1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Kurban piyasası; CEPLERi YAKACAK! (Geçen yıla göre fiyatlarda artış bekleniyor)

5 Ağustos 2017, Cumartesi, 4:58 | Ekonomi, Manşet, Sürmanşet | 389 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Her yıl yaz aylarına biraz daha yaklaşan Kurban Bayramı’na az bir süre kala vatandaşlar kurbanlık fiyatlarını merak ediyor. Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık fiyatları ise el yakacak gibi duruyor. Düve kesiminin yasaklanması ile fiyatların artması bekleniyor. Bugünlerde medyada hayvan ithalatı, kurbanlık hayvan fiyatları gibi haberlere sıkça rastlamak mümkün…  Hayvancılık sektöründe ithalatta gümrük vergisinin düşürülmesi, dişi düve kesiminin yasaklanması ve et fiyatları tartışmasıyla birlikte, Kurban Bayramı öncesi kurbanlık fiyatları merak konusu oldu.

Canlı hayvan ithalinin çözüm olmayacağını düşünen yerli üreticiler, et’in yurt dışında da pahalı olduğunu savunarak, “Yurt dışında da hayvan yok. Getirseler dahi çözüm olmaz. Çözüm, yerli üreticinin üretmesidir. Bizim desteklenmemiz lazım. İnsanlar hızla tarımdan, hayvancılıktan kaçıyor. Üreten kişi kalmadı. Piyasada küçükbaş  bulamıyoruz. Girdi maliyetleri çok fazla. Sürekli ithalat kozunu kullanarak hayvan varlığımızı artıramayız” görüşünü dile getiriyorlar.

Kurbanlık piyasasında geçen yıla göre fiyatlarda artış bekleniyor. Üretici birliklerinin yöneticileri yaptıkları açıklamalarda; “İnsanlar yetiştirdikleri hayvanları kurbanda pahalı olacak diye şimdi satmıyor. Fiyatlar yükselecek. Fiyatlar kurbanda cep yakacak. Eğer dışarıdan hayvan bulup kurban zamanı getirmezse fiyatlar artacak. Küçükbaş kurbanlıklar bu yıl 1000 liranın üzerine kesin çıkar, kesinlikle altında bulunmaz. Şu anda bile küçükbaş hayvanlar 750-800 liraya mal oluyor. Büyükbaş kurbanlıklar ise 18 bin liraya kadar çıkabilir” tahmininde bulunuyorlar.

25 gün sonra 1-4 Eylül 2017 tarihleri arasında kutlanacak olan Kurban Bayramı öncesinde hayvan besicilerine göre sektörde gündeme gelen ithalatta gümrük vergisinin düşürülmesi, düve kesiminin yasaklanması, küçükbaş kuzu üretiminin azlığı ve et fiyatları tartışması gibi pek çok faktör kurban fiyatlarını büyük ölçüde etkileyecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından damızlık düve kesimine getirilen yasak sonucu kurbanlık fiyatlarının yüksek seviyelere çıkması bekleniyor. Yetiştirilen düvelerin elde kalması satıcıyı bunun neticesinde kurban fiyatlarının yükselmesi de alıcıyı endişelendiriyor. Üreticiler, “Hayvan sayısının çoğalmasını sağlamalıyız. Normalde de düve kesilmemesi lazım. Dişi olmazsa üretimi yapamayız. Dışarıdan kurban ithal ederek bu iş olmaz! Sürekli ithalat kozunu kullanarak varlığımızı artıramayız” diyor.

2017 Kurbanlık fiyatları ile ilgili açıklamada bulunan Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü Mustafa Tutkun vekalet kurban bedelinin yurt içinde 850, yurt dışında 600 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, AA muha- birine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı’na bir ay kala kurbanlık hayvan piyasasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Türkiye’de son yıllarda kırmızı et üretim sorununun yaşandığına dikkati çeken Çelik, sıkıntının yetiştiriciden kaynaklanmadığını, Anadolu top- raklarının küçükbaş hayvan yetiştirmeye çok uygun olduğunu ve yetiştiricilerin de alın teriyle bu mesleği yaptıklarını söyledi. Çelik, halihazırda kurbanlık şartlarına haiz, satışa hazır 3 milyon civarında küçükbaş hayvan stoku bulunduğuna işaret ederek, “İthalata ihtiyacımız olmadığı gibi, küçükbaş hayvan sayısı da yeterlidir” ifadesini kullandı.

Halen canlı küçükbaş hayvan piyasasında fiyatların kilogram başına 17-19 lira seviyesinde olduğunu anlatan Çelik, şöyle devam etti: “Kurbanlık şartlarına haiz ortalama 45-50 kilogramlık küçükbaş hayvanın fiyatı 750-950 lira arasında değişiyor. Bu fiyatlar bölge şartlarına göre de farklılık gösteriyor. İstanbul ve Elazığ’daki kurbanlık hayvan fiyatlarının aynı olmasını bekleyemeyiz. Doğu illerinde biraz daha uygun fiyata kurbanlık hayvan satılabiliyor. Geçen sene de kurbanlık hayvan fiyatları 700-750 liraydı. Dolayısıyla fiyatlarda artış söz konusu. Mevcut girdi fiyatlarına ve piyasa değerlerine göre bugünkü enflasyon şartlarını göz önünde bulundurduğumuzda yüzde 17’yi bulan artışın uygun olduğunu düşünüyoruz.”

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.