EğitimKültürManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’nün Balkan açılımı sürüyor

12 ay ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin (MAKÜ) Balkan coğrafyasına yönelik çalışmaları devam ediyor. Balkan ülkeleriyle örnek işbirliği çalışmaları ger- çekleştiren ikinci Akif ödül etkinliğini Arnavutluk’ta organize eden MAKÜ yönetimi, İstanbul’daki Balkan Çalıştayı’na da katıldı.

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen “Balkan Araştırmaları Çalıştayı”, 6 Şubat 2018 tarihinde İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Dursun Köse ve Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kılınç’ın da katıldığı Çalıştay’da İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, açık konuşmasında Balkan ulusları ile ortak bir tarihi geçmişe sahip olduklarını vurguladı.

Çalıştayın değerlendirme bölümünde konuşan MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz; “Balkan coğrafyasına yakın olan illerimizin üniversitelerinin temsil edildiği bu anlamlı ve bir o kadar da önemli Çalıştaya, fiziki anlamda sınırımız olmamasına rağmen gönül birlikteliğinden dolayı sadece Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin davet edilmesi bizim için son derece gurur vericidir. Ayrıca çok değerli Rektörlerimizin üniversitemiz ile ilgili övgü dolu sözlerinden dolayı şahsım ve üniversitemiz adına çok teşekkür ediyorum.

Elbetteki; Burdur, Balkanlara sınırı olan bir il değil. Ancak adını taşımaktan çok büyük bir onur ve gurur duyduğumuz, bir o kadar da ağır mesuliyetini taşıdığımız İstiklal Şairimiz Mehmet Akif, bu sınırları ortadan kaldırıyor. Bu mesuliyetten hareketle özellikle Batı Balkanlardaki üniversitelerle yoğun bir iş birliğine giriştik ve bu iş birliğimizi gün geçtikçe somut projelerle güçlendiriyoruz” diye konuştu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive