1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Mucit Kayacan’dan yeni icat: ‘AKILLI KONTROL DEVRELİ’ SOKAK AYDINLATMASI

5 Kasım 2015, Perşembe, 7:29 | Ekonomi, Manşet, Sürmanşet | 766 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

‘Burdur’un mucidi’ olarak bilinen, Elektronikçi Hüseyin Kayacan, yine çok konuşulacak bir icada imza attı. Sokak aydınlatmalarında maliyeti düşüren, uzun ömürlü, kullanışlı ‘akıllı kontrol devresi’ geliştiren Kayacan, güneş enerjisi ile çalışan sistemi devreye soktu. Akıllı kontrol devresi ile sokak lambaları hava kararınca kendiliğinden yanıyor, hava aydınlandığında ise yine otomatik olarak sönüyor ve şarj etmeye başlıyor.

Akıllı devre kontrol sistemiyle çalışan sokak lambalarında, elektrik direği , lamba ve sistemin kurulum maliyeti dışında bir daha fatura ödenmediğine dikkat çeken Kayacan, bu uygulamanın köylerde Muhtarlıklara ve şehir merkezlerinde Belediyelere sağlayacağı avantajlara dikkat çekti.

‘SOKAK AYDINLATMALARI GÜNEŞ ENERJİSİ İLE SAĞLANABİLİR’

Daha önce de yaptığı icatlarla yerel ve yaygın basında geniş yer bulan Hüseyin Kayacan, yeni icadı ‘akıllı devre kontrol sistemi’yle çalışan sokak aydınlatması sistemini Gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren’e anlattı. ‘2016 yılından itibaren hatırladığım kadarıyla, köylerdeki sokak lambaları Muhtarlıklara, şehirlerdeki sokak aydınlatmaları Belediyelere geçecek’ diyen Kayacan, “Artık bunun finansmanı nasıl sağlanacak? Köylerde sokak aydınlatmaları şehirlerdeki kadar fazla olmadığı için, ufak aydınlatmalar tamamen güneş enerjisi ile sağlanabilir. Bunun için ‘akıllı kontrol devresi’ geliştirdik. Hava karardığı zaman otomatik kendiliğinden yanıyor” şeklinde açıklama yaptı.

‘MALİYETİ ÇOK DÜŞÜK-TASARRUF SAĞLIYOR’

Akıllı devre kontrol sistemiyle çalışan sokak aydınlatmalarının, diğer sokak aydınlatmalarından farkı ile ilgili de açıklama yapan Kayacan, “Bunun farkı; karanlık sensörünün kullanılmaması. Hava karardığında lamba yanıyor, hava aydınlandığında lamba sönüyor ve şarja geçiyor. Normal lambalarda ‘fotosel-akıllı göz’ dediğimiz bir algılayıcı göz var. Bu sistemde, akıllı devrede ‘fotosel’ dediğimiz sistemi kullanmamıza gerek kalmıyor. Akıllı devre sayesinde, mekanik çabuk bozulabilir, mekanik devre elemanından kurtulmuş oluyoruz.   Maliyeti, normal sokak lamba maliyetinden % 20 düşürmüş oluyoruz” diyerek, sistemin avantajlarına dikkat çekti.

‘BEDAVA ENERJİ GİBİ-AYRICA MASRAFA GEREK YOK’

Sistemin maliyetinin, 250 liradan başladığına dikkat çeken Kayacan, “ihtiyaca göre daha büyük bir sistemde kurup, teslim edebiliyoruz. Bu bedava enerji gibi. Bakım istemeyen, elektrik kesildi derdi olmayan, fatura gelmeyen bir sisteme geçilip, kendisi amorti etmesi avantaj. Normal bir sokak lambasının; elektrik direği, lambası dahil bir bedel ödüyorsunuz, bir de sürekli fatura bedeli ödüyorsunuz. Akıllı kontrol sistemiyle yapılan sokak aydınlatmasında ise; lamba, direk gibi bir bedel var, bunu ödedikten sonra size bir daha fatura gelmiyor” diye konuştu.

‘GÜNEŞ ENERJİSİ İLE İLGİLİÖNYARGILAR VAR’

Yaklaşık 7 yıldır bu işle uğraştığını aktaran Kayacan, güneş enerjisi ile ilgili bilinen yanlışlara ve insanlarda oluşan önyargılara da dikkat çekerek; “Gün geçtikçe uygulama alanı, sahası genişliyor.   Güneşten elektrik üretmek deyince, herkesin aklına güneş tarlaları geliyor. Güneşten, devlete elektrik satma, güneş panelleri akla geliyor. Ama güneş panellerini, 40-50 yıldır neredeyse Türkiye kullanıyor. Hiç devlete elektrik, ısı satma düşüncesi nedense oluşmamış. Yanlış. Halbuki bu Allah’ın verdiği bir nimet. Teknoloji de buna uyum sağlamış. Hepimiz elektrikle yaşıyoruz. Geçen Şubat ayında bir gün elektrik kesildi, hayat durdu.Diyelimki büyükşehirde oturuyorsun, evin 20. katta. Asansörün çalışmıyor. Bir de solunum cihazına bağlı yaşayan bir hastanız varsa, elektrikte gitmişse, iki saat kesintisiz güç kaynağı ile çözebilirsiniz. Ama bir gün elektrik giderse, ölüme terk ediliyorsunuz.Bunun için Türkiye’de dünyada artık insanlar ekmek, su ve elektrikle yaşıyor diyebilirsiniz. Az enerji ile çok enerji” vurgusu yaptı.

Hacer ZEREN

 

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.