1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

MAKÜ, hayvancılıkta referans kurum olacak (Hayvancılık’ta üniversite-sektör buluşması)

7 Kasım 2016, Pazartesi, 7:22 | Ekonomi, Manşet, Sürmanşet, Üniversite-MAKÜ | 789 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Kalkınma Bakanlığı tarafından 2006 yılında kurulan 40 üniversite arasında desteklenecek 5 üniversite arasında ilk sırayı alarak birinci pilot üniversite seçilmesi dolayısıyla, 7 Kasım 2016 Pazartesi günü MAKÜ’de ‘üniversite ve sektör buluşması’ gerçekleşti.

Üniversite ve sektör aktörlerini biraraya getirmek amacıyla ve bölgesel kalkınmada alınan destek hakkında bilgilendirme yapmak ve projenin muhatabı olan STK’lara ve özel sektöre sunumlu anlatım yapılması amacıyla düzenlenen ‘Yüksek Öğretim Kurulu-Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Kalkınma odaklı misyon farklılaşması’ toplantısı dün Burdur Gelişim Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıda; Burdur’un tarım ve hayvancılık konusundaki potansiyeline, birikimine atıf yapılarak, MAKÜ’ye verilen bu özel teşviğin, Burdur açısından son derece isabetli olduğu, akademi-üretici iş birliğini sağlayarak Burdur ekonomisine kalıcı katkılar sağlayacağı vurgulandı.

MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz açış konuşmasında; “Burdur’un sosyo ekonomik anlamdaki derinliği olan gerek büyükbaşta, gerek küçükbaşta en önemli sektör sosyal bakımdan da anlam ifade eden, istihdam alanı oluşturan sektörel anlamdaki en önemli nokta hayvancılıktır. Diğer sektörlerle de çalışmalar yaptık, ama hayvancılığın biz Burdur için, Burdur’daki sosyo ekonomisi dönüşümü için daha önemli olduğuna, yine proje ekiplerimiz çerçevesinde bir karar verdik ve oldukça iyi bir, nitelikli çalışma sonucunda iyi bir puanla bizim projemiz kabul edildi” değerlendirmesinde bulundu.

Rektör Korkmaz, “Bugün de burada projemizi hazırladığımız dönemde sivil toplum ve iş dünyasından desteklerini açıklayan, bize imza olarak da bu çalışmanın içerisinde yer almak istediklerini ifade eden sivil toplum ve özel sektörümüze bir bilgi vermek. Bundan sonra çok sayıda seri toplantılar yapacağız. Bir taslak Bakanlığa sunduk. Bu taslak üzerinden ya da buna yeni alt başlıklar da ekleyerek, ana başlıklar da ekleyerek yakın zamanda ortaya çıkacak. Şuanda projemiz ana eksen olarak hayvancılığa dayalı ve bunun alt bileşenleri olarak masada. Ama bu ne bir nihai durumdur, ne de kesinleşmiş, karara bağlanmış bir nokta değildir. Bundan sonra bizim taslaklarımızın üzerinde alt başlıklar ve alt projeler şeklinde akademi ve iş dünyamız yoğun çalışarak, nereden başlamamız gerekiyor, bu yıl 2017 yılında da belli bütçelerimiz serbest bırakılacak. Detaylar belli değil daha. Kalkınma Bakanlığıyla yakın zamanda bir toplantı yapılacak. Bugünkü toplantımız hem proje işle ilgili gelinen son durumu bilgilendirerek, önümüzdeki günlerde daha geniş katılımlı, belki alt sektör guruplarıyla şehrimizin, ilçelerimizin, köylerimizin, siyasi aktörlerimizin, belediye başkanlarından milletvekillerimize kadar daha geniş bir sunum yapacağız” dedi.

Vali Şerif Yılmaz da konuşmasında; Burdur ekonomisinin tarım ve hayvancılık faaliyetlerine dayandığının hatırlatarak “özellikle geçim kaynağı yönünden baktığımızda Burdur’da tarım ve hayvancılık öne çıkıyor. Tarım ve Hayvancılıkta da özellikle süt üretimi ile ilgili ülke çapında belli bir mesafeyi yakalamışız. Tabi bunun hem üretimi hem de pazarlaması ile ilgili sıkıntımız var. 81 il’de üniversite kuruldu, Üniversitelerin şehrin lokomotifi olması lazım. Biz idarecilere, yöneticilere yol göstermesi gerekiyor. Bu manada da Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz gerçekten bölgenin öncü sektörüne öncülük yapma adına güzel bir proje hazırlamış.Tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

“Üniversitelerin özellikle belli konularda odaklanması, üniversitelerimizin de kalitesini artıracak” diyen Vali Yılmaz, “ “nasıl marka-şehir ise, marka-üniversite olması gerekiyor. Dünyadaki dereceye giren üniversitelere baktığınızda belli konularda odaklanmış, dünyada aranılan, istenilen, referans olan bir kurum haline gelmiş. İnşallah bu proje ile de biz Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak hayvancılıkla ilgili bir referans üniversitesi olma konumuna geliriz” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.