ManşetOkuluk sezonu hızlı başladı

9 ay ago

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte Burdur’da düğün masrafları dar ve orta gelirli aileleri sıkıntıya sokmaya başladı.

Ramazan ayı ve Ramazan Bayramının bitmesi ile birlikte Burdur’da düğün trafiği de hızla başladı. Artık düğünler yaz döneminde ve hafta sonları yapılmıyor.

İnsanlar hafta içi bile boş buldukları tarihlerde düğünlerini yapıyorlar. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi de Ramazan ayının yaz dönemine rastlaması ve bir ay boyunca düğünlerin ertelenmesi oluyor. Düğün sezonunun başlaması ile birlikte Burdur halkının en büyük düğün geleneği olan davetiye yerine düğüne davet edeceği misafirlerine vereceği havlu, gömlek, kumaş, seccade gibi okulukların alınması da hız kazandı. Özellikle okuluk satan işletmeler düğün yapacakların durak yerleri oluyor.

Düğün yapacak Burdur halkı okuluk satan işletmelerden metrelerce kumaş, yüzlerce havlu ve gömlek alarak düğüne davet edecekleri misafirlerini en iyi şekilde onure etme çabasında oluyorlar.

Mağaza sahibi Şükrü bey; “Bizim ilimiz, ilçeleri ve köylerinde davetiyeden çok davetlilere okuluk dağıtılıyor. Bu gelenek bir çok ilde ya kalktı ya da hiç olmadı. Özellikle köylerde okuluk verilmedi düğüne kimse gelmiyor. Yani davetiyeyi bir davet aracı olarak görmüyorlar. Üç kuruşluk bir kart için mi bu düğüne gideceğiz diyorlar. Aslında düğünler verilen okularla ölçülmeyecek, birlik ve beraberliğin pekiştiği, insanların mutlu günlerini paylaştığı çok özel günlerdir.Biz okuluk satışlarına Mart ayının sonlarında başladık. İnsanlar düğünlerinden birkaç ay önce okuluklarını alıyorlar ki rahat rahat kime vereceklerini ayarlayabiliyorlar. Burdur’da en çok kumaş, gömlek ve havlu okuluk olarak alınıyor. Son birkaç yıldır bunlara seccade, sofra bezi ve yastık kılıfları da eklendi. Herkes bütçesine göre okuluk alıyor.” dedi.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive