ManşetSağlıkÖmer Dede yürüyor

1 sene ago

Burdur’da düşme sonucu kalça kemiği kırılan 97 yaşındaki Ömer Ata, ileri yaş hastalar için uygulanan “parsiyel kalça protezi” sayesinde ameliyatın ertesi günü ayağa kalkabildi. Hastanın kısa sürede ayağa kalkmasıyla hayati tehlike oluşturan pıhtı atma riski de en düşük seviyede kaldı. 97 yaşında ameliyat olan Ömer dede, ertesi gün yürümeye başladı

Kalçası kırılan Ömer Ata, Burdur’da geçirdiği başarılı operasyonun ertesi günü yoğun bakıma alınmadan yürümeye başladı.

Ömer Ata, ilimiz Yeşilova ilçesi Büyükyaka Köyü’nde ev içinde yürürken düşmesi sonucu Burdur Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırıldı. Kalçasında kırık tespit edilen Ata, hemen ameliyata alındı. Ata, operasyonun ertesi günü yoğun bakıma alınmadan adım atmaya başladı.

Burdur Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Gümrah Demir, hastanın acil servise sol kalçasında şiddetli ağrı, yürüyememe şikayetiyle başvurduğunu söyledi. Yapılan kontrollerde kalçasının uyruk kemiğinin üst tarafında parçalı kırık tespit edilince ailenin de onayıyla Ata’nın operasyona alındığını anlatan Demir, “Ayın 17’sinde kendisini ameliyata hazırladık. Ameliyatı başarılı bir şekilde yapıldı. Kalçasına kısmi kalça protezi ve parçalı olan kemik dokular için de plak konuldu. Ayın 18’inde de Ömer amcayı yoğun bakıma almadan yürütmeye başladık.”

Demir, hastanın operasyondan sonra ağrısı olmadığını ve rahat bir şekilde yürüdüğü vurgulayarak şöyle konuştu:

“Ömer amca, yaşının ilerlemiş olmasından dolayı riskler düşünülerek ameliyat edilmeseydi. Yatak yarası ve pıhtı atması sebebiyle muhtemelen olumsuz durumlar yaşanabilirdi. Kendisine ve yakınlarına bu durum izah edildi. Riskler anlatıldı ve ameliyat sonrası kısa sürede ayağa kaldırabileceğimizi kendisine ve ailesine söyledik. Başarılı bir şekilde ameliyatı yapıldı ve amcayı yürüttük.”

Ömer Ata’nın genele durumunun ve kan değerlerinin iyi olduğunu dile getiren Demir, hastanın kısa sürede taburcu olacağını söyledi.

Erkeklerde ve kadınlarda ilerleyen yaşlarda kemik erimesi başladığını aktaran Demir, “Kemik erimesi kadınlarda erkeklere göre daha erken yaşlarda başlar. Günlük kalsiyum takviyesiyle ve kemik güçlendirici özel ilaçlar kullanarak kemik doku güçlendirilir böylelikle bu tür kırık riskleri azaltılabilir” diye konuştu.

Ömer Ata’nın kısa süre önce eşini kaybettiğini bundan dolayı Ata’ya kendisinin baktığını anlatan 47 yaşındaki torunu Abidin Demir ise; “Hicri 1340 doğumlu dedem evde düştü, hastaneye getirdik. Doktorlarımız müdahale ettiler başarılı bir operasyon geçirdi. Yoğun bakıma yatmadan normal odasına alındı. Dedem şu anda sağlıklı bir şekilde yürüyor, doktorumuza teşekkür ediyorum, inşallah daha da iyi olacak. Tüm hastalara da şifalar dilerim” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive