EğitimEkonomiManşetÜniversite-MAKÜÖğrencilerin sınav ve kayıt telâşı bitti; BARINMA telâşı başladı

11 ay ago

Üniversite sonuçlarının ardından tercihlerin de belli olmasıyla birlikte, üniversitelerde kayıt dönemi başladı. 2006 yılılnda Burdur’da kurulan, 12 yıllık süreçte pek çok mesafe elde eden 30 bin öğrenci bandını aşan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ailesine her yıl ortalama beş bin yeni öğrenci katılıyor.

Burdur’daki üniversite öğrencilerinin en öncelikli sorunlarının başında ‘barınma problemi’ geliyor. Şehrimizde son zamanlarda, pansiyon, apart türü yapılar, yatırımlar çoğalsa da; barınma problemi, özellikle yeni kayıt yaptırmaya gelen öğrenciler için en güncel sorun olma özelliğini sürdürüyor.

2018 YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından hafta başından itibaren ilimize MAKÜ’ye kayıt yaptırmaya gelen öğrenciler ve öğrenci aileleri, güvenli, rahat pansiyon, apart, ev arayışlarına başladı.

Gazetemiz Muhabiri Filiz Eryılmaz, sahada sektör temsilcileri, kayıt yaptırmaya şehrimize gelen öğrenciler ve aileleri ile görüştü.

Özellikle aldığı puandan dolayı KYK’da kalma hakkı kazanamayan öğrenciler özel pansiyon, apartlara yoğun ilgi gösteriyor.

Şeker Kız Pansiyonları İşletmecisi Yahya Şeker; “YKS sonuçları bu sene açıklanır açıklanmaz birkaç gün içerisinde kayıtlar başladı. Daha önceki yıllarda 15 gün kadar bir ara süre oluyordu. Aileler önce gelip bir araştırma yapıyor, şehri okulu ve kalacakları yerleri belirliyorlardı. Şimdi özellikle çok uzak illerden gelen aileler çocuklarının kayıtlarını yaptırıp hemen kalacakları yer arayışına giriyor. Çünkü birçoğu ulaşım zor olduğu için çocuklarını bırakıp gidecekler. Bir kaç gündür bu yüzden baya bir yoğunluk yaşıyoruz. Biz Şeker Kız Pansiyonları olarak 3 şube halinde hizmet veriyoruz. Pansiyonlarımızın üçünde de çok az bir boş odamız kaldı. O da birkaç güne kadar dolar” diye konuştu.

Çocuklarını MAKÜ’ye kayıt için getiren ve ilk defa Burdur’u gören ailelerin ilimiz hakkındaki görüşleri ise; yetkililerin bir an önce harekete geçerek Burdur’a daha fazla yatırım yapılması çabasına girilmesi…

Afyon İlinden gelen öğrenci babası Ercan Yılmaz; “Burdur’a ilk defa geliyoruz. Kızımız Mehmet Akif Ersoy Üniversitesini kazandı. Sabah saat 8.30 civarında Burdur’da idik. Bir yerde kahvaltı yapalım ya da çorba içelim dedik. Gittiğimiz her yer kapalıydı. Afyon’da saat 8.00 da tüm iş yerleri açılır. Hiçbir esnafın kapısından kapalı olduğu için geri dönmezsiniz. Ama burada iş yerleri 9.00, 9.30 gibi açılmaya başlanıyor. Şehir küçük. Çok fazla bir iş yeri potansiyeli yok. Üstelik esnaflar geç açıyor. Bize çok garip geldi” dedi.

Denizli İlinden gelen öğrenci babası Emin Kutlu; “Ben Burdur’u hep başkalarında duymuştum. Ama tahminimden daha küçük bir ilmiş. Tabi bu bir taraftan avantaj, diğer taraftan ise bir dez avantaj. Önemli olan bizim için kızımızın burada huzur içinde bir öğrenim hayatı yaşaması” diye konuştu.

Fethiye’den gelen öğrenci babası Mehmet Nazlı; “Burdur küçük bir il ama biz çok sevdik. Ulaşımı kolay, insanları sıcak, Üniversitesi çok güzel. Bizim en çok dikkatimizi çeken ise yol güzergâhında geniş arazileri var, ama arazilerin hepsi boş ve kurak. Bizim Fethiye’de bu mevsimde hiç boş ve kurak arazi olmaz, her yer yemyeşildir.

Bu da sanırım havasından ve ikliminden kaynaklanıyor. Gelmeden önce kısa bir araştırma yaptık. Çok fazla olayların yaşanmadığı huzurlu bir şehirmiş. Bizim içinde önemli olan kızımızın güvenliği ve huzurlu bir ortamda olması. Şehrin büyük ya da küçük olması hiç önemli değil. MAKÜ’de son yıllarda adını sıkça duyduğumuz büyük bir üniversite. Kızımızın burada öğrenim görecek olmasından dolayı çok mutluyuz” şeklinde konuştu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive