ÇevreManşetÜniversite-MAKÜMAKÜ’den uluslararası organizasyon

6 sene ago

       Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) FenEdebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü, Ornitoloji Laboratuvarı tarafından Uluslararası Kuş Ekolojisi ve Moleküler Ornitoloji Çalıştayı ilimizde düzenlendi.

Çalıştayla ilgili bilgiler veren Biyoloji bölüm başkanı, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tamer Albayrak; uluslararası bir nitelikte olan bu çalıştaya Almanya’nın en köklü üniversitesi Heidelberg Üniversitesi’nin Biyoloji Başkanı Prof.Dr. Michael Wink’in ve İspanya’dan konuyla ilgili bilim insanlarının bilgi ve tecrübelerini paylaşmak için katıldığını, düzenlenen Çalıştayın üniversitemiz Ornitoloji Laboratuvarının ortak çalışmalarının gelişmesine ve Avrupa’daki laboratuvarlar ile akredite olması açısından büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

Doç. Dr. Albayrak; MAKÜ Moleküler Ornitoloji Laboratuvarının ülkemizde bu konuda çalışma yürüten tek laboratuvar olma özelliği taşıdığını, laboratuvarımızda Ülkemiz kuşlarının korunması ve genetik kaynaklarımızın tespiti yönünde Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile protokolünün bulunduğunu ve TÜBİTAK ile ortaklaşa birçok çalışmanın yürütüldüğünü dile getirdi.

İki gün süren Çalıştayın ilk gününü bilimsel sunumlar oluştururken, ikinci gün kuş gözlem amaçlı Burdur Gölü, Karataş Gölü ve Kibyra Antik Kenti gezileriyle son buldu.

Kodlama : SadeMedia Interactive