına örnek olmalarının sağlanması ve birlikte kitap okumanın hazzının yaşanması. Bununla birlikte toplumun temel taşı olan annelerimizin kültür düzeylerinin gelişmesine katkı sağlayarak kitap okuma alışkanlığını ailecek kazanmalarını sağlamak. Velilerin bu proje sayesinde okula daha çok gelmelerinin ve çocuklarının eğitim öğretim durumları ile yakından ilgilenmelerinin sağlanması. Öğrencilerin anneleri ile aynı sırayı paylaşarak kitap okuma zevkini tatmaları ve anneleri ile gurur duymalarının sağlanması. Projemiz yılsonuna kadar devam edecek. Sadece Perşembe günleri değil her gün evde de 20 dakika kitap okuyacaklar ve fotoğraflarını bana gönderecekler. Yılsonunda en çok kitap okuyana sertifika ve ödül vereceğiz” dedi.

Okul Müdürü Abdurrahman Sert; “1-B sınıf öğretmenimiz Sema Sarızeybek çok güzel bir projeye imza attı. Çocuklarımızın televizyon ve internet ortamından uzaklaşması için kitap okuma projesi gerçekten çok etkili. Ayrıca anne ve babaları ile birlikte kitap okuyacaklar. Çocuklar büyüklerinden ne görürse hep onu yaparlar. Kitap okuyan anne ve baba çocuklarına en güzel kitap okuma alışkanlığı kazandıracak olan kişilerdir. Her zaman öğretmenimizin ve projesinin arkasındayız ve ona desteğiz” diye konuştu.

Ayrıca Öğretmen Sarızeybek yarıyıl tatilinde öğrencilerine farklı bir ödev tarzı vererek de bir ilki gerçekleştirdi. Sarızeybek 15 günlük tatil boyunca ödev olarak öğrencilerine her gün bir etkinlik yapmalarını verdi. Öğrenciler tatilleri boyunca bir gün huzurevi ziyareti, bir gün evcil hayvan besleme, bir gün mutfakta anneye yardım etme, bir gün kitap okuma gibi etkinliklerle sıkılmadan tatil ödevlerini gerçekleştirdiler.

Kodlama : SadeMedia Interactive