1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

KÖY-KOOP polemiği

28 Ekim 2015, Çarşamba, 7:17 | Gündem, Manşet, Sürmanşet | 4.808 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Kemal Arslan: “Köy-Koop keyfi yönetiliyor!”  Yakup Yıldız: “İddialar asılsız!”

BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan ile Köy-Koop Başkanı Yakup Yıldız arasındaki polemik Burdur gündemine oturdu. Polemik, BURTÜKODER Başkanı Arslan’ın, Köy-Koop Başkanı Yıldız’ı, ‘tarım danışmanlarına şantajla aidat ödettiği, Köy-Koop’u keyfi ve hukuksuzca yönettiği’ iddiaları ile başladı.

Açıklamayı, sosyal medya üzerinden yayınlayan Kemal Arslan, “TKDK hibeleriyle yapılan Köy Koop’a ait süt fabrikasının verimsiz çalıştırıldığı, çalışanlarına ücretlerinin ödenmediği, Köy Koop süt fabrikasının ürettiği ürünleri Burdur halkına sunmayıp, Antalya bölgesinde her şey dâhil otellere pazarlandığı, köy kooperatiflerini süt tüccarları karşısında yalnız bırakıp, kooperatiflerin değil de tüccarların yanında yer alan bir Köy Kooperatifleri Birliği izlenimi verildiği” iddialarını gündeme taşıdı. İddiaların ‘araştırılması gereken ciddi iddialar olarak algılandığı’nı yazan Kemal Arslan, bu nedenle de gerekli girişimlerde bulunacaklarını açıklamıştı…

Arslan yapacağı sözkonusu girişimlerle ilgili olarak; “demokratik bir işleyişe sahip olmasını arzuladığımız kooperatif ve birliklerimizde kendi iç denetim mekanizmalarının işlemediğinin de bilinciyle, gerek üretici köylüler ve gerekse Köy Koop’tan hizmet bekleyen yurttaşlarımızın endişe ve şüphelerini ya da şikâyetlerini iletmeleri halinde kendilerine gerekli hukuki desteğin sağlanarak, arzuladığımız temiz toplumun yaratılıp, kamusal hizmet veren köylümüzün varlığı Köy Kop’un daha fazla yıpratılmadan, dün olduğu gibi verimli hizmetlerini sürdürmesi için gerekli girişimlerde bulunacağımızın bilinmesini halkımıza saygıyla duyururuz.” açıklaması yaptı.

Öte yandan bu olayla ilgili bir gelişme daha yaşandı. BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan, Yakup Yıldız’ı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na şikayet eden bir dilekçe yazdı.

Arslan dilekçesinde şu iddia ve ifadelere yer verdi:

BAKANLIĞA ŞİKAYET

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına İletilmek üzere Valilik Makamı’na

BURDUR

Burdur ili Köy Kalkınma Kooperatifler Birliği ve Burdur Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamında kurulmuş tüzel kişiliklerdir.

Tüzel kişilik kapsamında kendi iç denetimlerini kendilerinin yapması arzulanan demokratik bir işleyiş olmasını rağmen bunun mümkün olmadığı, sağlıklı bir iç denetim mekanizmasının işletilmediği ülkemiz sivil toplum hareketinin gerçeğidir. Bundan dolayıdır ki Odalar ve Birlikler gibi kuruluşlarda aralıksız 30 yılı aşkın görev yapan “seçilmiş” yöneticileri görebilmekteyiz.

Burdur ili Kalkınma Kooperatifler Birliğince Burdur Merkez Akyaka Köyü mevkiinde TKDK hibesiyle yaptırılan süt fabrikası 11.7.2014 günü yapılan açılışla faaliyete geçmiştir.

TKDK’nın desteğinin amacı, bölgede süt hayvancılığının gelişmesi ve Yakup YILDIZ’ın fabrika açılış konuşmasında “halka sağlıklı güvenilir ürünler sunmak’’ biçiminde ifade ettiği halka güvenilir kaliteli süt ürünleri sunmak iken Köy Koop’a ait süt fabrikası bu amacı gerçekleştirmemekte, Burdur da süt üretimini destekleyecek bir üretim yapılmadığı gibi, ürettiği süt ürünlerini Burdur halkına sunmamakta, hangi amaca hizmet ettiği belli olmayan biçimde dışarıya satış yapılmaktadır.

1163 Sayılı Kooperatifler Kanununun 90. Maddesi “..Kooperatifler ve üst kuruluşlarına kredi veren kamu kurum ve kuruluşları ile belediyeler ve ilgili bakanlıklar; verilen kredilerin açılış gayesine uygun olarak kullanılıp kullanılmadığı, plan ve projesine uygunluğu teknik özellikleri ve kalite açısından denetleyebilirler….” demekle ilgili bakanlığın. Burdur Köy Kooperatifleri Birliğine hibe olarak verilen para ile yaptırılan süt fabrikasının amacına uygun çalıştırılıp çalıştırılmadığının yani verimlilik kontrolünü yaptırmakla yükümlü olduğu anlaşılmaktadır.

Yine aynı 1163 sayılı Kooperatifler Kanununun 68. Maddesi 3. Bendi Kooperatifleri, birlikleri, merkez birliklerini ve Türkiye Milli Kooperatifler Birliğini teftiş etmek, denetlemek veya denetlettirmek” görevim ilgili bakanlığın görevi olarak tanımlamıştır.

Yakup Yıldız’ın başkan yardımcısı olduğu Burdur Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinden danışmanlık hizmeti alan köylülerin ödemesi gereken 50.-TL lık üyelik aidatlarını köylülere ödetmeyip mevzuata aykırı biçimde tarım danışmanı olarak sözleşmeli çalışanlara ödettiği, sözleşmesi devam eden tanm danışmanı Pınar Ürküt’ü şantajla istifaya zorladığı ve mobing uyguladığı, bu kişinin de istifayı kabul etmeyip Yakup YILDIZ hakkında Savcılığa şikayetçi olduğunun intikal etmesi üzerine olayı değerlendiren Platformumuz;

1 a) Tanm danışmam Pınar ÜRKÜT hakkında şantajla işten çıkan ima girişiminin ve açılan idari soruşturma sonuçlanmadan usulsüzce para cezası verilmesinin,Hizmet alan üyelerin aidatlarının sözleşmeli tarım danışmanlarına yatırmasının,

TKDK tarafından finanse edilen Süt Fabrikasının amacı doğrultusunda çalışıp çalıştırılmadığının tespitinin 1163 sayılı Kooperatifler Kanununun 90. maddesi gereği Bakanlığınızca yaptırılması ve diğer şikayetleri de 1163 sayılı Kanunun 68/ 3 maddesi gereği inceleyip araştırmak üzere Bakanlığınızca Müfettiş görevlendirilmesini saygıyla arz ve talep ederiz.

Yakup Yıldız: “İddialar asılsız”

Kemal Arslan’ın açıklamalarına yanıt gecikmedi. İddiaları yalanlayan Köy Koop Genel ve Burdur Birlik Başkanı Yakup Yıldız, açıklamanın tamamen asılsız ve iftira, hakaret kapsamında olduğunu belirterek, suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

YILDIZ’DAN CEVAP

Arslan’ın Platformu şahsi amaçları için kullandığını öne süren Yıldız, Burdur Sivil Toplum Platformu (BSTP) Başkanı Kemal Arslan’ın 4 Ağustos 2015 tarihinde Köy Koop’a geldiğini iddia ederek; “Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nde danışman olarak görev yapan Pınar Ürküt’ü işten çıkartamayacağımı, ‘bunu işten çıkartamazsın, buraya müfettişleri yığarım’ şeklinde ifadeler kullandığını belirtti. Yıldız, kendisinin yaptığı işlemlerin yasal ve usulüne uygun olduğunu söylemesine rağmen, “platform başkanı olan kişi ‘ben seninle uğraşacağım, seninle ilgili elimde suç dosyaların var, savcılığa vereceğim’ şeklinde sözler söylemiştir” dedi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Ayrıca Platform Başkanı Arslan’ın Köy Koop Yönetim Kurulu üyelerini, diğer illerin Köy Koop birlik başkanlarını telefonla arayarak, kendisi hakkında ve temsil ettiği kurum hakkında asılsız ithamlarda bulunduğunu öne süren Yıldız, kendisi hakkında savcılığa suç duyurunda bulunduğunu, soruşturmanın sürdüğünü belirtti.

Yıldız, Kemal Arslan’ın ‘kişilik hakları’nı ihlal etmeyi sürdürdüğünü belirterek; “açıklamada yer alan hususlar tamamen asılsızdır. Şahsın kendi uydurmalarından ibarettir. Geçmişte şahsımın yargılanması ile ilgili herhangi bir dava söz konusu olmadığı gibi başkanlığını yürüttüğüm Birliklerin hesapları düzenli olarak incelenmekte ve bugüne kadar yetkili makamlarca tespit edilmiş bir usulsüzlük bulunmamaktadır. Bu zaman zarfında Burdur İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün şikâyeti üzerine Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da hesaplarımız incelettirilmiş ve herhangi bir usulsüzlük tespit edilemediğinden takipsizlik kararı verilmiştir. Yeni 2010-2014 yılları arasındaki tüm hesaplar Tarım Bakanlığı yetkililerince rutin olarak denetlenmiş ve herhangi bir usulsüzlük tespit edilememiştir” diye konuştu.

Hacer ZEREN

 

 

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.