EkonomiGündemManşetSiyasetMuhalefetin İş-Kur tepkisi!

4 sene ago

İş-Kur’un ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de hayata geçirdiği Toplum Yararına Çalışma Projesi (TYP) kapsamında ilimizdeki belediyelere ayrılan işçi dağılımı sayılarına muhalefet partileri tepkili… İş-Kur’un AK Parti’li Belediyelere ayrıcalık yaptığını, partizanca hareket ettiğini, nüfus gibi önemli bir kriteri dikkate almadığını öne süren CHP’li ve MHP’liler birbiri ardına yaptıkları açıklamalarla tepkilerini dile getirdiler.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, İş-Kur’un Belediyelere ayırdığı kontenjan hakkında soru önergesi hazırlarken, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, sosyal medya ortamında attığı tevetlerle Burdur belediyesi’ne ayrılan sayıya sert eleştiriler getirdi. Ercengiz,AK Parti’nin böyle yaparak Burdur merkezde kendi seçmenine de saygı göstermediğini iddia etti.

Tefenni’de ise MHP’li Belediye Başkanı Ümit Alagöz, Belediyelere ayrılan geçiçi işçi sayılarını eleştirdi. CHP Burdur Merkez İlçe Başkanı Barış Ayten’de dün yaptığı yazılı açıklamada; “AKP’li Belediye yönetimlerinin kayırıldığını, koşulsuz şartsız desteklendiğini diğer partili belediyelerin ise cezalandırılmaya çalışıldığını” öne sürdü.

CHP’li Vekil Göker’den soru önergesi

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na İŞ-KUR hakkında yazılı soru önergesi verdi. Ülkemizin en önemli sorunlarından birinin işsizlik olduğunu ifade eden Göker, “Ülkemizde istihdamı arttırmak ve bu kapsamda işsizliği azaltmak amacıyla Türkiye İş Kurumu  (İŞKUR) faaliyet göstermektedir. Bunun yanında İŞKUR toplum Yararına Çalışma Projesi ve benzer projeler uygulayarak işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlere gelir desteği sağlamak amacıyla bazı uygulamalar yapmaktadır.” dedi.

Ancak, İş-Kur’un Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında belediyelere yapılan işçi dağılımının Burdur il merkezi için sadece 40 kişi olarak belirlenmiş olmasını adaletsiz bulan Göker, “Söz konusu kriterin nüfusa göre belirlendiği göz önüne alındığı zaman, Burdur il merkezi için öngörülen işçi sayısının çok az olduğu tüm kamuoyunun malumudur. Yapılan bu haksızlığın bir an önce giderilmesi gerekmekte ve Burdur il merkezimize siyasi herhangi bir kaygı gözetilmeden hak ettiği işçi sayısı verilmelidir.” diyerek Bakanlığa hakkaniyet kavramını hatırlattı.

Milletvekili Göker yazılı soru önergelerinde şu sorulara yer verdi: 2003-2014 yılları itibariyle Burdur ilimizde iş bulmak amacıyla İŞKUR’a başvuran kişi sayısı kaçtır?, 2003-2014 yılları itibariyle Burdur ilimizde iş bulmak amacıyla İŞKUR’a başvuranların yaşa, cinsiyete ve eğitim durumuna göre dağılımları nasıldır?, 2003-2014 yılları itibariyle Burdur ilimizde iş bulmak amacıyla İŞKUR’a başvuranların kaçı sürekli bir işe yerleştirilmiştir?, İŞKUR tarafından yapılan Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında Burdur İl merkezimize bir haksızlık yapıldığını düşünüyor musunuz?, Eğer bir haksızlık yapıldığını düşünüyorsanız söz konusu bu haksızlığın düzeltilmesi için nasıl bir girişimde bulunacaksınız?”

BAŞKAN ERCENGİZ’DEN SERT TEPKİ

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, twitter hesabından İş-Kur’un resmi kurumlar için istihdam ettiği işçi rakamlarını açıklayarak, Burdur Belediyesine ayrılan sayıya tepki gösterdi.

Nüfuslara göre rakamları paylaşan Başkan Ercengiz; “Yeşilova yaklaşık 7 bin sayı 10, Tefenni yaklaşık 7 bin sayı 10, Kemer yaklaşık 2 bin sayı 25, Bucak yaklaşık 45 bin sayı 64 ve bu rakamlara göre Burdur öğrenci nüfusuyla yaklaşık 90 bin olması gereken işçi sayısı oranlanırsa en az 160 belki de 350. Ama verilen rakam yalnızca 40! Burdur’da AKP’ye oy veren tüm vatandaşlarımız farkında mısınız? Size de ceza kesen hizmet istemeyen sözde ‘kul hakkı’ gözeten bir bir iktidar anlayışı olan partiniz var! Önce bir olduğuna inandığım yüce Allah’a ardından da Burdur halkına havale ediyorum. Değerli halkımızı aptal yerine koyanlara da halkımız gerekli yanıtı verecektir.” ifadelerine yar verdi.

TEFENNİ BELEDİYESİ’NDEN DE TEPKİ GELDİ

İş-Kur’un kontenjan rakamlarına bir tepki de Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz’den de geldi. Alagöz, Tefenni Belediyesi facebook hesabından paylaşımda bulunarak “Burdur İş-Kur İl Müdürlüğü’ne nüfus oranlarına göre yapmış olduğu Adaletli ve Eşit işçi dağılımından dolayı teşekkür ederiz!!! Takdir siz değerli Tefenni Halkınındır” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Barış Ayten: ‘Belediyeler de ötekileştiriliyor’

CHP Burdur Merkez İlçe Başkanı Barış Ayten‘de yaptığı açıklama ile İş-kur tartışmalarına katılarak, AK Parti’ye sert eleştirilerde bulundu. Barış Ayten’in açıklaması şöyle:

Milletin iradesinden her fırsatta bahseden, Milletin iradesinden ders çıkarmak yerine Milletin iradesini beğenmeyerek lehine yenilenmesi üzerine ülkemizi seçime sürükleyen Sayın Erdoğan’ın ve Meclis ekibinin ülkemizde yarattığı faturayı ödemek suretiyle seçime gidiyoruz.

Eşit olmayan şartlar altında, terörün gölgesinde, kirli pazarlıklar içinde giden bu kampanya döneminde bizi şaşırtmayan ama öfkelendiren birçok gelişme ve baskıyla karşı karşıya kalıyoruz.

İlimizde, İŞKUR tarafından açıklanan Kamu Kurumlarında istihdam sağlayacak personel dağıtım sayıları ile gündem biranda değişti. Her zamanki gibi eşit olmayan, siyasi hesaptan geçerek hazırlanmış rakamlar önümüze geldi.

AKP’nin siyasi anlayışının ne kadar demokratik, hoşgörü sahibi ve adaletli olduğunu bir kez daha gördük.

Biz tüm Belediyelerimizin kıymetini bilerek ve siyasi tarafını görmeyerek, Devletimizin hizmet kalitelerini artırıcı ve kolaylık sağlayıcı tüm yardımları almasını arzu ederiz. Bunun yapılırken hakkaniyet, saha ve iş kapasitesine göre yapılmasını uygular veya uygulayıcıdan böyle davranılmasını bekleriz

AKP’li Belediye yönetimlerinin kayırıldığını, koşulsuz şartsız desteklendiğini diğer partili belediyelerin ise nasıl cezalandırılmaya çalışıldığını ve ötekileştirildiğini size rakamlarla sunmak isterim.

Yaklaşık 45000 nüfusa sahip Bucak Belediyesine 64 işçi, yaklaşık 1700 nüfusa sahip Kemer Belediyesine 30 işçi, yaklaşık 2000 nüfusa sahip Çeltikçi Belediyesine 30, yaklaşık 3000 nüfusa sahip Altınyayla Belediyesine 35, yaklaşık 5000 nüfuslu Çavdır Belediyesine 40, yaklaşık 6000 nüfuslu Karamanlı Belediyesine 40 işçi istihdamı sağlanırken; Ne Hikmetse Yaklaşık 7000 nüfuslu Yeşilova Belediyesine 10, öğrenci hareketliliği ile yaklaşık 90.000 nüfuslu İl Belediyesine Burdur Belediyesine 40 işçi istihdamı verilmektedir.

İŞ-KUR’un görevi nedir? İŞ-KUR personel ihtiyaç dağılımını talep çerçevesinde mi yapıyor yoksa mevcut siyasi iradenin yaptırımı çerçevesinde mi yapıyor? Nüfus dağılımına ve hizmet kapasitesine göre dağılım yaptığını ifade eden İŞ-KUR, aklımızla alay mı ediyor? Bu dağılımı yapan yetkili veya yetkililer matematik mi bilmiyor, yoksa halkın iradesini devlet büyükleri gibi yok saymak ve cezalandırmak suretiyle Hükümet yetkililerine jest mi yapıyor?

Buradan özellikle AKP’ye oy vermiş seçmenlerimize sesleniyorum! Sizler bölünmüş bir siyasi irade yapısı mı istiyorsunuz, bir bütün Burdur yapısı mı istiyorsunuz? Yatırım, atama ve hizmet tercihlerini oy rengine göre belirleyen, oransal değerlendirmeler yapıldığında kul hakkı yiyen bu anlayışı yeniden gözden geçirmelisiniz.

Meclis aritmetiğinde bir fazla sandalyeye sahip olabilmek için döndürülen bu organizasyonu belleklerinize not ediniz. Sadece okullarda sınıf başkanı seçimine karışmayan bu zihniyeti unutmayınız.

Bir seslenişim de bu adaletsiz dağılımı yapan, siyasi davranan, matematik bilmeyen yetkililere!

Unutmayınız ki CHP yapılan tüm bu haksızlıkları hafızasına not ediyor. Siyaseten yapılan bu hesaplaşmanın, adaletsizliğin, hukuksuzluğun 1 Kasım’a kadar olacağını çok iyi biliyor. 2 Kasım’da Ülkemiz yeni bir güne başlayacak inancıyla elbette o gün sizlerle yeniden değerlendireceğiz. İlimizde oluşturulan bu puslu havayı dağıtacak, hiçbir belediyeyi siyasi farklılığı gözetilmeksizin hakkettiği yardımı ve istediği istihdamı adil ve eşit bir şekilde almasına imkan sağlayacağız.

Bu vesile ile Çağdaş bir Türkiye özleminin mimarı olacak olan CHP’nin iktidarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu siz kıymetli hemşehrilerime bir kez daha vurguluyor saygılar sunuyorum.”

 

 

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive