ManşetÜniversite-MAKÜMEHMET AKİF Coğrafyasının konuklarını Burdur’da ağırlıyoruz

2 sene ago

Balkan Üniversiteleri ile yapacağı iş birliklerini, diyalog kanallarını genişletmeyi hedefleyen MAKÜ yönetimi,  2 Kasım 2017 Perşembe günü Balkan ülkelerinden gelen Rektörleri Burdur’da ağırladı. Arnavutluk, Bosna Hersek ve Makedonya’dan gelen Üniversite yöneticileri Burdur’da MAKÜ’nün organizasyonunda buluştu.

Kahvaltıya; Vali Şerif Yılmaz, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Balkan ülkelerinden gelen Üniversite Rektörleri ve akademisyenler katıldı.

Kahvaltıda konuşan Vali Yılmaz; “Tarihi bağları olan bu coğrafyadaki insanlarımızın daha sık bir araya gelmeleri hem siyasi, hem ekonomik hem de akademik işbirliği yapması çok önemli. Bunları da gelecek nesillere aktaracak olan eğitimcilerdir. Onun için biz bu tip birliktelikleri çok fazla önemsiyoruz. Bunların artarak sürmesini istiyoruz. Çünkü bizim ayrıldığımız, ayrıştığımız zaman ne hale düştüğümüzü herkes biliyor” diye konuştu.

Belediye Başkanı Ercengiz; “Soydaşlarımızı, uzunca bir dönem birlikte yaşadığımız güzel toprakların insanlarını burada görmekten memnun kaldık” dedi.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz; “İki gün içerisinde üniversitemizde üniversiteler arasında işbirliği imkanlarımızı tartışacağız. Özellikle potansiyeli olan birimlerimiz arasında farklı akademik işbirlikleri ortaya çıkacak. Özellikle bizim güçlü olduğumuz alanlarda bizim alanlarımız ortaya çıkacak, misafirlerimizin güçlü olduğu alanlarda onların çalışmalarından faydalanarak daha organik bir bağ geliştireceğiz. Akademik ve öğrenci değişimi için protokol imzalayacağız. Ayrıca Tiran Üniversitemizle, birincisini Burdur’da yaptığımız Mehmet Akif Ersoy Sempozyumunu ve Ödüllerini Aralık ayında Arnavutluk’ta yapacağız.” açıklamasında bulundu.

Rektör Korkmaz, Balkanları “Mehmet Akif Coğrafyası” olarak adlandırdığını, Balkan ülkeleriyle de bu anlamda ilişkilerini güçlendirmek istediklerini dile getirdi.

Kahvaltı sonrası MAKÜ yöneticileri ile Balkan Ülkeleri Rektörleri MAKÜ İstiklâl Yerleşkesine geçerek Burdur Gelişim Enstitüsünde düzenlenen çalıştaya katıldılar. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz; “Mehmet Akif Coğrafyasının değerli insanları, hepimiz Mehmet Akif’in üniversitesinde bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. İki yıldır Balkan coğrafyasında yaptığımız çalışmaların, Burdur’a yansıyan kısmı. Daha önce Sırbistan, Sancak Bölgesinde çalışmalar yapmıştık. Yeni Pazar ve Belgrad Üniversitesiyle çalışmalar ve işbirliği yapmıştık. Geçtiğimiz yaz da Arnavutluk, Kosava Bölgesi’nde programımız oldu. Programda başta Tiran Üniversitesi’nde işbirliği protokolü imzaladık ve çalışmalara başlama kararı aldık. Çalışmalarımızı bugün somut bir duruma getirdik. Bölgenin tamamında, Bosna-Hersek’te, Makedonya’da, Arnavutluk’ta çalışmalarımız devam ediyor.

Birlikte iş yapma potansiyellerimizi ortaya koyarak, çok daha güzel ve verimli çalışmalar yapacağımızı, bu çalışmaları da farklı boyutlara taşıyacağımıza inanıyorum. Bizim güçlü ve iyi olduğumuz alanlarda biz, paydaş üniversitelerimizin güçlü ve başarılı oldukları alanlarda onlardan faydalanarak çok daha güçlü projelere imza atacağız. YÖK’ün bu yıl Balkan Üniversitelerine sağladığı burslu eğitim uygulamasından öğrencilerimiz faydalanarak eğitimlerini almaya başladılar. Ayrıca geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleştirdiğimiz Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu ile Bilim ve Sanat Ödülleri programını bu yıl Tiran Üniversitesi ve Maarif Vakfı’yla birlikte Arnavutluk’ta yapacağız. Bizim Balkan Coğrafyasıyla çok güçlü bir bağımız var. Bizim için Mehmet Akif ortak bir değer olarak birlikteliklerimizi artırıyor. Biz Balkanlar’da veya Trakya’da bir üniversite değiliz ama aramızdaki bağ çok güçlü bir birlikteliği ifade ediyor” şeklinde konuştu.

Balkan Ülkelerinden gelen Rektörler de Üniversiteleri hakkında kısa sunumlar yaptılar.

Shkoder Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Bekteshi; “Kuzey Arnavutluk’ta bulunan üniversitemiz bu yıl 60. yılını kutluyor. 35 master programımız var ve temelimizi öğretmen yetiştirmek üzerine kurduk. Yunus Emre Enstitüsü’yle işbirliği yapıp çok sayıda öğrencimizin Türkiye’ye gelmesini ve Türkçe öğrenmesini sağladık” dedi.

Bosna Hersek Tuzla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nermina Hadzigrahic; “1975 yılında kurulan üniversitemiz 10 bin öğrenciyle eğitimini sürdürüyor. Çok sayıda Türkçe öğrenen öğrencimiz var. Türkiye’de birçok üniversiteyle çeşitli anlaşmalarımız var, 14 üniversiteyle işbirliği içerisindeyiz. Üniversitemizde, Türk Dili ve Edebiyatı bölümümüz de eğitimini sürdürüyor. Yunus Emre Enstitüsü’yle işbirliği içerisindeyiz” diye konuştu.

Skender Topi “Pedogojik Eğitim Enstitüsü’nden üniversite eğitimine döndük. Öğretmenlik alanında çalışıyoruz” dedi.

Tiran Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Mynyr Koni; “Tiran Üniversitesi, Arnavutluk’un en eski üniversitesi 1946’da Pedagojik Enstitüsü’yle eğitime başlayıp, Arnavutluk’un en büyük üniversitesi haline geldik. 6 fakülte ve 2 araştırma enstitümüz var. Fen Bilimleri, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, Tarih, Coğrafya ve Yabancı Dil Fakültelerimizin yanında, Avrupa ve Fizik Araştırma Enstitülerimiz çalışmalarını sürdürüyorlar. 27 bin öğrencimiz mevcut. Arnavutluk’ta dokto- ra ve Profesörlük unvanı veren tek üniversiteyiz 1200 yerli ve yabancı personelimiz var. İlk üniversite olduğu için diğer üniversitelerin açılmasına da büyük katkılar sağladık. Akademisyenlerimizin daha büyük çalışmalar yapmaları için Amerika, Avrupa ve Türkiye’yle işbirliklerimiz mevcut. Birçok uluslararası proje için akademisyenlerimizi yurtdışına gönderiyoruz. Türkiye’de bazı üniversitelerle Erasmus ve Mevlana Anlaşmalarımız var. Son zamanlarda akademik kadromuzdan ve öğrencilerimizden Türkiye’ye gelen çok kişi var. Yabancı Dil Fakültemizde de Türkçe Bölümümüz mevcut, 80 lisans, 40 yüksek lisans öğrencisi eğitim görüyor” bilgilerini paylaştı.

Hazir Pollozhani “Türkiye’den TİKA, Mevlana ve Yunus Emre Enstitüsü’yle çalışmalarımız var. Ayrıca Ahmet Davutoğlu’da üniversitemizde ders veriyor” dedi.

Uluslar Arası Saray Bosna Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Tahsin Erkan Türe; “2003 yılında kurulan bir vakıf üniversitesiyiz. Eğitimimizi İngilizce veriyoruz. Balkanlar’da önemli projelere ve çalışmalara imza attık. Dünya genelinde Brazilya’dan Avusturalya’ya kadar 56 üniversiteyle işbirliği içindeyiz. Türkiye’den de ODTÜ, İTÜ ve Boğaziçi bunlardan birkaçı” diye konuştu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive