1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

MAKÜ TEKNİK BİLİMLER ile HALK SAĞLIĞI’ndan örnek işbirliği; Öğrencilere karbonmonoksit ölçümü, solunum fonksiyon testi yapıldı

21 Ekim 2015, Çarşamba, 2:54 | Manşet, Sağlık, Sürmanşet, Üniversite-MAKÜ | 610 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Burdur Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu personeli ve öğrencilerine, sigaranın zararlarının ortaya konulması ve KOAH farkındalığı için; ‘nefesle karbonmonoksit ölçümü ve solunum fonksiyon testi’ yapıldı.

MAKÜ Teknik Bilimler Yüksekokulu ile Burdur İl Halk Sağlığı Müdürlüğü örnek işbirliği yaparak sigaranın zararlarını ortaya koymak amacıyla Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin nefesle karbonmonoksit ölçümleri yapıldı.

Ölçümler sonucu karbonmonoksit değerleri belirlenen seviyenin üzerinde bulunan öğrencilere Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkililerince akciğer solunum testi uygulanırken, sigaranın vücutta ortaya çıkardığı olumsuz etkilerle ilgili bilgiler verildi.

Yapılan ölçümleri yerinde takip eden ve ilk karbonmonoksit ölçümünü de kendisi yaptıran MAKÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Serkan Öktem, “her yıl bu ölçümlerin yapılmasına özen gösterdiklerini, sigara içen pek çok öğrencinin sigaranın zararları konusunda bilinçsiz olduğunu, öğrencilerin bu ölçümlerle sigaranın zararlı etkilerini daha iyi kavrayabilmeleri ve sigarayı bırakmaları açısında son derece önemli olduğunu vurguladı. Öktem, amaçlarının sigaradan uzak sağlıklı bireyler yetiştirebilmek olduğunu sözlerine ekledi.

Yoğun bir öğrenci katılımıyla gerçekleşen karbonmonoksit ölçüm işleminden son derece memnun olan öğrenciler ise, sigaranın zararlı etkilerini daha iyi kavrayabilme fırsatı bulduklarını ve çıkan ölçüm sonuçları doğrultusunda sigarayı bırakma yönünde adımlar atmaya başlayacaklarını belirttiler.

 

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.