1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

KARATAŞ SULAMASI MODERNİZE EDİLİYOR (Burdur Gölü’ne de can suyu imkanı doğdu)

10 Ekim 2017, Salı, 5:24 | İlçe, Manşet, Sürmanşet | 705 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde faaliyete gösteren, ülkemizin yatırımcı kuruluşlarının başında gelen Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Burdur’da yatırım atağını sürdürüyor.DSİ, il genelinde yürüttüğü baraj, gölet gibi sulama yatırımları, taşkın koruma projelerinin yanı sıra modern, kapalı sulama sistemlerinin yaygınlaşması için de yoğun çaba gösteriyor. Son yıllarda Burdur’a en çok yatırım yapan kuruluş olan DSİ, yatırım atağını sulama projeleriyle taçlandırıyor. DSİ’nin ilimizde modernize etmeyi planladığı yatırıımlardan biri de Karataş sulaması.

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik yaptığı açıklamada, Karataş Sulaması’nın Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan DSİ Genel Müdürlüğü’nden onay aldığını müjdeledi. Karataş Sulama Birliği’nin ilimizdeki ikinci en büyük sulama birliği olduğunu, 10 köye (Kılavuzlar, Yakalar, Akören, Kayı, Elmacık, Kozluca, Boğaziçi, Çallıca, Mürseller, Pınarbaşı) ve Kemer ilçesi sınırları içerisinde 15 bin nüfusu bulunan çiftçilere hitap ettiğini hatırlatan Özçelik, “Karataş Sulama Birliği Tesisi işletmesi 42 yıllık eski bir şebeke, yeraltı sulamasına geçtiğinde net arazisi 6.500 hektar (65.000 dekar) sulanır arazi olacaktır. Kapalı sulama ya geçtiği zaman bu bölgede aromatik bitki ve ürün çeşitliğinin artacak ve milli ekonomiye katkısı olacak ve çift- çilerin genç nüfus olmasını sağlayacak” öngörüsünde bulundu.

Özçelik’in Karataş Sulaması ile ilgili açıklamasında en dikkat çekici husus, bu yatırımın Burdur Gölü’ne de katkı sağlayacak olması… Özçelik, Karataş bölgesinin kapalı sulamaya geçtiğinde Burdur Gölü’ne daha fazla kaynağın aktarılarak, göl’e can suyu verileceğini vurguladı. Karataş’ın Burdur Gölü beslenme ve revize alanında olduğunu belirten Özçelik, “Karataş’ta kapalı sistem sulamaya geçilerek, yeraltı suyunun zenginleşmesine ve gölümüze fazla kaynak aktarılması gerçekleşmiş olacaktır” dedi.

Özçelik’in açıklaması şöyle:

KARATAŞ SULAMASI BAKANLIKTAN, DSİ GENEL MÜDÜRLÜKTEN ONAY ALDI ve BURDUR GÖLÜNE CAN SUYU VERİLDİ:

“Karataş Sulama Birliğinin yenileme projesi kapsamında Bakanlığa ödeyeceği %1’lik katkı payı alınmayacak.

Karataş Sulama Birliği Burdur’un ikinci büyük Sulama Birliği olup, 10 tane köyümüze   (Kılavuzlar, Yakalar, Akören, Kayı, Elmacık, Kozluca, Boğaziçi, Çallıca, Mürseller, Pınarbaşı Köyleri) ve Kemer ilçemiz sınırları içerisinde 15.000 nüfusu bulunan çiftçilerimize hizmet vermektedir. Karataş Sulama Birliği Tesisi işletmesi 42 yıllık eski bir şebekedir, yeraltı sulamasına geçtiğinde net arazisi 6.500 hektar (65.000 dekar) sulanır arazi olacaktır.

Kapalı sulamaya geçtiği zaman bu bölgede aromatik bitki ve ürün çeşitliğinin artacağı ve milli ekonomiye katkısının olacağı ve çiftçilerin genç nüfus olmasını sağlayacaktır. Ayrıca En Önemlisi BURDUR GÖLÜ Beslenme ve Revize Alanında Kapalı Sistem Sulamaya Geçilerek, Yeraltı Suyunun zenginleşmesine ve Gölümüze fazla kaynak aktarılması gerçekleşmiş olacaktır.

Yenileme çalışmaları için Birliğin Orman ve Su İşleri Bakanlığımıza ödemesi gerek %1’lik katkı payı için Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Burdur ziyaretlerinde 50 yıl ve üzeri Sulama Birlikleri statüsünde değerlendirerek katkı payının alınmaması için görüşmelerde bulunmuştuk. Daha sonra yaptığımız görüşmeler neticesinde Sulama Birliğimizin Bakanlığımıza ödeyecek olduğu %1’lik katkı payının 50 yıl ve Üzeri Sulama Birlikleri statüsüne alınarak, katkı alınmaması kararı alınmıştır.

Desteklerinden dolayı Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na, DSİ Genel Müdürümüz Murat Acu’ya DSİ 18. Bölge Müdürümüz Mahmut Berber’e hemşerilerimiz adına teşekkür ederim. İlimize hayırlı olsun.”

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.