1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

‘MEMLEKETİM BURDUR’ OYUNU YENİDEN SAHNEDE

23 Ekim 2015, Cuma, 6:31 | Kültür, Manşet, Sürmanşet, Üniversite-MAKÜ | 834 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Geçtiğimiz yıl oynanan ve büyük beğeni toplayan, Burdur Sanat Tiyatrosu’nun ‘Memleketim Burdur’ adlı oyunu yeniden sahnelenecek. Burdur’un yerel problemlerine ışık tutan, özellikle üniversite öğrencilerinin Burdur’a geldikten sonra yaşadıkları sorunları anlatan ‘Memleketim Burdur’ yeniden sahnede. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği oyun, 31 Ekim 2015 Cumartesi günü yeniden perdelerini açıyor. Burdur Sanat Tiyatrosu kurucularından İlker Görkem’in kaleme aldığı, M. Pınar Özsarı’nın yönettiği Memleketim Burdur, her Cumartesi akşamı saat 20.00’de, Burdur Arkeoloji Müzesi Salonu’nda sahnelenecek.

İDDİAYI KİM KAZANIR?

Geçtiğimiz yıl yaşadıkları yer sorununu, Vali Hasan Kürklü’nün girişimleri ve desteğiyle çözen, Burdur Sanat Tiyatrosu ekibi, İstanbul’dan Burdur’a öğrenci olarak gelen üniversite öğrencisi ile, o’nu Burdur’a alıştırmaya, sevdirmeye çalışan, Burdur sevdalısı bir genç ve İstanbul’dan gelen öğrencinin Burdur’a alışamayacağını, kısa sürede gideceğini düşünen ve bunun için alttan alta çaba gösteren Ispartalı bir öğrencinin yollarının kesişmesini anlatıyor. Hatta, Burdurlu ve Ispartalı iki genç, bunun için iddiaya giriyor. İddiayı kimin kazandığı ise, oyunun sürpriz final sahnesinde ortaya çıkıyor.

SÜRPRİZ FİNAL

Memleketim Burdur’un, ‘özellikle Burdur’u anlatan bir oyun olsun istediklerinin’ altını çizen İlker Görkem, “Burdur’un yerel özelliklerini gözeterek yazmıştım. Üniversiteye gelen bir öğrenci, Burdur’u çok seven bir karakter ile karşılaşır. Daha sonra Ispartalı Ahmet karakteri ile karşılaşıyor bunlar. Arkadaş oluyorlar. Oyunun baş karakteri İstanbullu olduğu için Burdur’a alışamıyor. Gitme emareleri gösterirken Burdurlu ve Ispartalı arkadaşlar iddiaya giriyorlar. Burdurlu ‘bu çocuk burada kalır’ diyor, Ispartalı ise’ hayır, bu çocuk burada kalmaz, gider’ diyor. Sonrasında, Burdurlu olan, İstanbullu‘ya Burdur’u sevdirmek için ona yardımcı oluyor. Daha sonra İstanbullu Burdurluların canayakın insanları ile tanışıyor. Ispartalı da gider diye alttan alttan çalışmaya başlıyor” diyerek, oyunun izleyenleri şaşırtacak bir finalle sona erdiğini söyledi.

BAKANLIKTAN ÖDENEK GELDİ

Oyunu, geçen sene yazdığını ve Kültür Turizm Bakanlığı’nın, bu oyun için ödenek çıkarmasından çok mutlu olduğunu vurgulayan Görkem; “Bakanlığın bu oyuna ödenek çıkarması bizi çok mutlu etti. Çünkü yerel bir oyun bizimkisi. Türkiye’deki 54 amatör tiyatroya ödenek çıkmış. 54 tiyatronun içinde bize destek verilmesi bizi memnun etti. Bir de tiyatro olarak bizim geçmişimiz iyi. Oyunlarımız beğenildi. Bir de Burdur ve çevresinde tiyatro olmaması de ödenek almamızda etkili diye düşünüyoruz. Yardım bize, bulunduğumuz çevrede tiyatroyu geliştirelim diye veriliyor. “ diye konuştu.

SIRADA ‘DEDEKTİF’ VAR

Bu sene, ilçelerde de oyunu sahnelemek istediklerini söyleyen İlker Görkem, ‘Memleketim Burdur’u sahneledikten sonra, politik olmayan, insan ilişkilerindeki karmaşayı ve aldatmaları anlatan ‘Dedektif’ adlı oyunu sahneleyeceklerini dile getirdi.

YER SORUNUNU VALİ KÜRKLÜ ÇÖZDÜ

Burdur Sanat Tiyatrosu Kurucusu İlker Görkem, oyunların sahnelenebileceği bir salon bulma konusunda kendilerine destek olan Vali Hasan Kürklü’ye de teşekkür etti.

Hacer ZEREN

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.